Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Nowe narzędzie manipulacji

09.12.2016

Sędzia Sądu Rejonowego w Wejherowie jest jednym z trzech najważniejszych ludzi w polskiej Wikipedii. Jako tzw. rewizor wpływa na wpisy ukazujące się w tej internetowej encyklopedii. Ze szczególną gorliwością ingeruje w te dotyczące najbardziej wpływowych ludzi w Prawie i Sprawiedliwości – pisze Wojciech Biedroń w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

Setki tysięcy wejść dziennie tylko w Polsce. Baza wiedzy o świecie dla milionów ludzi na wszystkich kontynentach i potężne narzędzie politycznej oraz światopoglądowej manipulacji. Wikipedia wyparła z półek encyklopedie i stała się globalnym zbiorem wiedzy dostępnym dla każdego za pomocą jednego kliknięcia. W Polsce o tym, co znajdzie się na stronach Wikipedii, decyduje wąska grupa tzw. rewizorów. Jednym z nich jest Tomasz Skibiński, sędzia Sądu Rejonowego w Wejherowie, używający pseudonimu „Elfhelm”. Może zmienić, zablokować lub usunąć każdy wpis. Zdaniem internautów to właśnie Skibiński manipuluje treściami dotyczącymi PiS i wycina „niewygodne” wpisy – przypomina autor materiału.

Na trop ingerencji Tomasza Skibińskiego pierwsi wpadli sami użytkownicy Wikipedii. Twitterowicz o pseudonimie „John Bigham” ujawnił nazwisko rewizora z Wikipedii. Okazuje się, że Tomasz Skibiński najbardziej zainteresowany był wpisami dotyczącymi Jarosława Kaczyńskiego. W tej kwestii wykazuje wyjątkową wręcz skrupulatność. Już w 2008 r. Skibiński usunął olbrzymią liczbę wpisów, które dotyczą działalności opozycyjnej w okresie PRL obecnego prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Na szczególną uwagę zasługuje fakt wycięcia z Wikipedii informacji o tym, że Jarosław Kaczyński po swoim kilkugodzinnym zatrzymaniu w stanie wojennym odmówił podpisania deklaracji lojalności wobec komunistycznego państwa. Wycięcie wpisu o tym fakcie Skibiński uzasadnia krótkim słowem: „zbędne”. Podobnie było z informacją o zatrzymaniu Jarosława Kaczyńskiego przez Służbę Bezpieczeństwa w trakcie wyjazdu do Płocka pod koniec lat 70 – wylicza Wojciech Biedroń.

Skibiński usunął również wpis o przyznaniu Jarosławowi Kaczyńskiemu Krzyża Tibi Mater Polonia. Wyróżnienie Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym sędzia z Wejherowa nazwał „niszowym odznaczeniem”. Jako „nieencyklopedyczne” i niekonkretne uznał wpisy o tym, że w 1979 r. szef największej obecnie partii w Polsce brał udział w akcji zbierania podpisów przed kościołami z żądaniem emisji mszy w polskim radiu – czytamy w tekście.

Więcej o szczegółach tej bulwersującej sprawy w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Już 5 grudnia, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook