Jedynie prawda jest ciekawa

"wSieci": Po trupach do władzy

21.05.2015

Brzmi to dość kategorycznie, ale z punktu widzenia polskiego prawa jest oczywiste - 10 kwietnia 2010 r. marszałek Komorowski dokonał zamachu stanu - pisze Mark Pyza w najnowszym tygodniku "wSieci."

Do pierwszego starcia między Bronisławem Komorowskim a Andrzejem Dudą doszło 10 kwietnia 2010 r. Marszałek spieszył się do przejęcia najwyższego urzędu w państwie - przypomina Pyza.

Jak pisze - prezydencki minister starał się przypomnieć, jakie prawo obowiązuje w Polsce.Na niewiele się to zdało. "Komorowski przejął władzę nielegalnie" - czytamy w artykule.

"Złamanie ustawy zasadniczej stanowiło tzw. delikt konstytucyjny, czyli naruszenie najważniejszego aktu prawnego, za co może grozić odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu. Brzmi to dość kategorycznie, ale z punktu widzenia polskiego prawa jest oczywiste - 10 kwietnia 2010 r. marszałek Komorowski dokonał zamachu stanu" - taki wniosek płynie z analizy prawnej włożonej przez Natalię Wojtanowską z Uniwersytetu Jagiellońskiego w wydanej niedawno przez Arcana książce „Aspekty prawne katastrofy smoleńskiej”.

Natalia Wojtanowska wskazuje:

„W momencie przejęcia władzy przez Bronisława Komorowskiego (godziny południowe) właściwe organy państwa nie były w posiadaniu aktu zgonu prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Co więcej, w tych godzinach nieznane było nawet jeszcze położenie ciała prezydenta, więc nie było podstaw formalnych, by stwierdzić śmierć głowy państwa polskiego w pierwszych godzinach od katastrofy”. 
Według autorki opracowania poświęconego prawnym zagadnieniom wokół katastrofy smoleńskiej należało uznać prezydenta za osobę zaginioną.

Co wówczas przewiduje prawo? Złożenie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku ws. uznania przejściowej niemożności sprawowania urzędu przez prezydenta.

Ludziom marszałka za bardzo się jednak spieszyło.

 
Cały artykuł w tygodniku "wSieci"

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook