Jedynie prawda jest ciekawa

wSieci: O wszystko idzie walka

14.05.2015

W najnowszym numerze tygodnika "wSieci" bracia Karnowscy rozmawiają z Janem Pietrzakiem.

Łuk Triumfalny Bitwy Warszawskiej powinien być widoczny z każdego autobusu, samolotu czy pociągu zmierzającego do Warszawy. Powinien być mocnym znakiem polskiej dumy, godności i pamięci. Zrobimy to! – mówi w nowym wydaniu tygodnika „wSieci”, w rozmowie z braćmi Karnowskimi Jan Pietrzak.

Karnowscy już na wstępie pytają swego rozmówcę jak w natłoku różnych spraw  znajduje czas i siły, by z pasją promować ideę wybudowania Łuku Triumfalnego Bitwy Warszawskiej.  - Jeśli nie chcemy, aby obecne pokolenia Polaków okryły się hańbą, to nie ma dnia do stracenia. W 2020 r., a więc już za pięć lat, przypada setna rocznica wielkiego triumfu naszych przodków, którzy sami, mając dopiero co zmartwychwstałe państwo, odparli potężny bolszewicki najazd. Wdzięczność i przyzwoitość wymagają od nas, by tamten moment upamiętnić, a zarazem zadośćuczynić za dekady hańby niepamięci  - wyjaśnia Jan Pietrzak.

Opowiada również jak wyglądało pierwsze 12 miesięcy walki o powstanie Łuku Triumfalnego. – Za nami etap organizacyjny. Ukształtowała się grupa wolontariuszy gotowa pracować w tym celu, wydaliśmy ulotki i cegiełki. Gdzie dotrzemy z naszym przesłaniem, tam stykamy się z entuzjazmem. Mówię o tym na każdym swoim spotkaniu. Kłopotem jest oczywiście blokada w największych telewizjach, ale staramy się ją obejść – zaznacza. Przedstawia również wstępne wizje lokalizacji łuku - Dajemy miastu propozycje trzech lokalizacji. Pierwsza na tzw. Osi Saskiej, w miejscu, w którym Józef Piłsudski był witany po wielkim triumfie. Druga nad Wisłą, między Ratuszową a Mostową, w formie łączącej dwa brzegi. A trzecia koncepcja to okolice placu Na Rozdrożu, nad Alejami Ujazdowskimi. Też piękne miejsce – zaznacza.

Pietrzak przedstawia również dotychczasowe inicjatywy Towarzystwa Patriotycznego - Fundacji Jana Pietrzaka, organizatora akcji budowy łuku. - Działamy już kilka lat, za nami matura z historii dla ambitnych Polaków, wspólne tańczenie poloneza w rocznicę Konstytucji 3 maja, Koncerty Niepodległości z nagrodami. Zgromadziło się w naszym Towarzystwie prężne i dynamiczne środowisko. Mając w głowach zbliżającą się okrągłą rocznicę Bitwy Warszawskiej, rozglądaliśmy się z ciekawością, kiedy i w jakiej  formie władze państwowe podejmą temat godnego upamiętnienia tej wielkiej rocznicy. Niestety jedyne, co zobaczyliśmy, to to, jak prezydent Bronisław Komorowski wspólnie z ambasadorem rosyjskim postawili i chcieli uroczyście odsłonić pomnik najeźdźców bolszewickich pod Ossowem.

Więcej o idei wybudowania Łuku Triumfalnego Bitwy Warszawskiej mówi Jan Pietrzak w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 11 maja br., teraz także w formie e-wydania dostępnego na tablety i smartfony w AppStore i Google Play. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację wSieci, działającą na platformach iOS i Android. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook