Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Mazurek recenzuje "Smoleńsk"

22.04.2016

Publicysta "wSieci" pisze o najnowszym filmie Antoniego Krauze.

„Smoleńsk” Antoniego Krauzego to dobry film - recenzuje red. Mazurek.

„Smoleńsk” Antoniego Krauzego to dobry film. I nie mówi o zamachu, ale o rodzącej się manipulacji – pisze Robert Mazurek w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. I dodaje: – Tydzień temu napisałem o filmie dla portalu wPolityce.pl, więc proszony o kilka zdań o „Smoleńsku” dla „wSieci” chciałem się jakoś wykręcić. Nie sądziłem jednak, że życie przerośnie kabaret, i to o dwie długości, oraz że będzie to miało pewien związek z moim felietonem. Ale po kolei.

Otóż miesiąc temu zachciało mnie się żartów i napisałem, że recenzje „Smoleńska” są już dawno gotowe, więc — apelowałem do gazet — czas je opublikować. Co z tego, że filmu nie ma w kinach i go nie widzieliście? Piszcie, śmiało! Nie przewidywałem jednak, że ktoś spełni moją prośbę. Tak, nie doceniłem „Newsweeka” – pisze Robert Mazurek i przytacza fragmenty artykułu Newsweeka o filmie: — To gniot — orzekł w tym organie, wysłuchawszy opinii licznych rozmówców, Wojciech Cieśla. — Niedobry film, nie wypalił. Nawet ludziom z PiS nie bardzo się podoba. Redaktor Cieśla podpiera się opiniami wielu rozmówców, rzecz jasna anonimowych, którzy nawet jeśli istnieją, to — śmiem twierdzić — filmu nie widzieli, bo też nic o nim Cieśli nie opowiedzieli. No chyba że i rozmówców nie było. Wspominam o tym, bo Wojciech Cieśla ma w dziedzinie przeprowadzania rozmów, których nie było, niemałe doświadczenie i Hienę Roku 2009 za wywiad, którego nie przeprowadził. To znaczy, z kimś rozmawiał, ale ten gość go wkręcił i przedstawił się cudzym nazwiskiem, a Cieśla to puścił. I taki to jest legendarny warsztat red. Cieśli – czytamy.

Chcę wierzyć, że pamiętając o tym doświadczeniu, Wojciech Cieśla nie odważyłby się raz jeszcze zmyślić rozmowy. Może więc to redakcja „Newsweeka” skrewiła, zatrudniając do pisania tekstu cieślę imieniem Wojciech, takoż go więc podpisali? Tenże cieśla Wojciech skuszony gażą napisał wszystko, co mu kazali, bez względu na fakty – pisze Robert Mazurek.

A co wiemy o filmie? - Film jest, choć niegotowy. Brak w nim efektów specjalnych, bo wybrana po taniości firma (tak jest zawsze, jak się kręci film bez wsparcia państwa czy spółek państwowych) nie potrafiła ich zrobić. Stąd też konflikt na linii producent (Maciej Pawlicki) — reżyser (Antoni Krauze), który „Newsweek” nazywa czymś bez precedensu i sugeruje, że film powstały w takiej atmosferze musi być do bani. O matko z córką, poczytajcie sobie o awanturach Francisa Forda Coppoli przy obsypanym nagrodami „Czasie Apokalipsy”! Innym powodem sporu między Pawlickim a Krauzem były oczekiwania tego pierwszego dotyczące montażu – czytamy w artykule Roberta Mazurka.

Nie jest to, choć pewnie będzie tak przedstawiany, film o zamachu, w którą to hipotezę skądinąd Krauze wierzy. Lecz, jak mówi w wywiadzie udzielonym Mazurkowi: „Antoni Krauze zwariował prywatnie, ale reżyser Krauze zrobił zupełnie inny film. I wielu się zdziwi.” Więcej w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 18 kwietnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook