Jedynie prawda jest ciekawa


wSieci: Mój publicystyczny happening

19.05.2016

Odpowiedzią na groteskę może być jedynie podjęcie konwencji i zamiana jej w farsę. W szczególności gdy groteska jest odgrywana w sposób śmiertelnie poważny i domaga się, aby ją poważnie traktować – pisze Łukasz Warzecha na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

Łukasz Warzecha w felietonie pisze o swoim udziale w audycji prowadzonej przez Dominikę Wielowieyska na antenie Radia TOK FM. Wyjaśnia, dlaczego przyjął zaproszenie i dlaczego podczas rozmowy w studio nie podjął tematu w sposób narzucony przez gospodarza programu. Jako komentator bywałem w różnych miejscach – również tych mało przyjaznych – gdzie wypełniałem swoją misję, przekonując do swoich racji, spierając się, argumentując. Jest to możliwe pod pewnymi warunkami, z których jednym – i podstawowym – jest przyjęcie przez dyskutujących minimalnych wspólnych założeń […] Chodzi o to, że opozycja, z powodów zwykle czysto cynicznych, oraz grupa jej zwolenników, ogarniętych obsesyjną nienawiścią do PiS, jego zwolenników i lidera, nie mieści się w kręgu wspólnych podstaw debaty. Tezy o tym, że mamy w Polsce początek dyktatury albo że PiS dąży do wyprowadzenia Polski z UE, nie są ani kontrowersyjne, ani dyskusyjne, ani nawet ryzykowne czy trudne do zaakceptowania. One są wprost absurdalne i całkowicie oderwane od realiów. Zauważa więc, że uczestnictwo w audycji Tok FM na normalnych zasadach byłoby legitymizowaniem tez, spostrzeżeń i sądów wziętych nawet nie z Księżyca, ale spoza orbity Neptuna. Potrzebne było kreatywne podejście.

Łukasz Warzecha stawia też pytanie: Lecz cóż ja takiego zatem zrobiłem? Otóż z punktu widzenia Wielowieyskiej, jej gości czy całego Radia Tok FM – nic przecież nadzwyczajnego. Powiedziałem mniej więcej to samo, co wcześniej w przeglądzie prasy opowiadała sama Wielowieyska, a następnie jej gość, poseł Michał Kamiński. […] Mówiłem to, co zaledwie następnego dnia opowiadała na tej samej antenie Renata Kim z „Newsweeka”. Jeśli przerysowałem ich tezy, to bardzo nieznacznie. Autor felietonu wskazuje również na skutki swojej wypowiedzi: Wielowieyska z kolei nie mogła przeprowadzić swojego zwykłego planu, zakładającego, że samotny przedstawiciel frakcji konserwatywnej zostanie poddany słusznemu młotkowaniu. Ona sama i jej goście nie mogli też uderzyć w swój zwykły ton, ponieważ w ten sposób zgodziliby się ze mną — z pełną świadomością, że mimo woli występują w reżyserowanym przeze mnie skeczu. Co ciekawe, wśród trojga doświadczonych dziennikarzy nie znalazł się nikt, kto umiałby podjąć grę, wejść w podobną konwencję, rozbroić sytuację. […] Przyznaję, że niewiele rzeczy w życiu sprawiło mi równie dużą przyjemność, co przekłucie tego nadętego balonu – zauważa Łukasz Warzecha.

Więcej o udziale Łukasza Warzechy w audycji Radia TOK FM we „wSieci”, w sprzedaży od 16 maja br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html


Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook