Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Ochronić Andrzeja Dudę!

06.08.2015

6 sierpnia Andrzej Duda stanie się najważniejszą osobą w państwie. Czy będzie odpowiednio chroniony? To jedno z podstawowych pytań przed rozpoczęciem tej prezydentury… zadaje je także Marek Pyza na łamach tygodnika „wSieci”.

Marek Pyza pyta wprost - Czy można mieć zaufanie do służb, które albo obecny układ cementowały, albo zrywały się spod jakiejkolwiek kontroli, prowadząc własne gry. Autor pisze, że to, co […] niepokoi najbardziej, to właśnie postawa funkcjonariuszy państwa PO wobec rywali – ignorancka, arogancka, pogardliwa. Doprowadziła do największej tragedii od dziesięcioleci. Po 10 kwietnia otrzeźwienie wcale nie przyszło. Było tylko gorzej. Z bagatelizowaniem zagrożeń spotykaliśmy się jednak już dużo wcześniej, a przybierało ono czasem wymiar wręcz ordynarny, by wspomnieć ten żenujący komentarz z 2008 r. ówczesnego marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego po tzw. incydencie gruzińskim: „Jeśli to był zamach, to powiedziałbym: jaka wizyta, taki zamach. No bo nie trafić z 30 m w samochód, to trzeba ślepego snajpera. Więc raczej wygląda to na coś bardzo niepoważnego […]”.

Autor pisze o działaniach, jakie są niezbędne by zapewnić bezpieczeństwo głowie państwa. Bezpieczeństwo państwa wymaga pilnych zmian przede wszystkim w nadzorze, a zapewne i w organizacji służb. Osobista ochrona Andrzeja Dudy wydaje się dziś najlepsza z możliwych. Gdy tylko prezydent elekt przeszedł pod opiekę BOR, jego zaufani współpracownicy (wśród nich byli dowodzący jednostką) zaingerowali w skład grupy pracującej z głową państwa. Wymieniono trzon zespołu. Nie ujmując nic innym funkcjonariuszom, nowy gospodarz Pałacu Prezydenckiego może liczyć na najlepszych fachowców. Na ich czele stoi Bartosz Hebda, weteran ranny w czasie zamachu na ambasadora w Iraku — zasłonił Edwarda Pietrzyka własną piersią, czym uratował mu życie.

Marek Pyza wskazuje również na konieczność poprawy bezpieczeństwa nie tylko prezydenta, ale kraju. Sytuacja geopolityczna w ostatnich kilku latach się zmieniła. Na gorsze. Z jednej strony mamy bowiem rosnące zagrożenie ze strony terroryzmu fundamentalistów islamskich. Z drugiej – naszego odwiecznego wroga. Dziś nawet politykom niedawno obściskującym się z Putinem (no może z wyjątkiem jego przyjaciół pokroju Berlusconiego czy Schrödera) nie wypada mówić o Rosji w kategoriach demokratycznego, obliczalnego państwa. To, przed czym w 2008 r. przestrzegał Lech Kaczyński, od kilkunastu miesięcy obserwujemy niemal na żywo w relacjach z Ukrainy.

Autor zapowiada więc: Objęcie najwyższego urzędu przez Andrzeja Dudę na pewno nie jest dobrą wiadomością dla sił nieprzychylnych Polsce – obcych służb (ale i części „naszych” wciąż przypominających o konieczności ich zreformowania) czy wpływowych międzynarodowych grup interesów, w których grach stawką są grube miliardy. Wszędzie tam, gdzie ważny polityk występuje z pozycji podmiotowych, upomina się (a od sierpnia miejmy nadzieję, że nie tylko werbalnie) o wzmacnianie państwa, na którym wcześniej żerowano bądź chciano je sobie podporządkować, naraża się na niebezpieczeństwo.

Polecamy artykuł dotyczący bezpieczeństwa prezydenta RP w nowym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 3 sierpnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook