Jedynie prawda jest ciekawa

"wSieci": Powstańcy ery smartfonów!

03.11.2014

Czy młodzi Polacy potrafiliby dziś walczyć za kraj?

"Wyobraźmy sobie, że wybucha wojna, a wojska wroga stają u naszych granic. Czy dzisiejsze 20-, 30-, 40-latki chwycą za broń i pójdą się bić, czy raczej kupią bilet na samolot i odlecą daleko stąd? Chcemy wierzyć, że większość, tak jak nasi bohaterowie, będzie bronić swojego domu i swojego państwa" – na łamach tygodnika „wSieci” o patriotyzmie młodych pisze Marcin Wikło.

Trudno jednoznacznie określić, jak zachowaliby się młodzi Polacy w obliczu realnego zagrożenia wojną. Nie ma żadnych wiarygodnych badań na ten temat. A przecież nawet gdyby były, to i tak wszystko zweryfikowałby moment decyzji – pisze Marcin Wikło zastanawiając się nad patriotyzmem młodego pokolenia.

Dziennikarz przytacza deklaracje przedstawicieli tej grupy. "W moim otoczeniu nie ma osób, które by powiedziały, że gdy przyjedzie Ruski czołgiem, to kupuję bilet i lecę stąd jak najdalej. Może mam szczęście do ludzi? – zastanawia się Szymon Huptyś. Ma 25 lat, mieszka w Krakowie. Skończył lingwistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i językoznawstwo na uniwersytecie w Lejdzie w Holandii. – Mając kategorię A na pewno zostałbym powołany do służby. I na pewno nie robiłbym jakichś akrobatycznych ruchów, aby się z tego wymigać. Jak będzie trzeba, to będzie trzeba – zapewnia”.

„Karol Litwin pochodzi z Kielc, ale mieszka i pracuje w Lublinie. Tam skończył studia historyczne, próbuje robić doktorat. Ma 25 lat. – Na pewno byłbym w stanie walczyć. Zastanawiałem się nad tym, bo to jest duże poświęcenie, ale czemu mamy poświęcać swoje życie, jak nie temu, co kochamy – mówi. – Ojczyzna, rodzina, przyjaciele – to kochamy. I naszej miłości poświęcamy to, co jest dla nas najważniejsze, czyli także zdrowie i życie. W obronie tych wartości byłbym w stanie zrobić wszystko – deklaruje” – cytuje Wikło.

Czy młodzi chcą bronić kraju? – więcej na ten temat w najnowszym wydaniu największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce - „wSieci”, w sprzedaży od 3 listopada br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.  

Warto poczytać

 1. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 2. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 3. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 4. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 5. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 6. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 7. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook