Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Operacja Tusk

20.02.2017

Były premier i były lider Platformy Obywatelskiej może zostać na drugą kadencję w Brukseli bez głosowania w Radzie Europejskiej i bez wyraźnego stanowiska polskiego rządu – o możliwym scenariuszu podczas wyborów przewodniczącego Rady Europy pisze na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Stanisław Janecki.

Stanisław Janecki zauważa, że kandydatura Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej na pierwszą kadencję nie była, podobnie jak obecnie, sprawą rządu RP. Donald Tusk prywatnie załatwił sobie poparcie kanclerz Angeli Merkel, a ona przekonała prezydenta Francji, premierów Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii, resztę zaś załatwiono w ramach Europejskiej Partii Ludowej, czyli największej grupy w Parlamencie Europejskim. Autor artykułu zauważa również, że druga kadencja Tuska na tym stanowisku również będzie zależała od jego prywatnych układów.

Rząd Beaty Szydło ani sama pani premier nigdy nie byli przez Donalda Tuska konsultowani w sprawie jego kandydowania na drugą kadencję w Brukseli. Wobec obecnej prezes Rady Ministrów i jej rządu Donald Tusk zachował się więc tak samo jak wobec kierowanego przez siebie gabinetu, gdy wybierano go na pierwszą kadencję. To pokazuje, jakie są mechanizmy załatwiania najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej, ale też arogancję samego kandydata, i to nie tylko wobec rządu Prawa i Sprawiedliwości – zauważa Janecki.

Autor artykułu pisze także o tym, jak postrzegana jest kandydatura Donalda Tuska przez państwa członkowskie. Donald Tusk w żaden sposób niereprezentujący Polski, czyli po Brexicie piątego najważniejszego państwa UE, a wręcz negatywnie i agresywnie nastawiony wobec rządu PiS, jest dla większości szefów państw członkowskich kandydatem bardzo wygodnym oraz optymalnym. Wygodnym, bo słabym, skoro nie stoi za nim rząd państwa, z którego się wywodzi, i nie ma wobec tego rządu żadnych zobowiązań. Przywódcy mniejszych państw UE przyłączają się więc do nieformalnej zmowy najsilniejszych. Na razie się przyłączają, gdyż dotychczas nie zgłoszono konkurenta wobec kandydatury Tuska, co jednak może się zmienić.

Donald Tusk ma wiele wad, ale druga kadencja dla niego jest w Brukseli i stolicach państw UE traktowana jako mniejsze zło – zauważa Stanisław Janecki. –  Głównie z tego powodu, że nie trzeba będzie toczyć kłopotliwych negocjacji w sprawie kogoś nowego, co skutkowałoby licznymi transakcjami wiązanymi. Ktoś inny niż Tusk mógłby być zbyt wyrazisty, skłonny do rozpychania się i poszerzania swoich wpływów, a „bezpaństwowiec” Tusk oznacza święty spokój i utrzymanie zasady: „żeby było tak, jak było”. I Donald Tusk może dostać drugą kadencję bez głosowania w Radzie Europejskiej, czyli także bez formalnego zajęcia stanowiska przez premier Beatę Szydło, co dla wszystkich może się okazać najwygodniejsze.

Więcej o Donaldzie Tusku i jego szansach na drugą kadencję przewodniczącego Rady Europy w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 20 lutego, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.


Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.

[fot. "wSieci"]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook