Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": PISF. Filmowa stajnia Augiasza

03.10.2016

W tygodniku "wSieci" o problemach Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W ostatnich latach Polski Instytut Sztuki Filmowej stał się instytucją skonfliktowaną, pogrążoną w decyzyjnym chaosie, udzielającą tajemniczych pożyczek ludziom, którzy zamiast spłacać długi, oddają w zamian majątkowe prawa autorskie do swoich filmów. Kto naprawdę czerpie korzyści z PISF: polska kinematografia czy wąska grupa wzajemnej adoracji? – pyta Artur Ceyrowski w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

Dziennikarz tygodnika „wSieci” opisuje ogromny bałagan, jaki panuje w PISF: „Zwalniani dyrektorzy dostają kolejne umowy, dzięki którym,  już po wypowiedzeniu kontraktu, dalej pracują dla instytutu. Radcy prawni PISF świadczą usługi dla kancelarii obsługujących umowy dotyczące produkcji filmowych, które wcześniej opiniował dział prawny instytutu. Ten chaos organizacyjny nie przeszkadza w udzielaniu dziwnych pożyczek ludziom, o których można napisać wiele, ale na pewno nie to, że są młodymi i początkującymi twórcami. Bo przecież trudno Grzegorza Hajdarowicza, jednego z beneficjentów PISF-owych pożyczek, pomylić z biednym i ambitnym studentem łódzkiej Filmówki. Jeśli doda się do tego, że niektóre pożyczki udzielane  przyjaciołom zastępcy dyrektora PISF w ogóle nie są spłacane, w zamian za to  instytut przejmuje w dość tajemniczy sposób(przynajmniej w kwestii dochodów) prawa autorskie do sponsorowanych filmów, to mamy już jakiś zarys bałaganu panującego w tej instytucji. A to wszystko to zaledwie wierzchołek góry lodowej – czytamy w tekście.

„W 2015 r. wciąż nie zostały zwrócone pożyczki z 2008 r., które opiewały na łączną kwotę, bagatela, 4 mln zł. Z publikacji prasowych wiadomo było, że chodzi tu o takie filmy jak „Skorumpowani”, „Od pełni do pełni” oraz „Miłość na wybiegu”. W końcu udało mi się dowiedzieć, że w pełni pożyczkę spłacił na razie jedynie producent filmu „Od pełni do pełni” w reżyserii Tomasza Szafrańskiego. Film „Miłość na wybiegu” wyreżyserowany przez Krzysztofa Langa spłacany jest w ratach, termin ostatniej upływa w grudniu 2016 r. Najciekawiej wygląda pożyczka udzielona producentowi filmu „Skorumpowani” w reżyserii Jarosława Żamojdy, prywatnie przyjaciela wicedyrektora PISF Jerzego Barta, która została uregulowana poprzez przejęcie majątkowych praw autorskich do dwóch filmów pożyczkobiorcy w formie aktu notarialnego” – pisze Artur Ceyrowski.

Finansowy bałagan to nie jedyny problem PISF-u:  – „Nieszczęśliwe wypadki to prawdziwa plaga wśród pracowników instytutu. Nie śmiałbym żartować z cudzego nieszczęścia, ale trudno nie zauważyć, jak tragikomiczne są opisywane tu przypadki. Zacznijmy od Agnieszki Odorowicz, której kadencja na stanowisku dyrektora PISF zakończyła się 2 października 2015 r. Co było dalej? Pani dyrektor poszukała sobie nowej pracy? Nic z tych rzeczy. Otóż po zakończeniu kadencji otrzymała… nową umowę, tym razem na świadczenie usług doradczych w zakresie działalności PISF w następujących terminach: 30 października 2015—30 listopada 2015” – czytamy w tekście.

Więcej w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Już 3 października, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook