Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Kukiz liderem opozycji?

24.01.2017

Piotra Zaremba analizuje polityczny potencjał Pawła Kukiza.

Niedawny protest opozycji w Sejmie, który okazał się totalną klapą, pozostawił wyraźny ślad w partyjnych rankingach popularności. Wpadki i sprzeczki blokujących Sejmową Salę Posiedzeń skierowały uwagę opinii publicznej na ugrupowanie, które postanowiło trzymać się z boku całego sporu i bez wątpienia przysporzyły jej popularności. Okazało się, że Paweł Kukiz w sondażach zaczyna uchodzić za poważnego pretendenta do miana lidera opozycji – czytamy na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

Po okresie rozczarowania niejasnym przekazem Kukiza pojawiła się wręcz moda na niego. Widać sympatyzujące z nim ośrodki medialne (tygodnik „Do Rzeczy”) i pojedynczych autorów, którzy chwalą go zwłaszcza za obronę wolnego rynku. Sam Kukiz znalazł dodatkowy powód do radości. Ogłosił wynik skomplikowanych obliczeń dających jego kontu na Facebooku przewagę nad analogicznymi kontami konkurencyjnych liderów – w odsłonach i polubieniach – pisze Piotra Zaremba w swoim artykule.

Dziennikarz zwraca jednak uwagę na fakt, że sukces Kukiza był niejako dziełem przypadku, gdyż jego ugrupowanie w tym czasie zmagało się bardziej z własnymi problemami niż z zamieszaniem na polu międzypartyjnym.

W finale kryzysu Kukiz zresztą faktycznie zdał egzamin jako zgryźliwy komentator łojący skórę Schetynie i Petru, a kostycznie dystansujący się od pisowskich porządków, np. w stosunku do mediów. Pytanie tylko, na ile mu to pomoże. Bo wojna na Wiejskiej przyszła w momencie, kiedy sam klub Kukiza przeżywał swój największy kryzys od początku kadencji – trafnie zauważa publicysta tygodnika „wSieci”.

Piotr Zaremba w swoim tekście punktuje Ruch Kukiza wskazując jego słabe strony i potencjalne zagrożenia z nich wynikające. Wnikliwie analizuje sytuację ugrupowania i zastanawia się nad przyszłością jego inicjatyw.

Zaznaczenie swojej odrębności na scenie i możliwość wystąpienia w roli „konstruktywnej opozycji” przyszły dla Pawła Kukiza w dobrym momencie. To lek na wewnętrzne kłopoty. Klub zapowiada legislacyjną ofensywę, walkę o deregulację przepisów i uproszczenie VAT, ma też w zanadrzu popularne inicjatywy, choćby sławny już projekt pomagający frankowiczom.

Problemy Kukiza sięgają jednak dużo głębiej, niż by się wydawało. Choć na tę chwilę nie można jeszcze mówić o groźbie rozpadu, ale wszystko wskazuje na to, że wkrótce ugrupowanie muzyka czekają kolejne problemy.

Pojawiła się obawa, że Ruch Kukiza może mieć trudność z wystawieniem list w wyborach samorządowych. Stąd tak egzotyczne pomysły jak ten, by zawrzeć sojusz z Kornelem Morawieckim, który próbuje budować partię, opierając się na dawnych solidarnościowych kontaktach. Te struktury są wątłe. Ale w wielu miejscach Ruch Kukiza jest jeszcze wątlejszy – podsumowuje sytuację klubu Piotr Zaremba.

Więcej rozważań i wniosków na temat politycznej kondycji Ruchu Kukiza na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”. W sprzedaży już do 23 stycznia, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html. Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook