Jedynie prawda jest ciekawa

"wSieci": Ochronić Andrzeja Dudę!

06.08.2015

6 sierpnia Andrzej Duda stanie się najważniejszą osobą w państwie. Czy będzie odpowiednio chroniony? To jedno z podstawowych pytań przed rozpoczęciem tej prezydentury… zadaje je także Marek Pyza na łamach tygodnika „wSieci”.

Marek Pyza pyta wprost - Czy można mieć zaufanie do służb, które albo obecny układ cementowały, albo zrywały się spod jakiejkolwiek kontroli, prowadząc własne gry. Autor pisze, że to, co […] niepokoi najbardziej, to właśnie postawa funkcjonariuszy państwa PO wobec rywali – ignorancka, arogancka, pogardliwa. Doprowadziła do największej tragedii od dziesięcioleci. Po 10 kwietnia otrzeźwienie wcale nie przyszło. Było tylko gorzej. Z bagatelizowaniem zagrożeń spotykaliśmy się jednak już dużo wcześniej, a przybierało ono czasem wymiar wręcz ordynarny, by wspomnieć ten żenujący komentarz z 2008 r. ówczesnego marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego po tzw. incydencie gruzińskim: „Jeśli to był zamach, to powiedziałbym: jaka wizyta, taki zamach. No bo nie trafić z 30 m w samochód, to trzeba ślepego snajpera. Więc raczej wygląda to na coś bardzo niepoważnego […]”.

Autor pisze o działaniach, jakie są niezbędne by zapewnić bezpieczeństwo głowie państwa. Bezpieczeństwo państwa wymaga pilnych zmian przede wszystkim w nadzorze, a zapewne i w organizacji służb. Osobista ochrona Andrzeja Dudy wydaje się dziś najlepsza z możliwych. Gdy tylko prezydent elekt przeszedł pod opiekę BOR, jego zaufani współpracownicy (wśród nich byli dowodzący jednostką) zaingerowali w skład grupy pracującej z głową państwa. Wymieniono trzon zespołu. Nie ujmując nic innym funkcjonariuszom, nowy gospodarz Pałacu Prezydenckiego może liczyć na najlepszych fachowców. Na ich czele stoi Bartosz Hebda, weteran ranny w czasie zamachu na ambasadora w Iraku — zasłonił Edwarda Pietrzyka własną piersią, czym uratował mu życie.

Marek Pyza wskazuje również na konieczność poprawy bezpieczeństwa nie tylko prezydenta, ale kraju. Sytuacja geopolityczna w ostatnich kilku latach się zmieniła. Na gorsze. Z jednej strony mamy bowiem rosnące zagrożenie ze strony terroryzmu fundamentalistów islamskich. Z drugiej – naszego odwiecznego wroga. Dziś nawet politykom niedawno obściskującym się z Putinem (no może z wyjątkiem jego przyjaciół pokroju Berlusconiego czy Schrödera) nie wypada mówić o Rosji w kategoriach demokratycznego, obliczalnego państwa. To, przed czym w 2008 r. przestrzegał Lech Kaczyński, od kilkunastu miesięcy obserwujemy niemal na żywo w relacjach z Ukrainy.

Autor zapowiada więc: Objęcie najwyższego urzędu przez Andrzeja Dudę na pewno nie jest dobrą wiadomością dla sił nieprzychylnych Polsce – obcych służb (ale i części „naszych” wciąż przypominających o konieczności ich zreformowania) czy wpływowych międzynarodowych grup interesów, w których grach stawką są grube miliardy. Wszędzie tam, gdzie ważny polityk występuje z pozycji podmiotowych, upomina się (a od sierpnia miejmy nadzieję, że nie tylko werbalnie) o wzmacnianie państwa, na którym wcześniej żerowano bądź chciano je sobie podporządkować, naraża się na niebezpieczeństwo.

Polecamy artykuł dotyczący bezpieczeństwa prezydenta RP w nowym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 3 sierpnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook