Jedynie prawda jest ciekawa


„wSieci” o ataku BBC na Jana Pawła II: „Zamokły kapiszon”

24.02.2016

Telewizja BBC zapowiedziała wielką sensację. Program „Sekretne listy Jana Pawła II” miał opowiadać o „bardzo bliskich relacjach” papieża z kobietą. Bomba okazała się jednak zamokłym kapiszonem – pisze Grzegorz Górny.

W artykule autor odnosi się do informacji komentowanej często w mediach, jakoby Jan Paweł II był w bliskiej relacji z mężatką. Chodziło o ujawnione listy pisane przez Karola Wojtyłę do Anny Teresy Tymienieckiej, która miałaby być zakochana w papieżu. Grzegorz Górny wyjaśnia więc cała sprawę.

„Anna Teresa Tymieniecka była doktorem filozofii” – pisze autor artykułu. Przed wojną należała do kręgu uczniów Romana Ingardena, po wojnie wydawała w Bostonie rocznik „Analecta Husserliana”. Zafascynowana książką Karola Wojtyły „Osoba i czyn” postanowiła ją opracować i opublikować w języku angielskim. Skontaktowała się więc z autorem i od 1973 r. korespondowali, wymieniając uwagi i dokonując wielu uściśleń.
Okazało się jednak, że redaktorka dokonała tak rażących zmian w przekładzie, iż amerykańskie wydanie zawierało sformułowania zniekształcające myśl autora.

Tymieniecka pozostawała jednak nieprzejednana, w związku z czym wybuchł między nimi intelektualny spór. Żeby go rozstrzygnąć, należało przejrzeć i przeanalizować kilkaset stron tekstu – po polsku i angielsku. […] „Jan Paweł II charakteryzował się tym, że różnicy zdań w kwestiach filozoficznych nie przenosił na relacje osobiste. Nadal podtrzymywał więc listowny kontakt z Tymieniecką. Ich korespondencja trwała łącznie 32 lata, ale — wbrew temu, co utrzymują dziennikarze BBC – nie była zapisem bliskiej więzi uczuciowej, lecz raczej dyskusji intelektualnej obracającej się wokół kwestii fenomenologii”– zauważa Grzegorz Górny.

W artykule autor zauważa też, że życie Jana Pawła II było wielokrotnie poddawana różnym spekulacjom i atakom. Najczęściej jednak zafałszowane opowieści na temat Jana Pawła II dotyczyły jego życia osobistego. Prawdziwymi mistrzami w tym dziele byli funkcjonariusze IV Departamentu MSW zajmującego się w czasach komunistycznych walką z Kościołem.

Ich dziełem była choćby operacja pod kryptonimem „Triangolo” przeprowadzona przed papieską pielgrzymką do Polski w 1983 r. Oficerowie Służby Bezpieczeństwa spreparowali wówczas historię o tym, że w latach 60. i 70. ówczesny metropolita krakowski Karola Wojtyła miał romans z pracownicą „Tygodnika Powszechnego” Ireną Kinaszewską. Była ona wdową samotnie wychowującą syna i dorabiała, przepisując na maszynie prace naukowe oraz publiczne wystąpienia arcybiskupa.

Autor pisze, że zamachy na autorytety w Kościele nie były rzeczą wyjątkową i dotyczyły nie tylko Jana Pawła II, ale np. Matki Terasy czy ojca Pio. „Tego typu przykłady można mnożyć – pisze Grzegorz Górny. „To prawda, że święci nie są ani bezgrzeszni, ani nieomylni. Można się z nimi nie zgadzać, nawet spierać – jednak na gruncie faktów, nie oszczerstw. Skąd więc te oskarżenia niepoparte żadnymi dowodami, bazujące na manipulacjach i fałszerstwach? Otóż święci są nosicielami wiary, żywymi znakami obecności Boga w świecie. Atak na nich to w sumie uderzenie w to, w co wierzyli i o czym świadczyli swym życiem” - tłumaczy Górny.

Więcej o prowokacjach wobec Jana Pawła II we „wSieci”, w sprzedaży od 22 lutego br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook