Jedynie prawda jest ciekawa

„wSieci”: Marszałka droga na Wawel

15.05.2015

W najnowszym wydaniu tygodnika, dodatek specjalny przygotowany w 80. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego.


Na łamach dodatku Czytelnicy znajdą m.in.  fragment albumu pamiątkowego „Gdy wódz odchodził w wieczność...” (album wydała Spółka Wydawnicza Kurjer, w 1935 r., wydawca „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”), który zawiera bogatą galerię zdjęć z uroczystości pogrzebowych Marszałka Piłsudskiego w Warszawie i Krakowie.

W specjalnym dodatku tygodnika „wSieci” Tomasz Łysiak w artykule „Ostatni przystanek Komendanta” przypomina - Ciało Marszałka spoczywało na katafalku w jednej z największych belwederskich sal. Spod pogrążonej w wiecznym śnie głowy Ziuka spływała biała materia opadająca na stopnie, na których można było dojrzeć barwy Orderu Virtuti Militari. W rękach Komendanta widniał ryngraf z jego ukochaną Matką Boską Ostrobramską.

Dziennikarz przypomina również moment przekazania informacji o śmierci „Dziadka wszystkich Polaków” - radio grało miłe dla ucha muzyczki. Z głośników płynęły fokstroty, walce, tanga, a potem lwowska „Wesoła Fala”, wiadomości ze świata i informacje sportowe. Naraz, tuż przed godz. 12.00, wszystko ucichło. Głos radiowego spikera brzmiał dziwnie matowo, uroczyście:  „Za chwilę podamy wiadomość doniosłości państwowej… otrzymaną w tej chwili przez Polskie Radio…” (…) Był rozsłoneczniony, piękny majowy dzień. Kwitły bzy, dzieci bawiły się na podwórkach, pachniało nadchodzącym latem. A z głośników popłynęła ponura wiadomość nadana przez Polską Agencję Telegraficzną: „Pierwszy Marszałek Polski Jozef Piłsudski zmarł dnia 12 maja o godzinie 20 minut 45 w pałacu belwederskim w Warszawie” – przytacza Łysiak.

Z kolei Wiktor Świeltik w tekście „Marszałek na czerwono malowany” analizuje informacje przedstawione w książce Andrzeja Garlickiego „Jozef Piłsudski 1867—1935”, która - choć postrzegana jest często jako najważniejsza i najbardziej wiarygodna pozycja poświęcona życiu Marszałka - pozostawia nieznającego tematu czytelnika z mętlikiem w głowie.

Dodatek o Piłsudskim z 1935 roku – wraz z najnowszym numerem tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 11 maja br., teraz także w formie e-wydania dostępnego na tablety i smartfony w AppStore i Google Play. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację wSieci, działającą na platformach iOS i Android. Szczegóły TUTAJ.
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook