Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Powrót Contra Mundum

15.04.2016

Dołączona do "wSieci" płyta musi być koszmarem dla redaktorstwa z Czerskiej.

Wraz z tym numerem „w Sieci” dociera do Państwa nowa płyta zespołu Contra Mundum „W wierszu i boju. 1914 - 1949”. Jeśli ktoś z Państwa nie słyszał płyty pierwszej „Cześć i chwała bohaterom” posłuchajmy recenzenta z medium, które jak nikt inny zachęca do obu: „Smoła” znany jest w Warszawie od ćwierć wieku z rozmaitych składów rockowych. Kiedyś bohatersko uderzał przy mikrofonie w wysokie tony dla chwały heavy metalu. Teraz robi to samo dla ojczyzny.

Cóż, Contra Mundum nie przypadło Robertowi Sankowskiemu z „Gazety Wyborczej”. Trudna poezja patriotyczna, Gajcy czy Baczyński, wgłębianie się w losy „kontrowersyjnych watażków” jakimi byli Łupaszka, „Inka” Siedzikówna czy rotmistrz Pilecki, do tego ta upiorna polska flaga. To zdecydowanie nie ta estetyka. Czy trudno oczekiwać lepszej zachęty by sięgnąć po Contra Mundum?

Druga płyta musi być dla szacownego redaktorstwa nie mniejszym koszmarem i nie rozczaruje na pewno tych, którym spodobała się pierwsza. Wiersze Gajcego i Baczyńskiego, „Testament Mój” Słowackiego mieszają się z uderzeniowymi pieśniami i balladami partyzanckich oddziałów, a także mniej znanymi wierszami Juliusza Krzyżewskiego (zginął 26 dnia powstania od kuli niemieckiego snajpera – chyba w kręgach pana Sankowskiego taka śmierć to mocny obciach), Jana Romockiego, autora „Modlitwy Szarych Szeregów” (zginał 18 dnia powstania od wybuchu bomby), Zdzisława Stroińskiego (16 sierpnia, zginął wraz z Tadeuszem Gajcym), Józefa „Ziutka” Szczepańskiego (10 września 1944 zmarł od odniesionych w walce ran). Elektryzujący głos Norberta „Smoły” Smolińskiego, szerokie instrumentarium towarzyszące mocnemu rockowemu graniu, powodują, że to co w naszej historii najmocniejsze, najpiękniejsze i najdumniejsze rozbrzmiewa na nowo, porywając serca.

Płytę kończą słowa wiersza Tadeusza Gajcego „Przed snem”: „przy twarzy, twarz, przy dłoni, dłoń, wrócimy, wrócimy”.

PŁYTA DOŁĄCZONA DO TYGODNIKA „WSIECI” - POLECAMY!

 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook