Jedynie prawda jest ciekawa


wSieci: Plan zwycięstwa nad dżihadem

29.03.2016

Dziennikarze tygodnika "wSieci" piszą o islamskim zagrożeniu Europy.

NATO może szybko zadać Państwu Islamskiemu klęskę wojskową, gospodarczą i polityczną w Iraku oraz w Syrii, tak jak USA z pomocą Sojuszu zniszczyły jądro Al-Kaidy w Afganistanie po 2001 r. UE powinna wzmocnić działania wewnętrzne, w tym dokończyć tworzenie Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Świat Zachodu musi przejść do ofensywy – pisze w nowym numerze tygodnika „wSieci” Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, ekspert ds. międzynarodowych.

W artykule autor w związku ze wstrząsami terrorystycznymi, jakie miały miejsce w Brukseli w ubiegłym tygodniu, a wcześniej w Paryżu, koncentruje się głównie na działaniach, jakie powinny zostać podjęte w celu ochrony Europy. Wskazuje, że przede wszystkim UE i NATO powinny przystąpić do ofensywy, gdyż właśnie do ataku na Brukselę […] przyczynił się brak istotnej odpowiedzi Zachodu na atak na Paryż. Przez cztery miesiące – od listopada 2015 r. do marca 2016 r. – ani NATO, ani UE nie uderzyły przeważającą siłą, nie wywołały szoku ani nie odwróciły bilansu i biegu wojny. Tego błędu nie wolno powtórzyć. Grzegorz Kostrzewa-Zorbas wskazuje, że potrzebna jest operacja sojusznicza idąca dalej niż w 2001 r. NATO powinno zdobyć lub zniszczyć główne ośrodki i zasoby Państwa Islamskiego w Iraku, Syrii oraz być może w innych krajach ogarniętych chaosem i dżihadem. Powinny zostać użyte siły powietrzne i specjalne, a wyjątkowo także lądowe – większość działań lądowych mogą wykonać miejscowe wojska rządu Iraku i syryjscy powstańcy nieislamistyczni, którzy trwają i oczekują rozstrzygającego wsparcia. Podobnym sposobem Amerykanie w 2001 r. wygrali z talibami. Konieczne jest m.in. odebranie Państwu Islamskiemu najcenniejszych sanktuariów – w znaczeniu militarnym i politycznym, nie w znaczeniu religijnym.

Autor pisze także, że drugim ważnym zadaniem jest ochrona granic. Unia Europejska musi dziś uznać za pilny priorytet polityki bezpieczeństwa ochronę swoich granic zewnętrznych – lądowych i morskich. Sprosta temu wyzwaniu pod warunkiem utworzenia Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej – służby mundurowej i uzbrojonej. Komisja Europejska już ogłosiła śmiały projekt odpowiedniego przekształcenia i rozwinięcia unijnej Agencji Frontex z siedzibą w Warszawie. Powstała ona w celu koordynowania ochrony granic zewnętrznych w spokojniejszej epoce. […] Nadszedł czas na zdecydowane działanie – puentuje Grzegorz Kostrzewa-Zorbas.

Problem terroryzmu islamskiego podejmuje także Witold Gadowski w artykule „Islamska chmura”, który pisze m.in. o sposobie działania ISIS: Strategia terrorystycznego kalifatu jest prosta: tworzymy ideologiczną glebę dla spontanicznych aktów terroru dokonywanych przez niezwiązanych z nami organizacyjnie islamistów i islamistyczne środowiska. Jeżeli akty terroru wzbudzają rozgłos i strach, brandujemy je swoją marką – Państwo Islamskie ogłasza wtedy, że jest autorem kolejnego zamachu i publikuje przy tej okazji następny zatrważający manifest. Wcześniej nie ma jednak żadnych więzi organizacyjnych i komunikacyjnych pomiędzy ISIS a zamachowcami. Wystarczy istnienie „islamskiej chmury” oraz umiejętne sterowanie dżihadystyczną propagandą, która podgrzewa nastroje do stanu wrzenia, a korzysta przy tym z powszechnie stosowanych mediów społecznościowych, wirusów i wszelkich innych metod rozpowszechniania projektowanych przez hakerów z Amni — służb specjalnych kalifatu. Zatem każda grupa islamskich fanatyków, jeśli tylko przeprowadzi głośny i udany zamach, może się posłużyć „franczyzowaną” do takich właśnie celów marką – Państwo Islamskie. Korzyści wynikające z takiej strategii są obopólne.

W wywiadzie udzielonym Łukaszowi Warzesze dr. Wojciech Szewko, ekspert ds. Bliskiego Wschodu, zajmujący się terroryzmem islamskim („Polska nie ma ustawy antyterrorystycznej”), wskazuje, że […] najgroźniejsi są imigranci w drugim pokoleniu, którzy zradykalizowali się, wyjeżdżając do kraju swoich rodziców lub nawiązując kontakt z niektórymi meczetami w Unii Europejskiej. Tacy ludzie tworzyli zręby Al-Kaidy i Państwa Islamskiego. […] Jeżeli wychowywali się w rodzinach silnych religijnie, to nauczyli się odrębności, a nie integracji. Jeśli trafili na odpowiedni meczet, nauczył ich tego imam. Wojciech Szewka wskakuje również na inne grupy, w których rodzi się radykalizm prowadzący do terroryzmu: Konwertyci, gdyż znakomicie znają naszą obyczajowość i wyglądają jak my. Pamiętajmy, że Polacy walczą zarówno w Al-Kaidzie, jak i w szeregach ISIS. Dodatkowe zagrożenie wynika z tego, że często to ludzie dobrze wykształceni, umiejący prowadzić skuteczną rekrutację. Imigranci z ostatniego okresu są na trzecim miejscu. Owszem, organizacja terrorystyczna może wśród nich przerzucić do Europy kilkuset członków i nikt tego nie zauważy, ale nie to stanowi największe zagrożenie. […] Imigranci z Iraku czy Syrii to nierzadko dezerterzy z tamtejszych armii, którzy dotychczas mordowali, grabili, gwałcili – są pozbawieni jakiegokolwiek kręgosłupa moralnego. Nie są islamskimi fanatykami – są po prostu bandytami, czego konsekwencje widzimy potem w takich sytuacjach jak choćby ta w Kolonii.

Więcej o terroryzmie islamskim we „wSieci”, w sprzedaży od 29 marca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook