Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Polowanie na Petru

27.03.2017

Polityczna kariera Ryszarda Petru i jego ugrupowania to pasmo wpadek i porażek.

Nowa partia w polskim Sejmie nie zdążyła się jeszcze na dobre zadomowić, a już wiele wskazuje na to, że jej zejście ze sceny politycznej jest właściwie tylko kwestią czasu. Stanisław Janecki w artykule nakreśla przyczyny takiego stanu rzeczy i rozważa różne scenariusze ostatecznego upadku Nowoczesnej: Schetyna mógłby potraktować Petru poważnie tylko po złożeniu hołdu lennego, a i tego lider Nowoczesnej nie mógłby być pewny.

Nic takiego dotychczas się nie stało, więc Schetyna postawił Petru przed faktami dokonanymi w sprawie wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło, czyli z Nowoczesną zupełnie się nie liczył. Gdy Petru poczuł się wyjątkowo zlekceważony i zaczął wyzywać Schetynę od „niepoważnych”, przewodniczący PO rozpoczął niby-konsultacje z resztą opozycji, w tym z Nowoczesną. Janecki zauważa, że obecność Ryszarda Petru w polskiej polityce bardzo nie pasuje Grzegorzowi Schetynie i żadne porozumienie w opozycji nie dojdzie do skutku dopóki kieruje on Nowoczesną.

Dla Schetyny i jego partii najbardziej opłacalny jest manichejski podział PiS–PO, dlatego dążą oni do skasowania konkurencji po tej samej stronie. PSL uważane jest za stały, ale niegroźny, punkt politycznego krajobrazu. Niechęć osobista Schetyny do Petru, wynikająca głównie z tego, że nie cierpi on – jak mówią koledzy lidera PO – „lalusiowatych prymusów”, jest tylko katalizatorem rozprawy z Nowoczesną­ – pisze Stanisław Janecki. Okazuje się, że Schetyna nie musi się nawet specjalnie starać żeby zmarginalizować ugrupowanie Petru, gdyż w zasadzie znajduje się ono już na prostej drodze do upadku. Po pozbawieniu przez Państwową Komisję Wyborczą (potwierdzonym przez Sąd Najwyższy) 2 mln zł dotacji oraz 75 proc. subwencji partia Ryszarda Petru nie ma pieniędzy, ma za to do spłacenia 2 mln zł kredytu zaciągniętego na kampanię (wzięto 3 mln zł, ale 1 mln zł spłacono). Bank zrestrukturyzował dług, zmniejszając odsetki, ale to zobowiązanie niweczy możliwość zaciągnięcia kolejnego kredytu na wybory samorządowe­ – trafnie zauważa publicysta tygodnika „wSieci”.

Według Stanisława Janeckiego sytuacja w opozycji może się rozstrzygnąć już w najbliższym czasie, gdy deputowani Nowoczesnej zdadzą sobie sprawę, że nie są w stanie efektywnie wziąć udziału w nadchodzących wyborach samorządowych: Grzegorz Schetyna liczy na to, że w kolejnych miesiącach 2017 r. Nowoczesna będzie się staczać po równi pochyłej, a jej członkowie się upewnią, iż nie są w stanie samodzielnie przeprowadzić samorządowej kampanii wyborczej. To ma sprawić, że w partii dojdzie do pałacowego zamachu stanu (przy cichym wsparciu PO), a zwycięscy zamachowcy na kolanach przyjdą do Platformy po pomoc. W takiej sytuacji bez wyjścia może się znaleźć Nowoczesna nawet pod przywództwem Ryszarda Petru. Ale i wtedy Schetyna będzie raczej dążył do usunięcia założyciela Nowoczesnej. Więcej na temat przyszłości opozycji parlamentarnej i dalszych losów kariery politycznej Ryszarda Petru na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

W sprzedaży już od 27 marca, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół www.SiećPrzyjaciół.pl.

Warto poczytać

 1. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 2. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 3. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 4. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 5. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

 6. 1270komorkajajowaq 12.02.2018

  Oto nowy wspaniały świat – Będą hodować ludzi w próbówkach? Pierwsze próby miały już miejsce!

  Eugenika wkracza w nowy etap. Sztaby naukowców na całym świecie pracują nad stworzeniem „nowego człowieka”

 7. 1270michnik01 08.02.2018

  Takich słów Adama Michnika o Holokauście nikt się nie spodziewał! Czy je jeszcze pamięta? Trafna diagnoza redaktora „Wyborczej”

  Nie jest winą Polaków, że na polskiej ziemi był Holokaust - mówił Adam Michnik

 8. 1270niemcyikacapy 06.02.2018

  Wina ofiar

  Burza wokół ustawy o IPN po raz kolejny wywołała we mnie refleksję dotyczącą traktowania dziejów własnego kraju zarówno przez zwykłych Polaków, jak i tak zwanych luminarzy nauki czy też, pożal się Boże, elity polityczne.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook