Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Pan prezes robi politykę

25.04.2016

Marek Pyza i Marcin Wikło o prezesie Trybunału Konstytucyjnego.

Pierwsza, druga czy trzecia władza? W której z nich widzi dla siebie miejsce prezes Trybunału Konstytucyjnego? Prof. Andrzej Rzepliński już dawno wyszedł z roli sędziego, robi politykę w coraz mniej zawoalowany sposób. I jest bliżej PO, niż komukolwiek może się wydawać – piszą na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.

W ubiegłym tygodniu odbyło się Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, na którym prof. Andrzej Rzepliński wygłosił przemówienie. Zarówno wystąpienie, jak i postawa Rzeplińskiego były szeroko komentowane w mediach. A jednak warto zastanowić się, czy prezes TK nie stał się już bardziej politykiem niż sędzią. Marek Pyza i Marcin Wikło zrobili sondę na ten temat. Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej mówi nam, że „w idealnej sytuacji prezes TK nie powinien się angażować w bieżący spór polityczny”. […] Piotr Apel, Kukiz ’15: — Ktoś, kto wykonuje działania polityczne, a nie te, do których został powołany, staje się automatycznie politykiem. Pan prof. Rzepliński w poprzedniej kadencji był w Sejmie podczas prac nad nowelizacją ustawy o TK, a politycy PO do niego biegali, żeby się konsultować. […] Małgorzata Wassermann, PiS: – Nie mieści się w żadnych standardach fakt, że sędziowie piszą projekt ustawy, który później jest zgłaszany. I to w jakim celu? Według mnie nowelizacja była potrzebna tylko po to, by Platforma mogła nielegalnie wybrać dodatkowych sędziów. Prof. Rzepliński również we wcześniejszych wypowiedziach bardzo wyraźnie pokazywał swoje preferencje polityczne. Dziennikarze zauważają także, że nawet prawnicy wskazują na […]zbyt dużą aktywność profesora. Według nich ta funkcja nie wymaga obecności w mediach, nie daje też prawa do recenzowania poczynań władzy.

Dziennikarze piszą także, że Rzepliński jest nie tylko politykiem, ale politykiem Platformy Obywatelskiej. W 2011 r. udzielił dla „Plusa Minusa” wywiadu Robertowi Mazurkowi. Stwierdził wówczas: „Rzeczywiście mój system wartości konserwatywnego liberała jest bliski systemowi wartości Platformy Obywatelskiej. I posłowie Platformy rzeczywiście nie musieli cierpieć, podnosząc za mną rękę” – przypominają wypowiedź szefa TK. Przytaczają też inne przykłady świadczące o zbieżnych stanowiskach Platformy i prof. Rzeplińskiego, m.in.: gdy w 2014 r. mieliśmy do czynienia z co najmniej wypaczeniem wyników wyborów samorządowych dającym zwycięstwo PSL, opozycja domagała się powtórzenia głosowania. Prof. Rzeplińskiemu, dzisiejszemu obrońcy demokracji, nie przeszkadzał jednak cud nad urną: „Mamy próby anarchizowania. Przez polityków, którzy poczuli krew i idą do przodu. […] Polityk, który mówi, że trzeba powtórzyć wybory i wziąć tutaj misję obserwacyjną OBWE i Unii Europejskiej nie wie, co mówi”.

Z obserwacji zachowań i działań prof. Andrzeja Rzeplińskiego oraz z opinii o nim Pyza i Wikło wyciągają oczywisty wniosek: Zdecydowana większość naszych rozmówców podkreśla, że odejście prezesa Andrzeja Rzeplińskiego ułatwiłoby porozumienie w sprawie TK. […] Tak czy inaczej – zyska Trybunał, bo bez tak kontrowersyjnego prezesa będzie wokół niego ciszej. I jest duża szansa na to, że stanie się sądem, a nie trzecią izbą parlamentu, aktywnie włączającą się w polityczne spory.

Więcej o Andrzeju Rzepliński, polityku PO we „wSieci”, w sprzedaży od 25 kwietnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

 

fot. [wSieci]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook