Jedynie prawda jest ciekawa


„wSieci” o ataku BBC na Jana Pawła II: „Zamokły kapiszon”

24.02.2016

Telewizja BBC zapowiedziała wielką sensację. Program „Sekretne listy Jana Pawła II” miał opowiadać o „bardzo bliskich relacjach” papieża z kobietą. Bomba okazała się jednak zamokłym kapiszonem – pisze Grzegorz Górny.

W artykule autor odnosi się do informacji komentowanej często w mediach, jakoby Jan Paweł II był w bliskiej relacji z mężatką. Chodziło o ujawnione listy pisane przez Karola Wojtyłę do Anny Teresy Tymienieckiej, która miałaby być zakochana w papieżu. Grzegorz Górny wyjaśnia więc cała sprawę.

„Anna Teresa Tymieniecka była doktorem filozofii” – pisze autor artykułu. Przed wojną należała do kręgu uczniów Romana Ingardena, po wojnie wydawała w Bostonie rocznik „Analecta Husserliana”. Zafascynowana książką Karola Wojtyły „Osoba i czyn” postanowiła ją opracować i opublikować w języku angielskim. Skontaktowała się więc z autorem i od 1973 r. korespondowali, wymieniając uwagi i dokonując wielu uściśleń.
Okazało się jednak, że redaktorka dokonała tak rażących zmian w przekładzie, iż amerykańskie wydanie zawierało sformułowania zniekształcające myśl autora.

Tymieniecka pozostawała jednak nieprzejednana, w związku z czym wybuchł między nimi intelektualny spór. Żeby go rozstrzygnąć, należało przejrzeć i przeanalizować kilkaset stron tekstu – po polsku i angielsku. […] „Jan Paweł II charakteryzował się tym, że różnicy zdań w kwestiach filozoficznych nie przenosił na relacje osobiste. Nadal podtrzymywał więc listowny kontakt z Tymieniecką. Ich korespondencja trwała łącznie 32 lata, ale — wbrew temu, co utrzymują dziennikarze BBC – nie była zapisem bliskiej więzi uczuciowej, lecz raczej dyskusji intelektualnej obracającej się wokół kwestii fenomenologii”– zauważa Grzegorz Górny.

W artykule autor zauważa też, że życie Jana Pawła II było wielokrotnie poddawana różnym spekulacjom i atakom. Najczęściej jednak zafałszowane opowieści na temat Jana Pawła II dotyczyły jego życia osobistego. Prawdziwymi mistrzami w tym dziele byli funkcjonariusze IV Departamentu MSW zajmującego się w czasach komunistycznych walką z Kościołem.

Ich dziełem była choćby operacja pod kryptonimem „Triangolo” przeprowadzona przed papieską pielgrzymką do Polski w 1983 r. Oficerowie Służby Bezpieczeństwa spreparowali wówczas historię o tym, że w latach 60. i 70. ówczesny metropolita krakowski Karola Wojtyła miał romans z pracownicą „Tygodnika Powszechnego” Ireną Kinaszewską. Była ona wdową samotnie wychowującą syna i dorabiała, przepisując na maszynie prace naukowe oraz publiczne wystąpienia arcybiskupa.

Autor pisze, że zamachy na autorytety w Kościele nie były rzeczą wyjątkową i dotyczyły nie tylko Jana Pawła II, ale np. Matki Terasy czy ojca Pio. „Tego typu przykłady można mnożyć – pisze Grzegorz Górny. „To prawda, że święci nie są ani bezgrzeszni, ani nieomylni. Można się z nimi nie zgadzać, nawet spierać – jednak na gruncie faktów, nie oszczerstw. Skąd więc te oskarżenia niepoparte żadnymi dowodami, bazujące na manipulacjach i fałszerstwach? Otóż święci są nosicielami wiary, żywymi znakami obecności Boga w świecie. Atak na nich to w sumie uderzenie w to, w co wierzyli i o czym świadczyli swym życiem” - tłumaczy Górny.

Więcej o prowokacjach wobec Jana Pawła II we „wSieci”, w sprzedaży od 22 lutego br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook