Jedynie prawda jest ciekawa


„wSieci”: Nagroda dla grzecznego mordercy

22.03.2017

Na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Maja Narbutt porusza bulwersujący temat zwolnień warunkowych w polskich więzieniach. Okazuje się, że praktycznie każdy więzień może opuścić zakład karny, jeśli wystarczająco mocno się postara. Jest to tym bardziej wstrząsające, że nikt tak naprawdę nie weryfikuje, czy taki skazany nie stanowi zagrożenia dla społeczeństwa, nikt go nie bada, ani nie wydaje specjalistycznej opinii – decyduje sąd za podstawie akt więźnia.

Więzień dba o porządek w celi, sumiennie wykonuje polecenia służby więziennej, roznosi posiłki, uczestniczy w zajęciach kulturalno-oświatowych. Takie informacje zwykle znajdują się w aktach więźniów, które trafiają do sędziów penitencjarnych, wydających decyzje o zwolnieniu. Brzmią jak infantylna laurka wystawiona uczniowi. Logicznie rzecz biorąc, są wątłą przesłanką, by wierzyć, że kiedy więzień znajdzie się na wolności, nie wejdzie w konflikt z prawem. Zwłaszcza gdy chodzi o kogoś, kto dokonał kilku morderstw lub popełnił brutalne przestępstwo na tle seksualnym.

Nie jest to kwestia czysto teoretyczna, świadczy o tym chociażby niedawny głośny przypadek zwolnienia warunkowego skazanego za porwanie i pobicie dziewięciolatki, który niemal natychmiast po wyjściu z zakładu karnego trafił do niego z powrotem:

Idealny więzień Ryszard D. już kilka miesięcy po wyjściu na wolność wciągnął do samochodu wracającą do domu dwunastolatkę. Sprawą porwanej dziewczynki żyła przez pewien czas cała Polska. Szukano jej intensywnie, w końcu dziecko znaleźli niemal przypadkiem dwaj policjanci po służbie. Skandal wybuchł, gdy okazało się, że Ryszard D. przebywa na zwolnieniu warunkowym. To Sąd Apelacyjny w Szczecinie zadecydował, że na wcześniejsze zwolnienie z więzienia zasłużył. Inaczej uważała dyrekcja więzienia, a nawet sądy niższej instancji, które prośbę o zwolnienie konsekwentnie odrzucały. Sędzia sądu apelacyjnego nie bał się jednak podjąć ryzykownej decyzji. I doskonale wiedział, że sam niewiele ryzykuje i nie naraża się w wypadku błędu na żadne konsekwencje – jak szybko oświadczył bowiem rzecznik sądu apelacyjnego, wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.

Maja Narbutt zauważa, że o ile ta sprawa była w Polsce dość głośna, to podobne mają miejsce dużo częściej, a wymiar sprawiedliwości zdecydowanie woli milczeć o takich decyzjach.

Dość niechętnie potwierdzono mi na przykład w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, że jeden z najniebezpieczniejszych dolnośląskich gangsterów, Janusz K. ps. Kapeć, który odbywał karę za kierowanie związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym, przedterminowo wyszedł na wolność.

Jego zwolnienie nie było proste, kwestionował je sąd apelacyjny, ale sędzia, który wypuścił gangstera, wykazał się prawdziwą determinacją. Na korzyść przestępcy miało świadczyć m.in. to, że w więzieniu nauczył się niemieckiego i pomagał Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Zdaniem sądu więzień miał też świetną opinię w okresie, gdy jeszcze przebywał na wolności – pisze dziennikarka.

Autorka artykułu przytacza również wypowiedzi naukowców zajmujących się zagadnieniem resocjalizacji i prawem karnym, a także ich opinie na temat przyczyn takiego stanu rzeczy oraz propozycje jego poprawy:

– Z polskiego liberalizmu śmieją się odwiedzający nas koledzy z innych krajów, zwłaszcza z USA – mówi dr Jerzy Pobocha, znany psychiatra sądowy. W niektórych stanach USA obwiązuje „zasada trzech razy”. Jeśli przestępca popełni przestępstwo trzeci raz, właściwie nie ma szans na wyjście na wolność, uznaje się bowiem, że powinno się trwale izolować go od społeczeństwa. W Polsce system obdarza przestępców niemal nieograniczonym kredytem zaufania.

Więcej o problemach polskiego systemu penitencjarnego na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”. W sprzedaży od 20 marca, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół www.SiećPrzyjaciół.pl.


[fot. pixabay]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook