Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Piłkarze przywrócili godność polskiej piłce

06.07.2016

"Porażka w ćwierćfinale z Portugalią, ósmą drużyną świata, po pasjonującym boju, dogrywce i rzutach karnych zakończyła udział naszej reprezentacji w mistrzostwach Europy. Nigdy wcześniej podczas turnieju na Starym Kontynencie nie zaszliśmy tak wysoko" - pisze Cezary Kowalski na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

W artykule autor podsumowuje udział polskiej reprezentanci na EURO 2016. "Uznaje udział naszych piłkarzy za sukces, mimo iż mistrzostwa dla nich zakończyły się w ćwierćfinale. Sporo wskazuje na to, że ten zespół stać na rzeczy wielkie, a wydarzenia we Francji są jedynie wstępem do tego, co może nas czekać już niebawem. Nie smućmy się zatem, ale czekajmy na danie główne. […] Ważne jest, że właśnie jesteśmy świadkami zmiany ducha futbolu w naszym kraju. Drużyna Nawałki przywróciła tej dyscyplinie sportu w Polsce godność".

W tekście autor zauważa, że nie tylko kibice, ale Polacy tęsknili za wielkimi zwycięstwami, piłkarzami, których można stawiać na piedestale, przywołując takie nazwiska, jak: Tomaszewski, Boniek, Gadocha czy Lato. Pisze także: "No i wreszcie teraz we Francji dostaliśmy to, na co czekaliśmy. Pewnie, że mecz z Irlandią Północną był taki sobie, z Ukrainą wygraliśmy ledwo, ledwo, a Szwajcarzy długo przeważali i raczej byli lepsi. Portugalia też była lepsza technicznie itp. Ale generalnie pokazaliśmy, że pasujemy do tego towarzystwa, że niczego tu nie dostaliśmy za darmo, że nie sprzyjało nam jakieś wyjątkowe szczęście. Po prostu potrafimy grać w piłkę na europejskim poziomie, strzelać karne z zimną krwią, obnażać i wykorzystywać słabości przeciwnika, przezwyciężać swoje". 

Cezary Kowalski pisze także, że wypracowany sukces należy pielęgnować i iść za ciosem." Teraz jest idealny czas, aby zadziałać. Globalny sukces w sporcie można zbudować albo pracą systemową, albo tworzyć go w oparciu o mistrza. My swoich mistrzów i bohaterów właśnie zyskaliśmy".

Zauważa także, że Futbol zawsze będzie w Polsce numerem jeden. "Nie zostawiajmy szkolenia młodych piłkarzy tylko PZPN czy samorządom, lecz stwórzmy system naczyń połączonych. Program, który rzeczywiście będzie działać, w którym wreszcie znajdą się pieniądze na trenerów juniorów i ich profesjonalne przygotowanie do zawodu. A nie będzie – jak dotąd – liczenie na zapał społeczników, którzy robią to za 500 zł miesięcznie. Prawdziwe ulgi podatkowe dla inwestujących w sport, ożywienie Orlików, na których sensowne zagospodarowanie nie ma pomysłu, budowę małych ośrodków treningowych zamiast gigantycznych stadionów itp. To się będzie opłacać wszystkim. Pamiętajmy, że to nie byłaby budowa na pustyni, ale na bardzo urodzajnym gruncie. Mamy sukces, zróbmy z nim coś. 

Do EURO 2016 odnosi się również materiał Grzegorza Górnego „Nie trać wiary”. Autor koncentruje się na Jakubie Błaszczykowskim. "Po każdym strzelonym golu Jakub Błaszczykowski zwraca głowę ku górze, zamyka oczy, podnosi ręce i wskazującymi palcami celuje w niebo. W ten sposób każdą zdobytą bramkę dedykuje swej mamie, która – jest o tym przekonany – patrzy na niego z góry" – pisze Grzegorz Górny i przybliża sylwetkę tego piłkarza. 

Przypomina tragedię rodziną, jaką przeżył piłkarz w dzieciństwie, pierwsze treningi i pierwsze sukcesy w polskiej, a następnie w niemieckiej lidze.  Autor artykułu pisze także o Bogu w życiu piłkarza. "Błaszczykowski nieraz podkreślał, że jego los potoczyłby się inaczej, gdyby nie wiara w Boga. W 2011 r. piłkarz wziął udział w akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Przy tej okazji dał osobiste świadectwo. Powiedział wówczas: „Rozumiem, że wiara może być dla kogoś sprawą indywidualną, aczkolwiek dla mnie osobiście jest bardzo ważną rzeczą. Myślę, że każdy z nas w momencie, w którym jest ciężko, [...] zaczyna się odwoływać do wiary. Wtedy są te momenty, kiedy prosi się Jezusa, Boga, aby dał zdrowie, nie zawsze pamiętając o tym na co dzień. Górny pisze także: "Ostatnio piłkarz został Ambasadorem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Kard. Stanisław Dziwisz powiedział o nim: „To bardzo porządny człowiek, porządny Polak, patriota i katolik. Bardzo mi się spodobało to, co gdzieś widziałem: jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie”. 

Więcej o sukcesie polskiej reprezentacji na EURO 2016 oraz o Jakubie Błaszczykowskim we „wSieci”, w sprzedaży już od 4 lipca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

kk/wSieci

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook