Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Polska czyli niesamowita historia. Rozmowa z Terry Tegnazian

08.11.2016

"Miałam motywację, bo nie mogłam uwierzyć, że wspaniałą historię Polski, wielkie czyny niezwykle dzielnych ludzi, bohaterów, można po prostu usunąć ze świadomości Ameryki" – mówi w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi założycielka wydawnictwa Aquilla Polonica, publikującego w Stanach Zjednoczonych książki o historii Polski w czasie II wojny światowej – Terry Tegnazian.

"Z wykształcenia jestem prawnikiem i przez 12 lat pracowałam w tym zawodzie w Los Angeles w bankowości oraz w finansach. I nawet przez myśl mi nie przeszło, że kiedyś założę wydawnictwo zajmujące się historią II wojny światowej. Gdyby ktoś mi powiedział, że tak się stanie, byłabym zdumiona. To mnie w ogóle nie interesowało. Potem poczułam zawodowe wypalenie. Chciałam coś zmienić" - mówi Terry Tegnazian.

Tegnazian, która w tym czasie pracowała jeszcze w przemyśle filmowym, postanowiła napisać powieść. Zbierając materiały do swojej książki, natrafiła na informacje o polskich pilotach walczących w Bitwie o Anglię. Historia zafascynowała ją do tego stopnia, że postanowiła przyjrzeć się jej bliżej.

"W bibliotece Uniwersytetu Kalifornijskiego zaczęłam studiować książki z działu „Polska w czasie II wojny światowej”. Oczywiście te przetłumaczone na angielski. A więc „Armia podziemna” Tadeusza Bora-Komorowskiego, „Tajne państwo” Jana Karskiego, „W imieniu Rzeczypospolitej” Stefana Korbońskiego. Była także książka o cichociemnych. W większości pozycje wydane tuż po wojnie. Czytając, byłam pod wielkim wrażeniem. To były niesamowite historie! W Stanach Zjednoczonych zupełnie nieznane. Ja sama nie miałam pojęcia, że w Polsce działał potężny ruch oporu! Nie wiedziałam nic o cichociemnych. I zaczęłam dalej szukać"  – tłumaczy rozmówczyni dziennikarzy „wSieci”.

Tak zaczęła się jej wielka przygoda z Polską.

"Poprzez internet nawiązałam kontakt z nieżyjącym już Jędrzejem Tucholskim, autorem książek właśnie o cichociemnych, także z innymi osobami interesującymi się historią Polski, a znającymi angielski. Potem, w roku 2005, zdecydowaliśmy z mężem, że korzystając z pewnego programu uniwersyteckiego, polecimy do Polski. Bo skoro tak zaczęłam krążyć wokół polskiej historii, to uznałam, że to jakiś znak, aby w końcu tu dotrzeć" – wyznaje.

Fascynacja naszą historią nadała sens jej życiu zawodowemu

"Te wszystkie doświadczenia, spotkania, dyskusje o książkach doprowadziły do tego, że już wiedziałam, co będę robiła. Ktoś pozwolił skorzystać z praw autorskich, ktoś znalazł tłumacza, ktoś podpowiedział, co i jak. Niczym w układance domino, jedne drzwi otwierały drogę do kolejnych. Miałam motywację, bo nie mogłam uwierzyć, że wspaniałą historię Polski, wielkie czyny niezwykle dzielnych ludzi, bohaterów, można po prostu usunąć ze świadomości Ameryki. Tego nie ma w prasie, nie ma w księgarniach, nie ma w filmach. To nie istnieje, wyparowało, zostało wytarte" – mówi w rozmowie z braćmi Karnowskimi.

Cała rozmowa z Terry Tegnazian o jej pracy i historii Polski w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” już 7 listopada, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

[fot. yourtube.com/wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook