Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Nasz wojownik w Unii

16.03.2017

Piotr Zaremba we "wSieci" o Jacku Saryusz-Wolskim.

Jacek Saryusz-Wolski nie tylko się nie sprzedał za karierę, lecz bardzo zaryzykował. To prawda, był marginalizowany w PO, ale w następstwie sporu o pryncypia – pisze w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Piotr Zaremba.

Znakomity publicysta rysuje potencjalne możliwości, jakie mogły zadecydować o uporze polskiego rządu w sprawie kandydowania Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej: Donald Tusk […] uwolniony od konieczności zabiegania o kogokolwiek miałby szansę szkodzić temu rządowi i szykować się do elekcji na polskiego prezydenta. Można też widzieć w tym kołatanie o inny tryb obsadzania unijnych stanowisk. Niestety podjęte zbyt późno, żeby wywarło wpływ na europejską opinię publiczną – pisze Piotr Zaremba.

Jednocześnie autor zauważa: – Można też twierdzić, że zaimprowizowana akcja nie przydaje Polsce powagi i może zaszkodzić jej gdzie indziej – nawet w zabiegach o członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ (to wbrew pozorom naczynia połączone). I że to produkt raczej urazów niż racjonalnej kalkulacji.

Piotr Zaremba przypomina zasługi Saryusza-Wolskiego i wspomina o jego kompetencjach: Był konsekwentnie marginalizowany, a czasem upokarzany przez Tuska. Ale przecież z powodu realnych różnic programowych. Mógł się, ze swoją pozycją i reputacją, unosić w głównym nurcie – w PO i w Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Zawsze przeszkadzał, zwłaszcza dominującym w EPP Niemcom. I lider PO nie raz i nie dwa wybierał racje sojuszników ponad rację swojego najzdolniejszego człowieka. To typ eksperta, przed 1989 r. pragmatyka preferującego karierę naukową. Dziś wypomina mu się nagle kilkuletnie członkostwo w PZPR, choć wcześniej ten temat się nie pojawiał. Jeden z technokratów, którzy dobili do obozu wolnej Polski, kiedy ona się pojawiła. Ale dzięki swoim kompetencjom (także językowym) mogli jej oddać więcej usług niż dawni rewolucjoniści – czytamy w tekście.

Autor wspomina także o różnicach pomiędzy Tuskiem a Saryuszem-Wolskim: Czy Saryusz prezentuje odmienną wizję od Tuska? Co do ogólnych deklaracji niekoniecznie. – Ale w konkretnych sprawach, w walce z Nord Stream czy z wyśrubowanymi normami ekologicznymi, zawsze wychodził przed orkiestrę, i tę z PO, i tę z EPP. No i często otwarcie wypominał hipokryzję, zwłaszcza Niemcom – zauważa ważny polityk PiS, który zasiadał z nim przez lata w europarlamencie.

Więcej o Jacku Saryuszu-Wolskim, o jego przyszłości i potencjalnych scenariuszach współpracy z politykiem przez obóz polskiej prawicy, w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 13 marca, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook