Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Nie ma miejsca na nieróbstwo

10.05.2016

Mówi komendant główny policji w rozmowie z Łukaszem Warzechą.

Nie będzie z góry założonych limitów mandatów, wniosków o ukaranie czy określonej liczby osób legitymowanych. Kto musi mieć mandaty? Ja nie muszę. Komendant wojewódzki w takim razie też nie musi. Nie wymagam ich – mówi na łamach tygodnika „wSieci” Jarosław Szymczyk, komendant główny policji w wywiadzie udzielonym Łukaszowi Warzesze.

W wywiadzie udzielonym tygodnikowi nadinspektor Jarosław Szymczyk, nowy komendant główny policji mówił o tym, jakie potrzebne są zmiany w policji. Stwierdził przede wszystkim, że przez 25 lat policja się bardzo zmieniła i nie potrzeba budować jej na nowo – […] to całkiem inna formacja niż w 1990 r. – zauważa i dodaje: – Wymiana kadr następowała w płynny sposób w miarę, jak policjanci zaczynający po 1990 r. nabierali doświadczenia. Dziś praktycznie całe kierownictwo to ludzie przyjęci do służby w policji, a nie w milicji. Jeśli chodzi o ocenę stanu naszej formacji, ważnym kryterium są badania opinii publicznej, które pokazują, że zmierzamy w dobrym kierunku. Jarosław Szymczyk na sugestię dziennikarza, że posługiwanie się statystykami przypomina propagandę sukcesu ministra Bartłomieja Sienkiewicza, powiedział: Nie jestem zwolennikiem traktowania statystyk jako celu samego w sobie, ale też nie uważam, żeby należało je wyrzucić do kosza. Statystyki to tylko narzędzie, ale narzędzie bardzo cenne, z którego trzeba umieć korzystać. Dlatego muszą być przede wszystkim rzetelne. Od lat przekonuję do tego moich podwładnych. Komendant główny zauważył także, że liczba wystawianych mandatów nie świadczy o poprawie bezpieczeństwa na drodze. Nie ma miejsca na z góry założone limity mandatów, wniosków o ukaranie czy określanie liczby osób legitymowanych. Ale też nie ma miejsca na nieróbstwo.

Nadinspektor Jarosław Szymczyk wskazał również na konieczność rzetelnego wyszkolenia policjantów. Nie możemy wprowadzić sita selekcji, które da gwarancję fizycznego poradzenia sobie z każdym. To absurd. Mam natomiast świadomość, że wyszkolenie funkcjonariuszy jest dziś piętą achillesową policji. Przeciętny policjant kończy je na poziomie zaledwie półrocznego kursu podstawowego. Dla porównania – Węgrzy rozbudowali swój kurs podstawowy, który trwa teraz dwa lata. W Niemczech to aż trzy lata. Dopiero taki okres – dwa, trzy lata – daje szansę na odpowiednie przygotowanie. U nas kurs podstawowy był skracany, bo mieliśmy wielki problem z fluktuacją kadr i chcieliśmy mieć ludzi jak najszybciej na ulicy. Można uznać, że taka była potrzeba chwili, ale dzisiaj po raz pierwszy wakat w policji wynosi poniżej 3 proc., a będzie pewnie jeszcze mniejszy, bo w tej sprawie determinacja szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka jest ogromna. A to da nam możliwość wydłużenia szkolenia podstawowego, a także odciąży szkoły policyjne, bo będzie do nich trafiało mniej ludzi. Celem jest, żeby policjant po szkoleniu podstawowym był kompleksowo przygotowany do służby. Dziś nie jest, co potwierdzają także przełożeni tych policjantów.

Więcej o potrzebnych zmianach policji w rozmowie z komendantem głównym policji nadinspektorem Jarosławem Szymczykiem we „wSieci”, w sprzedaży od 9 maja br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook