Jedynie prawda jest ciekawa


wSieci: Polska na cenzurowanym

07.06.2016

Dziennikarz "wSieci" analizują mechanizm przedstawiania Polski w negatywnym świetle.

Aleksandra Rybińska, Bronisław Wildstein i Piotr Cywiński w kilku artykułach w tygodniku „wSieci” analizują mechanizm przedstawiania Polski w negatywnym świetle przez światowe media. To jest walka. Bezpardonowa walka o polityczne wpływy i pieniądze przy użyciu wszelkich pozamilitarnych środków. Kto tego nie widzi i nie rozumie, ten jest ślepcem lub nie chce rozumieć… – komentuje sytuację Piotr Cywiński.

Aleksandra Rybińska w swoim artykule pt. „Jad z Chobielina” nakreśla rolę Radosława Sikorskiego i Anne Applebaum we wspomnianym procederze, dość surowo oceniając byłego szefa MSZ: „Dyplomata to człowiek, któremu dużo płacą za to, by się długo namyślał, zanim nic nie powie” – były szef MSZ Radosław Sikorski najwyraźniej nigdy nie słyszał o tej maksymie, sformułowanej niegdyś przez prezydenta USA Dwighta D. Eisenhowera.

Autorka przywołuje ostatnie wypowiedzi byłego ministra dosadnie je podsumowując: Sikorski zaznaczył na Twitterze, że mówił, iż „Ukraina nie odzyska Krymu tak długo, jak w Rosji rządzi Putin”. Donbas zaś jest zniszczony i jego odbudowa stanowiłaby obciążenie, którego Kijów nie byłby w stanie obecnie udźwignąć. Ukraińskie władze powinny się więc skoncentrować na przeprowadzaniu reform na tych 90 proc. terytorium, które wciąż kontrolują, „tak jakby Donbas i Krym były stracone”. Jest wiele możliwości interpretacji tych słów, a ta, której dokonały Russia Today czy RIA Novosti, jest jedną z nich. Sikorski musiał się z tym liczyć. Ktoś, kto nie potrafi przewidzieć, jaki prezent robi Putinowi takimi dywagacjami, nie jest dyplomatą, tylko „użytecznym idiotą”.

Środowisko, do którego należy [Anne Applebaum], jest bardzo wąskie i powiązane jak system naczyń połączonych – jedni cytują drugich, polecają się nawzajem i wszyscy mają podobne, liberalno-lewicowe poglądy. System ten funkcjonuje mniej więcej tak: „Wyborcza” coś napisze, korespondenci zagraniczni to przepisują, następnie cytuje ich znów „Wyborcza” jako przykład zaniepokojenia Zachodu sytuacją w Polsce. A Applebaum czuwa, by amerykańskie elity miały o rządach PiS jak najgorsze zdanie – pisze autorka artykułu o żonie byłego szefa polskiej dyplomacji.

Temat Anne Applebaum kontynuuje w swoim artykule pt. „Cywilizowani i dzikusy” Bronisław Wildstein stawiając jej przykład jako wstęp do rozważań na temat stosowania przez zachodnie media podwójnych standardów w stosunku do Polski: Publicystyczne wystąpienia Applebaum uzupełniają partyjne tyrady jej męża. Nie ma w nich próby rzeczowego podejścia do wydarzeń w Polsce ani konfrontacji racji spierających się stron. Ostatnio zdefiniowała ona partie Kaczyńskiego i Orbána jako „narodowych socjalistów” (tak nazywało się ugrupowanie Hitlera), dodając wprawdzie, że nie są to jeszcze faszyści, ale „z czasem i do tego możemy dojść”.

Piotr Cywiński z kolei w artykule „Medialny lincz” skupia się na roli, jaką w kreowaniu wizerunku Polski odgrywają Niemcy i tamtejsze media: Istnieje osobliwa zbieżność w celach polityków RFN i polskiej opozycji, choć nie całej: jedni i drudzy chcieliby odsunąć od władzy Prawo i Sprawiedliwość. Pierwsi dlatego, że PiS zapowiadało i podjęło obronę polskich interesów, drudzy, bo chcieliby odzyskać rządowy ster. W niemieckich mediach trwa batalia, jaka przetoczyła się już w 2005 r., gdy wybory wygrała partia, jak wtedy określano, „zjadliwych karłów” („Bild”), „polskiej bandy krwi” („Frankfurter Allgemeine Zeitung”), braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich.

Więcej na temat kreowania negatywnego wizerunku Polski na arenie międzynarodowej oraz roli Radosława Sikorskiego i Anne Applebaum w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 6 czerwca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook