Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Mazurek recenzuje "Smoleńsk"

22.04.2016

Publicysta "wSieci" pisze o najnowszym filmie Antoniego Krauze.

„Smoleńsk” Antoniego Krauzego to dobry film - recenzuje red. Mazurek.

„Smoleńsk” Antoniego Krauzego to dobry film. I nie mówi o zamachu, ale o rodzącej się manipulacji – pisze Robert Mazurek w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. I dodaje: – Tydzień temu napisałem o filmie dla portalu wPolityce.pl, więc proszony o kilka zdań o „Smoleńsku” dla „wSieci” chciałem się jakoś wykręcić. Nie sądziłem jednak, że życie przerośnie kabaret, i to o dwie długości, oraz że będzie to miało pewien związek z moim felietonem. Ale po kolei.

Otóż miesiąc temu zachciało mnie się żartów i napisałem, że recenzje „Smoleńska” są już dawno gotowe, więc — apelowałem do gazet — czas je opublikować. Co z tego, że filmu nie ma w kinach i go nie widzieliście? Piszcie, śmiało! Nie przewidywałem jednak, że ktoś spełni moją prośbę. Tak, nie doceniłem „Newsweeka” – pisze Robert Mazurek i przytacza fragmenty artykułu Newsweeka o filmie: — To gniot — orzekł w tym organie, wysłuchawszy opinii licznych rozmówców, Wojciech Cieśla. — Niedobry film, nie wypalił. Nawet ludziom z PiS nie bardzo się podoba. Redaktor Cieśla podpiera się opiniami wielu rozmówców, rzecz jasna anonimowych, którzy nawet jeśli istnieją, to — śmiem twierdzić — filmu nie widzieli, bo też nic o nim Cieśli nie opowiedzieli. No chyba że i rozmówców nie było. Wspominam o tym, bo Wojciech Cieśla ma w dziedzinie przeprowadzania rozmów, których nie było, niemałe doświadczenie i Hienę Roku 2009 za wywiad, którego nie przeprowadził. To znaczy, z kimś rozmawiał, ale ten gość go wkręcił i przedstawił się cudzym nazwiskiem, a Cieśla to puścił. I taki to jest legendarny warsztat red. Cieśli – czytamy.

Chcę wierzyć, że pamiętając o tym doświadczeniu, Wojciech Cieśla nie odważyłby się raz jeszcze zmyślić rozmowy. Może więc to redakcja „Newsweeka” skrewiła, zatrudniając do pisania tekstu cieślę imieniem Wojciech, takoż go więc podpisali? Tenże cieśla Wojciech skuszony gażą napisał wszystko, co mu kazali, bez względu na fakty – pisze Robert Mazurek.

A co wiemy o filmie? - Film jest, choć niegotowy. Brak w nim efektów specjalnych, bo wybrana po taniości firma (tak jest zawsze, jak się kręci film bez wsparcia państwa czy spółek państwowych) nie potrafiła ich zrobić. Stąd też konflikt na linii producent (Maciej Pawlicki) — reżyser (Antoni Krauze), który „Newsweek” nazywa czymś bez precedensu i sugeruje, że film powstały w takiej atmosferze musi być do bani. O matko z córką, poczytajcie sobie o awanturach Francisa Forda Coppoli przy obsypanym nagrodami „Czasie Apokalipsy”! Innym powodem sporu między Pawlickim a Krauzem były oczekiwania tego pierwszego dotyczące montażu – czytamy w artykule Roberta Mazurka.

Nie jest to, choć pewnie będzie tak przedstawiany, film o zamachu, w którą to hipotezę skądinąd Krauze wierzy. Lecz, jak mówi w wywiadzie udzielonym Mazurkowi: „Antoni Krauze zwariował prywatnie, ale reżyser Krauze zrobił zupełnie inny film. I wielu się zdziwi.” Więcej w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 18 kwietnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook