Jedynie prawda jest ciekawa


„wSieci”: Niezły rząd wielkich nadziei

17.11.2015

W nowym numerze tygodnika „wSieci” publicyści oceniają rząd Beaty Szydło. Piotr Zaremba, Bronisław Wildstein, Piotr Skwieciński, Stanisław Janecki, Jan Rokita, Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, Łukasz Warzecha oraz Krzysztof Feusette opisują swoje przemyślenia związane z nowym rządem Prawa i Sprawiedliwości.

Nowy rząd to koalicja różnych odłamów prawicy – od Macierewicza po Gowina i Morawieckiego. Mamy „starych” i „nowych” – obok PC-owskich wiarusów są w nim eksperci „z rynku”. To solidna ekipa ludzi poważnych. Pytanie, kto będzie jej realnym szefem i czy nie pojawi się problem dwuwładzy – pisze Piotr Zaremba. Publicysta „wSieci” jest jednocześnie pełen wiary, że nowy rząd okaże się przełomowy – (…) mamy do czynienia z ekipą ludzi poważnych. Powodowanych staromodną miłością do Polski i wiarą w możliwości narodowego państwa. A to bardzo dużo. Wzruszający klimat  pierwszego posiedzenia  z wskrzeszającą mit „Solidarności” mową Kornela Morawieckiego, akurat spoza zwycięskiej partii, przypomniał, że obserwujemy przełom – czytamy.

Bronisław Wildstein zauważa, że skład rządu jest wynikiem kompromisu: – Ważne stanowiska zajmują w nim ludzie spoza partyjnego rdzenia, a jednocześnie polityką w dziedzinach, na które PiS tradycyjnie kładło nacisk, będą kierowały postacie reprezentatywne dla ugrupowania. Wbrew pozorom wcale nie oznacza to politycznej niespójności (…)To rząd „otwarcia”, czyli zwracający się także poza dotychczasowy elektorat formacji Kaczyńskiego – dodaje publicysta.

Nowa Rada Ministrów będzie rozliczana z dokonań, które mogą, ale nie muszą, być realizacją  wcześniejszych programów. Podobnie rozliczane będą większość parlamentarna oraz PiS. Sztuka rządzenia wymaga się szybkich reakcji na pojawianie się i znikanie sposobności oraz zagrożeń – pisze Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. Największe szanse na sukcesy nowy rząd zdobędzie tam, gdzie zgromadzi i wyzwoli najwięcej energii twórczej – dodaje publicysta.

Przed zbyt jednostronną wizją patrzenia na rząd Beaty Szydło przestrzega Łukasz Warzecha: – (…) część analiz nowego rządu PiS brzmi tak, jakby składał się on z trzech osób: Antoniego Macierewicza, Mariusza Kamińskiego i Zbigniewa Ziobry. Tymczasem, wg publicysty, mocnym punktem rządu Beaty Szydło będzie Mateusz Morawiecki: –  Nominacja odważna z punktu widzenia twardego jądra PiS i oczekiwań twardego elektoratu. Oto szefem chyba  najważniejszego w tym rządzie superresortu, i to w randze wicepremiera, zostaje człowiek ze środka środowiska bankowego, wobec którego wielu wysuwa wątpliwości, czy nie zachodzi tu konflikt interesów – komentuje Warzecha.

W najbliższych miesiącach przekonamy się, czy PiS i jego prezes odrobili lekcję nie tylko trwania w opozycji i zdominowania kampanii wyborczej, lecz także sprawnej realizacji wielkich i pięknych zamierzeń — bez zwłoki, bez znieczulenia, ale i bez zbytecznej dezynwoltury czy megalomanii. Po prostu z kulturą – pisze o nowym rządzie Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Feusette.

Więcej na temat nowego rządu w nowym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 16 listopada br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

[Fot. wSieci/PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook