Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Manifest powstańca

27.07.2014

W nowym wydaniu tygodnika: „Dlaczego walczyliśmy” – pisze prof. Witold Kieżun.

Jan Rokita analizuje sytuację Rosji w otwartym konflikcie z Ukrainą, kreśląc scenariusze rozwoju sytuacji po zestrzeleniu pasażerskiego Boeinga 777, Marcin Wikło trzy lata po śmierci Andrzeja Leppera zadaje pytania dotyczące ostatnich chwil życia lidera Samoobrony oraz fragment książki „Czas na zmiany. Rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim”.

Największy konserwatywny tygodnik opinii w Polsce – w tym tygodniu z wyjątkowym planem miasta – „WARSZWA 1944-2014” – gratis, w sprzedaży od 28 lipca br.

Legendarny Powstaniec, prof. Witold Kieżun w obliczu 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w poruszającym manifeście przeciwstawia się „szeroko rozpowszechnianej błędnej, wręcz okrutnej, pełnej dosadnych określeń np. typu „zbrodnia”, opinii o genezie tego największego w historii świata masowego społecznego buntu milionowego miasta przeciwko strasznej niewoli”.

Wśród tekstów poświęconych Powstaniu Warszawskiemu także niezwykły, do tej pory niepublikowany „Wywiad zza grobu” z Tadeuszem Żenczykowskim, szefem propagandy Powstania Warszawskiego. W roku 1989 Krzysztof Turkowski, działacz opozycji przedsierpniowej i „Solidarności” z Wrocławia, rozmawiał w Londynie z 80-letnim wówczas Tadeuszem Żenczykowskim i jego żoną Daromiłą (Darią), którzy opowiedzieli mu dzieje swojego życia.

Jan Rokita w tekście „Czarny sen Putina” analizuje sytuację Rosji w otwartym konflikcie z Ukrainą, kreśląc scenariusze rozwoju sytuacji po zestrzeleniu pasażerskiego Boeinga 777. - Po zestrzeleniu rosyjską rakietą cywilnego Boeinga 777 zaczyna się zanosić na prawdziwą polityczną porażkę Władimira Putina na Ukrainie, nieporównanie bardziej dotkliwą od pamiętnego niepowodzenia jego poprzednika Borysa Jelcyna na Bałkanach w 2010 r., które stało się traumą współczesnej Rosji i dotkliwym świadectwem upadku jej dawnego mocarstwowego statusu – ocenia publicysta. 

Trzy lata po śmierci Andrzeja Leppera, dziennikarz tygodnika „wSieci” Marcin Wikło, zadaje pytania dotyczące ostatnich chwil życia lidera „Samoobrony”. Rozmawia z przyjaciółmi byłego wicepremiera, którzy wciąż nie wierzą w samobójczą śmierć Leppera. Dziennikarz zaznacza:  - Jego przyjaciele są zgodni: to nie był człowiek, którego do samobójstwa nakłoniłoby byle co. A sam na pewno by się na to nie zdecydował. Miał dla kogo żyć.

Na łamach „wSieci” fragment książki „Czas na zmiany. Rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim”, która ukazała się w 1993 r., jeszcze przed wyborami, które dały zwycięstwo postkomunistom. Teraz, 21 lat po pierwszej publikacji, wydawca (Editions Spotkania) przygotował wznowienie opatrzone wstępem prof. Jadwigi Staniszkis oraz przedmową Jarosława Kaczyńskiego. Wybrany przez redakcję fragment dotyczy problemu braku jasnego oddzielenia PRL od nowej Polski. Diagnoza wygłoszona 21 lat temu pozostaje w dużej mierze aktualna. 

Marzena Nykiel w tekście "Rysy na szkle", podsumowuje sprawę nagonki na prof. Chazana, zwolnionego ze Szpitala Świętej Rodziny za odmowę aborcji. Przypomina, że skutkiem tej decyzji było zabicie pierwszego dziecka  w dwa dni po odejściu dyrektora. Przygląda się też ukrywanym faktom związanym z biznesem in vitro.

W tygodniku, jak co tydzień, aktualne i osobiste felietony i komentarze najlepszych publicystów. Z Krystyną Grzybowską wybierzemy się dookoła Europy, by spojrzeć z niepokojem na Rosję. Z Wojciechem Wenclem ruszymy pod Śnieżkę, na krótki urlop. Piotr Zaremba wraca do Sopotu i wydarzeń sprzed tygodnia, gdy szaleniec wjechał samochodem w tłum spacerowiczów na popularnym „Monciaku”. 

Łukasz Adamski – jak co tydzień – doradza i odradza, co warto, a czego nie warto oglądać. Dorota Łosiewicz wraz z Robertem Mazurkiem i Igorem Zalewski „przeglądają” miniony tydzień. Krzysztof Feusette w „Tysiącu znaków” przygląda się „ułożeniu świata”. Marta Kaczyńska przypomina słowa swego ojca – śp. Lecha Kaczyńskiego wypowiedziane w Gruzji w 2008 roku. Łukasz Warzecha analizuje kolejny „genialny” pomysł dyrekcji dróg krajowych. Lech Makowiecki przypomina znaczenie coraz częściej zapominanego w polityce słowa „honor”, a Wiktor Świetlik zagląda „Przez świetlik” na wakacyjną plażę. W wydaniu także chętnie czytane i komentowane przez czytelników felietony Witolda Gadowskiego, Andrzeja Zybertowicza, Marka Króla, Katarzyny Łaniewskiej, Jana Żaryna, Jerzego Jachowicza, Piotra Skwiecińskiego, Kamili Łapickiej, Adama Ciesielskiego i Pawła i Michała Korsunów oraz Ryszarda Makowskiego.

Z największym konserwatywnym tygodnikiem opinii – „wSieci”, w tym tygodniu  wyjątkowy plan miasta – „WARSZWA 1944-2014”, który prezentuje miejsca związane z Powstaniem Warszawskim na planie współczesnej stolicy. - Znajdź miejsca pamięci. Dowiedz się, jak przebiegało Powstanie i gdzie były granice walk. Plan dołączony jest gratis do wydania tygodnika „wSieci”.

Partnerami wydania tygodnika z planem miasta „Warszawa 1944-2014” są Kasa Stefczyka i Muzeum Powstania Warszawskiego.Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook