Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Kto sieje wiatr...

20.12.2016

Teza o silnym jak nigdy podziale wśród Polaków jest wymysłem środowisk, które potrzebują konfliktów na ulicy.

Kto sieje wiatr…

Teza o silnym jak nigdy podziale wśród Polaków jest wymysłem środowisk, które potrzebują konfliktów na ulicy, bo po przegranej przy wyborczej urnie jedynie tu widzą możliwość odzyskania swojego eldorado. W swej histerii odwracają pojęcia, mówią o rodzącym się totalitaryzmie, przy wsparciu części mediów przekonują o trwającej wojnie domowej. Tylko taką widzą dla siebie szansę: spokoju ma nie być – o ostatnich wydarzeniach na polskich ulicach piszą Marek Pyza i Marcin Wikło.

Publicyści „wSieci” podejmują temat ostrego podziału polskiego społeczeństwa, który zyskuje nowy wymiar w kontekście zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Jak bardzo trzeba się z kimś poróżnić, by nawet przed świętami Bożego Narodzenia mówić, że nie chce się mieć z nim nic wspólnego i odmówić przełamania się opłatkiem? […] W tym roku wspólne kolędowanie w głównym holu parlamentu wydawało się dobrą okazją do wyciszenia po erupcji politycznych emocji, które obserwowaliśmy na ulicach 13 grudnia. Niestety do pojednania nie doszło, a słowa wypowiedziane podczas manifestacji i marszów w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zostały.

Marek Pyza i Marcin Wikło opisują ostatnie demonstracje, które odbyły się w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Przytaczają też okrzyki, jakie były wznoszone przez zwolenników obu stron. Radomir Szumełda: „Jarosławie Demolka Kaczyński, odwal się wreszcie od Polski!”. Władysław Frasyniuk: „Je…ać, je…ać i się nie bać!”. Uczestnicy wiecu popierający PiS o antyrządowym marszu: „Oni nigdy nie pozwolą nam rządzić! Oni mają jakąś inną krew w żyłach. […] Jak nie pasuje taka Polska, to się wyjeżdża z Polski… Oni manifestują, żeby zatrzymać to wszystko, co oni sobie nazbierali, właściwie nakradli…” – wszystko to o wydźwięku pogardliwym i napastliwym, ale jednak o wiele łagodniej niż liderzy opozycji, którzy zachęcali do „wypowiedzenia posłuszeństwa władzy”.

Publicyści przytaczają również komentarze przedstawicieli różnych stron na temat podziału Polaków: – Oczywiście jesteśmy podzieleni, a te podziały są silne. Ale podobnie jest w innych krajach. Wszędzie tam, gdzie społeczeństwa konfrontowane są z żywotnymi problemami. Wtedy emocje i podziały zawsze są znaczące – mówi prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog, europoseł PiS. Jan Rulewski, senator PO, podkreśla, że targają nami coraz większe niepokoje. – Zaczęło się to w momencie zwycięstwa PiS. I jest niebezpieczne, bo opiera się na emocjach ludzi niedoświadczonych, którzy rewidują przeszłość, nie tylko komunistyczną – ocenia Rulewski. Prezes IPN dr Jarosław Szarek przypomina: – Zawsze byliśmy podzieleni. Nawet w czasach „Solidarności”. Nigdy nie stanowiliśmy jedności, nawet „Solidarność” nie była monolitem.

Autorzy materiału piszą także, że próby pojednania Polaków istnieją – choćby inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział ustawę o narodowych obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Skomentował to Jan Olszewski: – Można sobie to wyobrazić, ale mam obawy, czy dwa lata wystarczą. Proces przywracania Polakom przekonania, że państwo jest naprawdę ich państwem, w tych warunkach, po doświadczeniach pookrągłostołowych, jest sprawą pokolenia. Ale ten proces właśnie się zaczął i myślę, że będzie biegł we właściwym kierunku.

Więcej o tym co dzieli Polaków w materiale Mareka Pyzy i Marcina Wikło we „wSieci” już od 19 grudnia, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook