Jedynie prawda jest ciekawa


„wSieci”: Niezły rząd wielkich nadziei

17.11.2015

W nowym numerze tygodnika „wSieci” publicyści oceniają rząd Beaty Szydło. Piotr Zaremba, Bronisław Wildstein, Piotr Skwieciński, Stanisław Janecki, Jan Rokita, Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, Łukasz Warzecha oraz Krzysztof Feusette opisują swoje przemyślenia związane z nowym rządem Prawa i Sprawiedliwości.

Nowy rząd to koalicja różnych odłamów prawicy – od Macierewicza po Gowina i Morawieckiego. Mamy „starych” i „nowych” – obok PC-owskich wiarusów są w nim eksperci „z rynku”. To solidna ekipa ludzi poważnych. Pytanie, kto będzie jej realnym szefem i czy nie pojawi się problem dwuwładzy – pisze Piotr Zaremba. Publicysta „wSieci” jest jednocześnie pełen wiary, że nowy rząd okaże się przełomowy – (…) mamy do czynienia z ekipą ludzi poważnych. Powodowanych staromodną miłością do Polski i wiarą w możliwości narodowego państwa. A to bardzo dużo. Wzruszający klimat  pierwszego posiedzenia  z wskrzeszającą mit „Solidarności” mową Kornela Morawieckiego, akurat spoza zwycięskiej partii, przypomniał, że obserwujemy przełom – czytamy.

Bronisław Wildstein zauważa, że skład rządu jest wynikiem kompromisu: – Ważne stanowiska zajmują w nim ludzie spoza partyjnego rdzenia, a jednocześnie polityką w dziedzinach, na które PiS tradycyjnie kładło nacisk, będą kierowały postacie reprezentatywne dla ugrupowania. Wbrew pozorom wcale nie oznacza to politycznej niespójności (…)To rząd „otwarcia”, czyli zwracający się także poza dotychczasowy elektorat formacji Kaczyńskiego – dodaje publicysta.

Nowa Rada Ministrów będzie rozliczana z dokonań, które mogą, ale nie muszą, być realizacją  wcześniejszych programów. Podobnie rozliczane będą większość parlamentarna oraz PiS. Sztuka rządzenia wymaga się szybkich reakcji na pojawianie się i znikanie sposobności oraz zagrożeń – pisze Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. Największe szanse na sukcesy nowy rząd zdobędzie tam, gdzie zgromadzi i wyzwoli najwięcej energii twórczej – dodaje publicysta.

Przed zbyt jednostronną wizją patrzenia na rząd Beaty Szydło przestrzega Łukasz Warzecha: – (…) część analiz nowego rządu PiS brzmi tak, jakby składał się on z trzech osób: Antoniego Macierewicza, Mariusza Kamińskiego i Zbigniewa Ziobry. Tymczasem, wg publicysty, mocnym punktem rządu Beaty Szydło będzie Mateusz Morawiecki: –  Nominacja odważna z punktu widzenia twardego jądra PiS i oczekiwań twardego elektoratu. Oto szefem chyba  najważniejszego w tym rządzie superresortu, i to w randze wicepremiera, zostaje człowiek ze środka środowiska bankowego, wobec którego wielu wysuwa wątpliwości, czy nie zachodzi tu konflikt interesów – komentuje Warzecha.

W najbliższych miesiącach przekonamy się, czy PiS i jego prezes odrobili lekcję nie tylko trwania w opozycji i zdominowania kampanii wyborczej, lecz także sprawnej realizacji wielkich i pięknych zamierzeń — bez zwłoki, bez znieczulenia, ale i bez zbytecznej dezynwoltury czy megalomanii. Po prostu z kulturą – pisze o nowym rządzie Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Feusette.

Więcej na temat nowego rządu w nowym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 16 listopada br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

[Fot. wSieci/PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook