Jedynie prawda jest ciekawa


„wSieci”: Kulisy procesu Piesiewicza

19.10.2016

„Sędzia zadał sobie sporo trudu, by przebieg procesu był dla znanego prawnika stosunkowo przyjemny. Nie zgodził się np. na odtworzenie w sali rozpraw filmu, który nagrały obie szantażystki, by nie robić „przykrości” Piesiewiczowi” – pisze Wojciech Biedroń na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” o procesie byłego senatora PO i znanego adwokata Krzysztofa Piesiewicza.

Wojciech Biedroń w swoim artykule pisze o kulisach procesu byłego senatora PO – Krzysztofa Piesiewicza, który we wrześniu tego roku został skazany na karę grzywny w wysokości 10,5 tys. zł za „nieudolne usiłowanie posiadania kokainy”. „Już sama sentencja wyroku przyprawia karnistów o ból głowy” – pisze dziennikarz. „Jak bowiem wytłumaczyć decyzję sądu, który karze senatora za „nieudolne usiłowanie posiadania 0,3 grama kokainy”, która to jednak zdaniem sądu „kokainą nie była”, ale oskarżony nie miał świadomości, iż proszek kokainą nie był. Skomplikowane? Dalej jest jeszcze bardziej pod górkę. Sąd uznał bowiem, że Piesiewicz „nieudolnie usiłował udzielić kokainy” swoim dwóm znajomym we wrześniu 2008 r. […] Karkołomna konstrukcja wyroku może dziwić jedynie tych, którzy nie śledzili wcześniejszych decyzji sądów w sprawie Piesiewicza. Kara nieznacznej grzywny […] to próba zamiecenia pod dywan „kokainowych” ekscesów prawnika. Na sprawę oczywiście rzutowała też kwestia, że uznane przez sąd drugiej instancji zeznania obu kobiet, które obciążyły Piesiewicza, to tak naprawdę zeznania osób uczestniczących w prowokacji, która pozwoliła szantażystom na wymuszenie od polityka wypłacenia im ponad 0,5 mln zł. Kolejne sądy zajmujące się tą sprawą często podnosiły ten argument”. 

Autor zwraca uwagę, że w 2013 r. „w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Żoliborza zapada wyrok całkowicie uniewinniający Piesiewicza ze wszystkich zarzutów. Materiały prokuratury i zeznania kobiet występujących w procesie okazały się dla sądu nieprzekonujące. Sędzia uznał, że już samo to, iż Krzysztof Piesiewicz jest osobą publiczną oraz miał nieposzlakowaną opinię, wykluczało możliwość popełnienia przez niego przestępstwa, a kontakt z Joanną D. wynikał z tego, iż polityk i prawnik jest osobą „miłą i dobrze wychowaną”. […] Uniewinnienie Piesiewicza spowodowało, że prokuratura doprowadziła do apelacji procesu. W 2014 r. Sąd Okręgowy dla Warszawy-Żoliborza uznał wprawdzie, że zeznania obu kobiet są wiarygodne, ale także odniósł się do opinii dotyczącej Krzysztofa Piesiewicza”. 

Autor artykułu zauważa, że z kolei tegoroczny wyrok „wskazuje, że sąd chciał jakoś wybrnąć z tej niełatwej sprawy. Z jednej strony miał bowiem materiał, który wywołał społeczne oburzenie, a z drugiej osobę o nieposzlakowanej opinii. O ułomności tego wrześniowego wyroku i sytuacji, w której znalazł się sąd, mówi wybitny prawnik, mec. Piotr Andrzejewski. Potwierdza, że zdaniem sądu Piesiewiczowi nie udało się udowodnić zażywania kokainy, ale medialny i społeczny oddźwięk tej sprawy spowodował, że jednak do skazania doszło”. 

Więcej na temat procesu byłego senatora PO, Krzysztofa Piesiewicza we „wSieci już od 17 października br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html


wSieci

[fot. wSieci/YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook