Jedynie prawda jest ciekawa


„wSieci”: Marszałka droga na Wawel

15.05.2015

W najnowszym wydaniu tygodnika, dodatek specjalny przygotowany w 80. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego.


Na łamach dodatku Czytelnicy znajdą m.in.  fragment albumu pamiątkowego „Gdy wódz odchodził w wieczność...” (album wydała Spółka Wydawnicza Kurjer, w 1935 r., wydawca „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”), który zawiera bogatą galerię zdjęć z uroczystości pogrzebowych Marszałka Piłsudskiego w Warszawie i Krakowie.

W specjalnym dodatku tygodnika „wSieci” Tomasz Łysiak w artykule „Ostatni przystanek Komendanta” przypomina - Ciało Marszałka spoczywało na katafalku w jednej z największych belwederskich sal. Spod pogrążonej w wiecznym śnie głowy Ziuka spływała biała materia opadająca na stopnie, na których można było dojrzeć barwy Orderu Virtuti Militari. W rękach Komendanta widniał ryngraf z jego ukochaną Matką Boską Ostrobramską.

Dziennikarz przypomina również moment przekazania informacji o śmierci „Dziadka wszystkich Polaków” - radio grało miłe dla ucha muzyczki. Z głośników płynęły fokstroty, walce, tanga, a potem lwowska „Wesoła Fala”, wiadomości ze świata i informacje sportowe. Naraz, tuż przed godz. 12.00, wszystko ucichło. Głos radiowego spikera brzmiał dziwnie matowo, uroczyście:  „Za chwilę podamy wiadomość doniosłości państwowej… otrzymaną w tej chwili przez Polskie Radio…” (…) Był rozsłoneczniony, piękny majowy dzień. Kwitły bzy, dzieci bawiły się na podwórkach, pachniało nadchodzącym latem. A z głośników popłynęła ponura wiadomość nadana przez Polską Agencję Telegraficzną: „Pierwszy Marszałek Polski Jozef Piłsudski zmarł dnia 12 maja o godzinie 20 minut 45 w pałacu belwederskim w Warszawie” – przytacza Łysiak.

Z kolei Wiktor Świeltik w tekście „Marszałek na czerwono malowany” analizuje informacje przedstawione w książce Andrzeja Garlickiego „Jozef Piłsudski 1867—1935”, która - choć postrzegana jest często jako najważniejsza i najbardziej wiarygodna pozycja poświęcona życiu Marszałka - pozostawia nieznającego tematu czytelnika z mętlikiem w głowie.

Dodatek o Piłsudskim z 1935 roku – wraz z najnowszym numerem tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 11 maja br., teraz także w formie e-wydania dostępnego na tablety i smartfony w AppStore i Google Play. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację wSieci, działającą na platformach iOS i Android. Szczegóły TUTAJ.

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook