Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Muzeum niezgody

12.09.2016

Andrzej Rafał Potocki o sporze wokół Muzeum II Wojny Światowej.

Co dalej z Muzeum II Wojny Światowej? Andrzej Rafał Potocki na łamach „wSieci” o sporze wokół kształtu wystawy po decyzji ministra Piotra Glińskiego

Minister kultury postanowił połączyć MIIWŚ z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 argumentując, że obie placówki poruszają tematykę tego samego okresu. Problem pojawia się jednak, gdy spoglądamy na charakter planowanych w tych placówkach wystaw, ponieważ o ile MIIWŚ miało pokazywać konflikt z punktu widzenia ludności cywilnej całej Europy, o tyle druga placówka miała dotyczyć przede wszystkim Kampanii wrześniowej. Andrzej Rafał Potocki przybliża czytelnikom „wSieci” istotę toczącego się w tej sprawie konfliktu:

Spór o formę i treść wydarzeń przedstawiających najkrwawszy konflikt w dziejach świata w pełni rozgorzał, kiedy światło dzienne ujrzały recenzje trzech historyków z niekwestionowanym dorobkiem naukowym i zawodowym. Profesora Jana Żaryna (...), Piotra Semki (...); oraz prof. Piotra Niwińskiego” – zauważa dziennikarz.

Ujmując to w skrócie — jest to konflikt szkoły „uniwersalistycznej” reprezentowanej przez twórców wystawy z „tradycjonalistami”, których zdają się uosabiać recenzenci” – tłumaczy publicysta.

Z artykułu dowiadujemy się także na czym dokładnie polega koncepcja autorów wystawy i co skłoniło ich do takiego, a nie innego jej zaplanowania.

»Przede wszystkim jednak pokazujemy wojenne doświadczenie milionów zwykłych ludzi: cywilów i szeregowych żołnierzy, a nie marszałków czy przywódców państw« — napisał o istocie pomysłu we wstępie do »Katalogu wystawy głównej« prof. Machcewicz. Zarys tej koncepcji powstał już w 2008 r. w środowisku liberałów gdańskich” – czytamy w publikacji.

Andrzej Rafał Potocki przytacza też wypowiedzi recenzentów wystawy, którzy mają swoje racje i argumenty.

Natomiast zdaniem Piotra Semki: — Polsce brakuje muzeum o wysiłku wojennym Polaków. Z tego powodu gdańskie muzeum powinno być placówką, w której zostanie pokazany głównie polski los i polski wysiłek zbrojny. Wolałbym, by muzeum pokazywało także, jak ludzie — zarówno wojskowi, jak i cywile — potrafili poskramiać lęk i zdobywać się na aktywny opór” – dowiadujemy się z artykułu.

Autor zwraca też naszą uwagę na fakt, że pomimo zbliżającego się otwarcia muzeum spór dalej się toczy i nic nie zapowiada jego końca. Zauważa, że pomiędzy stronami konfliktu toczy się wojna, a nie merytoryczna dyskusja.

Jeśli autorzy ekspozycji mają teraz pretensje do krytyków, to trochę są sami sobie winni. Przecież przez osiem lat działalności MIIWŚ można było przygotować odpowiednie materiały, by opinia publiczna mogła wyrobić sobie własne zdanie” – kwituje autor.

Nowy numer tygodnika „wSieci”. Już 12 września, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook