Jedynie prawda jest ciekawa

"wSieci": Powrót masonerii

21.09.2014

Czy wystawa w Muzeum Narodowym odkrywa prawdę o wpływie wolnomularstwa na historię Polski?

Czy wystawa w Muzeum Narodowym odkrywa prawdę o wpływie wolnomularstwa na historię Polski? Z historykiem, prof. Grzegorzem Kucharczykiem rozmawia na ten temat Grzegorz Górny. W wydaniu także wstrząsająca opowieść o poszukiwaniach grobu Inki. Ponadto gra planszowa przygotowana przez Roberta Mazurka i Rafała Zawistowskiego - sprawdź czy tobie udałoby się wejść do rządu Ewy Kopacz?

Darek Malejonek w poruszającym wywiadzie z Jackiem i Michałem Karnowskimi opowiada o szczęściu, jakie daje mu wiara, rodzina i Polska. Z kolei historyk prof. Andrzej Nowak podsumowuje po siedmiu latach rządów Platformy system Tuska.

Największy konserwatywny tygodnik opinii w Polsce w sprzedaży już od 22 września.

Aż trudno uwierzyć, że odnalezienie „Inki” może się okazać tak proste

- pisze Marcin Wikło we wstrząsającej opowieści o poszukiwaniach grobu Inki.

Wystarczyło zdjąć betonowe płyty cmentarnego chodnika i właściwie mocniej wbić łopatę, żeby natrafić na szczątki kobiety i mężczyzny. Leżały w drewnianych półtrumnach na głębokości zaledwie 49 cm. (…) Czy to możliwe, że grób znajduje się tak blisko symbolicznej mogiły? Czy rzeczywiście znaleźliśmy „Inkę” i „Zagończyka”?

- pyta dziennikarz.

Otwarta niedawno w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawa „Masoneria. Pro publico bono” jest wydarzeniem naprawdę wyjątkowym. Do tej pory bowiem w oficjalnym obiegu kulturowym na temat wolnomularstwa dominowała następująca narracja: masoni nie istnieją, a nawet jeśli istnieją, to nie są wpływowi; a nawet jeśli są wpływowi, to nie szkodzą; a nawet jeśli szkodzą, to niechcący. Tymczasem ekspozycja przygotowana przez prof. Tadeusza Cegielskiego, wielkiego mistrza honorowego Wielkiej Loży Narodowej Polski, pokazuje ogromny wpływ tej tajnej organizacji na dzieje naszego kraju

- pisze Grzegorz Górny. Tekst publicysty uzupełnia jego wywiad z historykiem prof. Grzegorzem Kucharczykiem. Pytany m.in. „Czyli nie można być zarazem katolikiem i masonem?”, wyjaśnia: „W świetle nauczania Kościoła nie można. W tej kwestii nie zmieniło się nic – orzeczenie takie podtrzymał ostatnio Kodeks Prawa Kanonicznego, który wszedł w życie w 1983 r., za pontyfikatu Jana Pawła II”.

W poruszającym wywiadzie z braćmi Karnowskimi, Darek Malejonek - kompozytor, wokalista, gitarzysta, współtwórca wielu muzycznych formacji, w tym Izraela i Armii, a także projektu „Panny Wyklęte” - mówi m.in. o swojej twórczości wierze i szczęściu jakie daje mu rodzina. Artysta zaznacza:

Ludzie, zwłaszcza młodzi, muszą mieć jakąś ideę, muszą mieć jakiś etos. Gdy tego nie ma, to wcześniej czy później pojawia się problem. Jest mnóstwo sympatycznych, lecz zagubionych ludzi. Świetnie ubrani, świetne samochody, ale równocześnie samotność i brak sensu, brak szczęścia. Rozglądają się i pytają za Talking Heads: co ja zrobiłem, dokąd doszedłem?

- mówi Malejonek.

System Donalda Tuska po siedmiu latach rządów Platformy Obywatelskiej podsumowuje Andrzej Nowak.

Kiedy szukam symbolicznego (a jednocześnie praktycznego) podsumowania siedmioletnich rządów Donalda Tuska w Polsce, przychodzi mi na myśl ta oto rodzajowa scenka. Wrzesień 2014 r., warszawski Dworzec Centralny. Czekam na przyjazd z Warszawy-Wschodniej pociągu do Krakowa. Czekam pół godziny, godzinę. Tłum gęstnieje. Wreszcie jest! Spóźniony godzinę – z Warszawy-Wschodniej na Warszawę-Centralną. Tłum bije brawo. Z autentyczną ulgą i wdzięcznością. Pociąg spóźnił się tylko godzinę, a mógł dwie albo w ogóle nie przyjechać

- pisze historyk.

To jest miara sukcesu

- zaznacza.

W najnowszym wSieci również gra planszowa przygotowana przez Roberta Mazurka i Rafała Zawistowskiego.

Jest robota, szukają ministrów! Posada nieźle płatna, służbowa fura, komóra i posiłki regeneracyjne w knajpie Sowa i Przyjaciele. Co, już nie szukają, skład ogłoszony? Spoko, zaraz będzie rekonstrukcja. Chcesz się poczuć jak działacz Platformy? Zagraj z nami. I nie wyłączaj telefonu. Może naprawdę zadzwoni? Sprawdź, czy masz szansę na stołek u Ewy Kopacz

- zachęcają pomysłodawcy gry.

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook