Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Okradzeni ze zdobyczy sierpnia

29.08.2016

Czy rozmowa po 22 latach może być aktualna? Czy może być interesująca? Tyle ten materiał czekał na publikację. Annę Walentynowicz spotkałam w maju 1994 r., w Jachrance. Było to podczas konferencji poświęconej aferze FOZZ – pisze Halina Karp w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Odnaleziony po latach wywiad z Anną Walentynowicz, ikoną „Solidarności”, przeprowadzony w 1994 roku, publikujemy w nowym numerze tygodnika.

Anna Walentynowicz, pomimo olbrzymich zasług dla wolnej Polski nie była wówczas postacią pierwszoplanową. Z wielu względów żyła z dala od głównego nurtu politycznego. „Można powiedzieć, że jestem osobą niewygodną i wyciszono mnie. Nigdy dobrowolnie się nie izolowałam. Wałęsa, owszem, zapraszał mnie do Belwederu. Gdybym jednak przystała na jego propozycje, w efekcie nagłośniono by mnie i skompromitowano. Jestem dla wielu niewygodna, za dużo rozumiem. Wałęsa kusił mnie stanowiskiem ministra finansów. Odpowiedziałam, że niedouczony prezydent nie będzie dobierał niedouczonych ministrów. Wiem przecież, gdzie jest moje miejsce. Nie można wystawiać polskiego rządu na pośmiewisko świata. Dlatego Wałęsa nie zaimponował mi ani Belwederem, ani pieniędzmi. Powiedziałam mu zresztą: „Jeżeli masz godność, to zrezygnuj z prezydentury sam, jeśli nie chcesz odejść w niesławie” – mówiła Anna Walentynowicz.  

Jak legendarna działaczka oceniała wówczas szanse Lecha Wałęsy na drugą turę? „To będzie zależało od jego mocodawców. To oni zdecydują, czy jest jeszcze potrzebny, czy nie. Czy już spełnił swoją misję. Jeżeli będzie potrzebny, to niezależnie od naszego głosowania zostanie prezydentem” – czytamy w tekście. 

Anna Walentynowicz nie szczędziła również gorzkich słów „Solidarności”: „Zarejestrowano nowy związek zawodowy pod ukradzionym szyldem po to, aby go splugawić. Do tego potrzebny był Wałęsa. Bo ani Kiszczak, ani nikt inny nie mógł tego zrobić. Jeśli nie potrafisz zniszczyć przeciwnika, stań się jego sojusznikiem. Do tego był potrzebny zaufany agent – mówiła opozycjonistka. I dodawała: - Nie czuję się oszukana, teraz już jestem spokojna, wszystko, co się dzieje, przewidywałam. Jednak ludzie czują się oszukani. Ja zaś czuję się tak, jak może się czuć człowiek okradziony ze zdobyczy Sierpnia. Potrafiliśmy walczyć, dokonywać zmian, ale swoich zdobyczy nie potrafiliśmy utrzymać, gdyż zaufaliśmy tym, którzy przyczepili sobie znaczek „Solidarności” i Matki Bożej. Dziś niektórzy przychodzą do mnie i przepraszają mnie. Przyznają rację. Cóż to jednak dla mnie za satysfakcja, kiedy do tej pory powstało tak dużo zniszczeń?” 

Pełną treść niezwykłego, odnalezionego po latach wywiadu z gdańską ikoną „Solidarności” publikujemy w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” już 29 sierpnia, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html


"wSieci"

[fot. YouTube/wSieci]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook