Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Lotniskowiec Polska

04.04.2016

Strategiczny sojusz Polska-USA nie jest niczym zagrożony, a wewnętrzne problemy naszej polityki nie mają na niego większego wpływu – pisze na łamach tygodnika „wSieci” Stanisław Janecki.

W artykule Stanisław Janecki opisuje stosunki polsko-amerykańskie szczególnie przez pryzmat ubiegłotygodniowego Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego oraz komentarzy opozycji, w których prym wiodła PO. Skoncentrowała się ona na informacji, że amerykański prezydent nie spotka się w cztery oczy z Andrzejem Dudą, wskazując jednocześnie na niechęć Obamy do prezydenta, który jest „malowany, udawany, pozorowany”, w którego kraju odbywają się niekorzystne dla demokracji zmiany.

Autor tekstu wskazuje jednak, że stosunek Amerykanów do Polski wynika z czegoś zupełnie innego. Amerykanie mają w Polsce liczne interesy ponad niepodważalnymi kwestiami bezpieczeństwa w Europie po 1990 r. i w NATO po roku 1999 (gdy Polska stała się członkiem sojuszu), choć często z nimi związane. Przede wszystkim to interesy gospodarcze, w tym te związane z sektorem zbrojeniowym, oraz interesy polityczne. I każda dobra okazja do wywierania na Polskę wpływu i zmniejszania amerykańskich kosztów uzyskiwania w naszym kraju kontraktów czy zrealizowania politycznych celów jest bezwzględnie wykorzystywana. Nie ma w tym nic niezwykłego, bo tak się dzieje również m.in. z bardzo bliskimi sojusznikami, np. w relacjach USA–Niemcy, USA–Izrael czy USA–Turcja.

Autor pisze także: - Mimo gier dyplomatycznych i różnych form nacisku strategiczny sojusz polsko-amerykański jest niepodważalny, a miejsce Polski w systemie bezpieczeństwa po 1990 r. w Europie –kluczowe i realnie niemożliwe do zastąpienia. Polska jest i pozostanie bardzo ważnym państwem w systemie bezpieczeństwa europejskiego i NATO, przez to zaś strategicznym sojusznikiem USA, głównie ze względu na swoje położenie oraz potencjał. Mówienie o zrujnowaniu relacji polsko-amerykańskich, czego skutkiem miałoby być zanegowanie pozycji naszego kraju w systemie bezpieczeństwa NATO, jest całkowitą bzdurą, propagandowym humbugiem i strategicznym infantylizmem. […] Istotne znaczenie dla rzeczywistych relacji polsko-amerykańskich oraz kwestii bezpieczeństwa w ogóle mają największe amerykańskie firmy zbrojeniowe […]. A im chodzi wyłącznie o interesy i sprzedaż Polsce broni i sprzętu wojskowego. Przedstawiciele tych koncernów mają ogromne wpływy w amerykańskiej polityce (i nie tylko w niej, bo również za granicą) i gdyby ich interesy w Polsce w jakikolwiek sposób były zagrożone, natychmiast przedstawiciele tych marek zaczęliby działać.

Stanisław Janecki zauważa więc, że stosunków polsko-amerykańskich nie można oceniać na podstawie wewnętrznych konfliktów politycznych: […] te kwestie zupełnie nie zależą od takich czy innych przepychanek w polskiej polityce oraz ich konsekwencji w polityce innych państw, szczególnie USA. To zależy głównie od strategii NATO i Stanów wobec Rosji oraz generalnie strategii amerykańskiej w Europie. I wprawdzie prezydent USA ma w tych sprawach wiele do powiedzenia, ale równie wiele mają do powiedzenia […] dowództwa, a także największe firmy zbrojeniowe. Wszystko inne to tylko szum, zwłaszcza medialny.

Więcej na temat podstaw stosunków polsko-amerykańskich we „wSieci”, w sprzedaży od 4 kwietnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook