Jedynie prawda jest ciekawa


wSieci: Polska jest w awangardzie

07.10.2016

Robert Tekieli w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi.

„Dziś Polska jest w awangardzie. Mamy jeszcze dużo normalnych rodzin, mamy poczucie tożsamości. A establishment misjonarzy antyreligii właśnie umiera” – wnajnowszym numerze tygodnika „wSieci” z Robertem Tekielim, dziennikarzem i publicystą, rozmawiają Jacek i Michał Karnowscy.

Robert Tekieli wspomina o 30-leciu „brulionu”, ważnego pisma i środowiska dla myśli konserwatywnej: - „Jest wielu ludzi, którzy nic o „brulionie”nie wiedzą. Niedawno się zorientowałem,że nawet w TVP2, w której realizowałemswoje pierwsze programy, takie jak„Centrum, czyli Pogranicze”, promującekorzenną, prawdziwą ludowość, czy satyryczno-artystyczne „Dzyndzylyndzy”,nikt nas nie zna. Pamiętają nas paniesekretarki, panie od kateringu, ale częśćredakcyjna nie.

„Nie było żadnego profilu. Istotą był sprzeciw wobec PRL na każdym poziomie. Estetyczny, etyczny, moralny. PRL był smutny, brudny, byle jaki, pełen przemocy. Przy mnie 13 października 1982 r. oficer SB zastrzelił spokojnie siedzącego na ławce Bogdana Włosika, 20-letniego ucznia i jednocześnie hutnika, który nie uczestniczył w zadymie, w której ja z kolei uczestniczyłem.  Wtedy się załamały demonstracje, miesięcznice w Krakowie. Potem był Lubin, później ks. Popiełuszko” –  tak środowisko „brulionu” opisuje Robert Tekieli.

Żadne wolnościowe środowisko nie mogło wówczas ujść uwadze służb, tak było i w tym przypadku. Redaktor naczelny „Brulionu” opowiada o próbach łamania ludzi w jego redakcji: -  „To była operacja psychomanipulacji wsparta morderstwami, bolszewicy już mieli badania, wiedzieli, czego chcą. Więc nas nie łączyły idee, bo w „brulionie” byli wszyscy, ludzie każdego odcienia ideowego. To było nieistotne, liczyło się tylko to, czy potrafisz coś napisać, zrobić i czy to jest prawdziwe. Piękno, a potem wolność. Wolność była absolutną podstawą. A ponieważ była to wolność bez odpowiedzialności, to skończyło się na tym, że przetestowaliśmy całą cywilizację zachodnią w jej wariancie liberalno-hedonistycznym w trzy lata”.

Robert Tekieli komentuje też sztukę współczesną: – „To nie jest sztuka, to promocja pewnych idei, to jest wrogie człowieczeństwu. Programem na dziś jest po prostu: Prawda, Dobro i Piękno. Jeśli to się przełoży na konkret. Są setki ludzi sztuki, którym to się udało. Wymienił ich Jan Paweł II w ważnym liście do artystów. Jeśli współczesną sztukę trzeba tłumaczyć poprzez uniwersyteckie katedry, symbole przekładać na pojęcia, to znaczy, że to nie jest sztuka. Ona nie jest zrozumiała sama przez się. Chodzi o to, by wprowadzać w człowieka brzydotę i chaos. Dziś sztuka nasącza ludzi złem” – czytamy w tekście.

Więcej w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Już 3 października, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook