Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Manifest powstańca

27.07.2014

W nowym wydaniu tygodnika: „Dlaczego walczyliśmy” – pisze prof. Witold Kieżun.

Jan Rokita analizuje sytuację Rosji w otwartym konflikcie z Ukrainą, kreśląc scenariusze rozwoju sytuacji po zestrzeleniu pasażerskiego Boeinga 777, Marcin Wikło trzy lata po śmierci Andrzeja Leppera zadaje pytania dotyczące ostatnich chwil życia lidera Samoobrony oraz fragment książki „Czas na zmiany. Rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim”.

Największy konserwatywny tygodnik opinii w Polsce – w tym tygodniu z wyjątkowym planem miasta – „WARSZWA 1944-2014” – gratis, w sprzedaży od 28 lipca br.

Legendarny Powstaniec, prof. Witold Kieżun w obliczu 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w poruszającym manifeście przeciwstawia się „szeroko rozpowszechnianej błędnej, wręcz okrutnej, pełnej dosadnych określeń np. typu „zbrodnia”, opinii o genezie tego największego w historii świata masowego społecznego buntu milionowego miasta przeciwko strasznej niewoli”.

Wśród tekstów poświęconych Powstaniu Warszawskiemu także niezwykły, do tej pory niepublikowany „Wywiad zza grobu” z Tadeuszem Żenczykowskim, szefem propagandy Powstania Warszawskiego. W roku 1989 Krzysztof Turkowski, działacz opozycji przedsierpniowej i „Solidarności” z Wrocławia, rozmawiał w Londynie z 80-letnim wówczas Tadeuszem Żenczykowskim i jego żoną Daromiłą (Darią), którzy opowiedzieli mu dzieje swojego życia.

Jan Rokita w tekście „Czarny sen Putina” analizuje sytuację Rosji w otwartym konflikcie z Ukrainą, kreśląc scenariusze rozwoju sytuacji po zestrzeleniu pasażerskiego Boeinga 777. - Po zestrzeleniu rosyjską rakietą cywilnego Boeinga 777 zaczyna się zanosić na prawdziwą polityczną porażkę Władimira Putina na Ukrainie, nieporównanie bardziej dotkliwą od pamiętnego niepowodzenia jego poprzednika Borysa Jelcyna na Bałkanach w 2010 r., które stało się traumą współczesnej Rosji i dotkliwym świadectwem upadku jej dawnego mocarstwowego statusu – ocenia publicysta. 

Trzy lata po śmierci Andrzeja Leppera, dziennikarz tygodnika „wSieci” Marcin Wikło, zadaje pytania dotyczące ostatnich chwil życia lidera „Samoobrony”. Rozmawia z przyjaciółmi byłego wicepremiera, którzy wciąż nie wierzą w samobójczą śmierć Leppera. Dziennikarz zaznacza:  - Jego przyjaciele są zgodni: to nie był człowiek, którego do samobójstwa nakłoniłoby byle co. A sam na pewno by się na to nie zdecydował. Miał dla kogo żyć.

Na łamach „wSieci” fragment książki „Czas na zmiany. Rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim”, która ukazała się w 1993 r., jeszcze przed wyborami, które dały zwycięstwo postkomunistom. Teraz, 21 lat po pierwszej publikacji, wydawca (Editions Spotkania) przygotował wznowienie opatrzone wstępem prof. Jadwigi Staniszkis oraz przedmową Jarosława Kaczyńskiego. Wybrany przez redakcję fragment dotyczy problemu braku jasnego oddzielenia PRL od nowej Polski. Diagnoza wygłoszona 21 lat temu pozostaje w dużej mierze aktualna. 

Marzena Nykiel w tekście "Rysy na szkle", podsumowuje sprawę nagonki na prof. Chazana, zwolnionego ze Szpitala Świętej Rodziny za odmowę aborcji. Przypomina, że skutkiem tej decyzji było zabicie pierwszego dziecka  w dwa dni po odejściu dyrektora. Przygląda się też ukrywanym faktom związanym z biznesem in vitro.

W tygodniku, jak co tydzień, aktualne i osobiste felietony i komentarze najlepszych publicystów. Z Krystyną Grzybowską wybierzemy się dookoła Europy, by spojrzeć z niepokojem na Rosję. Z Wojciechem Wenclem ruszymy pod Śnieżkę, na krótki urlop. Piotr Zaremba wraca do Sopotu i wydarzeń sprzed tygodnia, gdy szaleniec wjechał samochodem w tłum spacerowiczów na popularnym „Monciaku”. 

Łukasz Adamski – jak co tydzień – doradza i odradza, co warto, a czego nie warto oglądać. Dorota Łosiewicz wraz z Robertem Mazurkiem i Igorem Zalewski „przeglądają” miniony tydzień. Krzysztof Feusette w „Tysiącu znaków” przygląda się „ułożeniu świata”. Marta Kaczyńska przypomina słowa swego ojca – śp. Lecha Kaczyńskiego wypowiedziane w Gruzji w 2008 roku. Łukasz Warzecha analizuje kolejny „genialny” pomysł dyrekcji dróg krajowych. Lech Makowiecki przypomina znaczenie coraz częściej zapominanego w polityce słowa „honor”, a Wiktor Świetlik zagląda „Przez świetlik” na wakacyjną plażę. W wydaniu także chętnie czytane i komentowane przez czytelników felietony Witolda Gadowskiego, Andrzeja Zybertowicza, Marka Króla, Katarzyny Łaniewskiej, Jana Żaryna, Jerzego Jachowicza, Piotra Skwiecińskiego, Kamili Łapickiej, Adama Ciesielskiego i Pawła i Michała Korsunów oraz Ryszarda Makowskiego.

Z największym konserwatywnym tygodnikiem opinii – „wSieci”, w tym tygodniu  wyjątkowy plan miasta – „WARSZWA 1944-2014”, który prezentuje miejsca związane z Powstaniem Warszawskim na planie współczesnej stolicy. - Znajdź miejsca pamięci. Dowiedz się, jak przebiegało Powstanie i gdzie były granice walk. Plan dołączony jest gratis do wydania tygodnika „wSieci”.

Partnerami wydania tygodnika z planem miasta „Warszawa 1944-2014” są Kasa Stefczyka i Muzeum Powstania Warszawskiego.Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook