Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Polowanie na Petru

27.03.2017

Polityczna kariera Ryszarda Petru i jego ugrupowania to pasmo wpadek i porażek.

Nowa partia w polskim Sejmie nie zdążyła się jeszcze na dobre zadomowić, a już wiele wskazuje na to, że jej zejście ze sceny politycznej jest właściwie tylko kwestią czasu. Stanisław Janecki w artykule nakreśla przyczyny takiego stanu rzeczy i rozważa różne scenariusze ostatecznego upadku Nowoczesnej: Schetyna mógłby potraktować Petru poważnie tylko po złożeniu hołdu lennego, a i tego lider Nowoczesnej nie mógłby być pewny.

Nic takiego dotychczas się nie stało, więc Schetyna postawił Petru przed faktami dokonanymi w sprawie wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło, czyli z Nowoczesną zupełnie się nie liczył. Gdy Petru poczuł się wyjątkowo zlekceważony i zaczął wyzywać Schetynę od „niepoważnych”, przewodniczący PO rozpoczął niby-konsultacje z resztą opozycji, w tym z Nowoczesną. Janecki zauważa, że obecność Ryszarda Petru w polskiej polityce bardzo nie pasuje Grzegorzowi Schetynie i żadne porozumienie w opozycji nie dojdzie do skutku dopóki kieruje on Nowoczesną.

Dla Schetyny i jego partii najbardziej opłacalny jest manichejski podział PiS–PO, dlatego dążą oni do skasowania konkurencji po tej samej stronie. PSL uważane jest za stały, ale niegroźny, punkt politycznego krajobrazu. Niechęć osobista Schetyny do Petru, wynikająca głównie z tego, że nie cierpi on – jak mówią koledzy lidera PO – „lalusiowatych prymusów”, jest tylko katalizatorem rozprawy z Nowoczesną­ – pisze Stanisław Janecki. Okazuje się, że Schetyna nie musi się nawet specjalnie starać żeby zmarginalizować ugrupowanie Petru, gdyż w zasadzie znajduje się ono już na prostej drodze do upadku. Po pozbawieniu przez Państwową Komisję Wyborczą (potwierdzonym przez Sąd Najwyższy) 2 mln zł dotacji oraz 75 proc. subwencji partia Ryszarda Petru nie ma pieniędzy, ma za to do spłacenia 2 mln zł kredytu zaciągniętego na kampanię (wzięto 3 mln zł, ale 1 mln zł spłacono). Bank zrestrukturyzował dług, zmniejszając odsetki, ale to zobowiązanie niweczy możliwość zaciągnięcia kolejnego kredytu na wybory samorządowe­ – trafnie zauważa publicysta tygodnika „wSieci”.

Według Stanisława Janeckiego sytuacja w opozycji może się rozstrzygnąć już w najbliższym czasie, gdy deputowani Nowoczesnej zdadzą sobie sprawę, że nie są w stanie efektywnie wziąć udziału w nadchodzących wyborach samorządowych: Grzegorz Schetyna liczy na to, że w kolejnych miesiącach 2017 r. Nowoczesna będzie się staczać po równi pochyłej, a jej członkowie się upewnią, iż nie są w stanie samodzielnie przeprowadzić samorządowej kampanii wyborczej. To ma sprawić, że w partii dojdzie do pałacowego zamachu stanu (przy cichym wsparciu PO), a zwycięscy zamachowcy na kolanach przyjdą do Platformy po pomoc. W takiej sytuacji bez wyjścia może się znaleźć Nowoczesna nawet pod przywództwem Ryszarda Petru. Ale i wtedy Schetyna będzie raczej dążył do usunięcia założyciela Nowoczesnej. Więcej na temat przyszłości opozycji parlamentarnej i dalszych losów kariery politycznej Ryszarda Petru na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

W sprzedaży już od 27 marca, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół www.SiećPrzyjaciół.pl.

Warto poczytać

 1. tomaszewski18062018 19.06.2018

  J. Tomaszewski odpowiada K. Jandzie. Legendarny bramkarz wzywa Polaków do zrobienia tego samego!

  Krystyna Janda nie darzy przesadnym szacunkiem polskich kibiców.

 2. 1270rossijaasiuraek 14.06.2018

  Uwaga rodzice! Tak teraz młodzież kupuje narkotyki i przesyła sobie nagie zdjęcia

  Nie od dzisiaj wiadomo, że Internet, oprócz wielu niewątpliwych korzyści niesie za sobą mnóstwo zagrożeń. Przede wszystkim dla najmłodszych. Rodzice, często mimo szczerych chęci, nie są w stanie kontrolować wszystkiego, co w Sieci robią ich pociechy

 3. 1270rossijaas 14.06.2018

  Hit. Rosjanie znów malują trawę na zielono i wstawiają sztucznych kibiców

  Zachodnie sankcje są coraz dotkliwsze, rosyjska gospodarka jest w zapaści, stan życia Rosjan wyraźnie się pogarsza

 4. studenci13062018 13.06.2018

  Czego potrzebują strajkujący studenci? „Sałatek wegańskich, mleka sojowego i gier dla zabicia czasu”

  Do protestu warszawskich studentów, którzy nie zgadzają się z przygotowanym przez Jarosława Gowina projektem ustawy o uczelniach wyższych, dołączyli koledzy z Krakowa, Łodzi i Gdańska.

 5. 1270widzetas 13.06.2018

  „Kaczyński to marny przywódca, żaden mąż stanu” – polityczni przegrani oceniają prezesa PiS

  Jan Vincent Rostowski, Leszek Balcerowicz i Janusz Palikot, to postacie, które na trwałe spadły z firmamentu sceny politycznej, a ten ostatni, można to śmiało powiedzieć, przeszedł wręcz do politycznego niebytu. Nie dziwi zatem ich frustracja i niemożność pogodzenia się z tym stanem.

 6. 1270niesiooeks1206 12.06.2018

  Niesiołowski znowu w amoku nienawiści o TV Trwam: Zlikwidować tę antykatolicką sektę!

  Stefan Niesiołowski słynie z agresywnych, przepełnionych jadem i nienawiścią wypowiedzi. Znowu dał popis

 7. 1270waleknapolsacie1206 12.06.2018

  Wałęsa wspiera Jakiego! Ale Trzaskowskiego wspiera bardziej. Znowu "jest za, a nawet przeciw”

  Lech Wałęsa znowu wzniósł się na wyżyny logiki. Były prezydent, którego syn najprawdopodobniej będzie kandydatem PO na prezydenta Gdańska, postanowił zabrać głos w sprawie prezydentury Warszawy

 8. missmundial10062018 10.06.2018

  Gorąco? Co Wy wiecie o upale. To dopiero jest hot! Tak wygląda nowa „Miss Mundialu 2018”

  Mistrzostwa świata jeszcze się nie zaczęły, ale gorące serca kibiców już są rozgrzane do czerwoności.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook