Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Naprotechnologia daje życie

01.03.2017

"In vitro to droga na skróty. Po wynalezieniu tej metody świat tak się zachłysnął jej pozornym dobrodziejstwem".

In vitro to droga na skróty. Po wynalezieniu tej metody świat tak się zachłysnął jej pozornym dobrodziejstwem, że cała para poszła w gwizdek sztucznego rozwiązywania niepłodności – komentują bohaterowie artykułu Jaromira Kwiatkowskiego, który opisuje na łamach nowego wydania „wSieci” historię dwóch małżeństw.

Jaromir Kwiatkowski opisuje dwie pary, którym naprotechnologia umożliwiła szczęśliwe rodzicielstwo. Pierwsza z nich – Ania i Przemek Nowakowie przeszli etap leczenia bezpłodności stosowany powszechnie. Zrażeni bezskutecznymi środkami i nieprzyjaznym podejściem lekarzy postanowili zwrócić się po pomoc do specjalisty naprotechnologa. Okazało się, że wizyta może trwać nie pięć minut, lecz trzy godziny, podczas których lekarz głęboko drąży temat. Nie udaje przy tym, że zna się na wszystkim, tylko jeżeli zachodzi potrzeba, odsyła do endokrynologa czy immunologa – wspominają Nowakowie. Agnieszka i Mariusz Trojnarowie nie brali natomiast pod uwagę tradycyjnego leczenia niepłodności, o od razu zwrócili się do specjalistów naprotechnologi. Zostali właściwie przebadani i zdiagnozowani, co umożliwiło wdrożenie właściwej kuracji. W efekcie obie pary zostały szczęśliwymi rodzicami, którzy nie musieli uciekać się do nienaturalnych metod wspomagających zapłodnienie.

Autor przytacza także wypowiedzi bohaterów artykułu, którzy komentują zastosowane wobec nich metody leczenia bezpłodności. Agnieszka i Mariusz uważają, że – choć ich przypadek nie jest spektakularny, bo na poczęcie nie czekali latami – to jest książkowym przykładem możliwości, jakie daje naprotechnologia, która – jeśli rozwiązuje problem – to do końca. – Natomiast in vitro omija problem, niczego nie leczy – uważa Agnieszka. – Daje możliwość posiadania dziecka, ale poczętego w sposób sztuczny. Naprotechnologia usunęła u mnie pewne mankamenty na tyle skutecznie, że po Jasiu urodziłam jeszcze Michała i Stasia.

Agnieszka podsumowuje również dyskusję wokół metody in vitro – Im dłużej to wszystko obserwuję, wydaje mi się, że nie jest to do końca osobista wina lekarzy, lecz trendów, jakie panują we współczesnej medycynie. […] Po wynalezieniu in vitro świat tak się zachłysnął jego pozornym dobrodziejstwem, że cała para poszła w gwizdek sztucznego rozwiązania problemu niepłodności.

Więcej efektach naprotechnologii w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 27 lutego, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook