Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Po trupach do władzy

21.05.2015

Brzmi to dość kategorycznie, ale z punktu widzenia polskiego prawa jest oczywiste - 10 kwietnia 2010 r. marszałek Komorowski dokonał zamachu stanu - pisze Mark Pyza w najnowszym tygodniku "wSieci."

Do pierwszego starcia między Bronisławem Komorowskim a Andrzejem Dudą doszło 10 kwietnia 2010 r. Marszałek spieszył się do przejęcia najwyższego urzędu w państwie - przypomina Pyza.

Jak pisze - prezydencki minister starał się przypomnieć, jakie prawo obowiązuje w Polsce.Na niewiele się to zdało. "Komorowski przejął władzę nielegalnie" - czytamy w artykule.

"Złamanie ustawy zasadniczej stanowiło tzw. delikt konstytucyjny, czyli naruszenie najważniejszego aktu prawnego, za co może grozić odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu. Brzmi to dość kategorycznie, ale z punktu widzenia polskiego prawa jest oczywiste - 10 kwietnia 2010 r. marszałek Komorowski dokonał zamachu stanu" - taki wniosek płynie z analizy prawnej włożonej przez Natalię Wojtanowską z Uniwersytetu Jagiellońskiego w wydanej niedawno przez Arcana książce „Aspekty prawne katastrofy smoleńskiej”.

Natalia Wojtanowska wskazuje:

„W momencie przejęcia władzy przez Bronisława Komorowskiego (godziny południowe) właściwe organy państwa nie były w posiadaniu aktu zgonu prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Co więcej, w tych godzinach nieznane było nawet jeszcze położenie ciała prezydenta, więc nie było podstaw formalnych, by stwierdzić śmierć głowy państwa polskiego w pierwszych godzinach od katastrofy”. 
Według autorki opracowania poświęconego prawnym zagadnieniom wokół katastrofy smoleńskiej należało uznać prezydenta za osobę zaginioną.

Co wówczas przewiduje prawo? Złożenie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku ws. uznania przejściowej niemożności sprawowania urzędu przez prezydenta.

Ludziom marszałka za bardzo się jednak spieszyło.

 
Cały artykuł w tygodniku "wSieci"

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook