Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Królowej portret podwójny

18.02.2015

Była pierwszą ikoną odradzającego się po wojnie kina, ale z przedwojennym szykiem. Dziś jest gwiazdą nowego stylu — łączy pokolenia nie tylko z okazji 100. urodzin – tak o Danucie Szaflarskiej pisze autorka artykułu w tygodniku „wSieci” Jolanta Gajda‑Zadworna.

Przy okazji 100. urodzin Danuty Szaflarskiej tygodnik przypomina karierę gwiazdy i przybliża jej sylwetkę: – Na pozór łagodna i krucha starsza pani. Ale z jakim temperamentem i charakterem. W filmie „Pora umierać” (2007), który Dorota Kędzierzawska stworzyła z myślą o niej i który stał się wielkim sukcesem aktorki, zagrała m.in. scenę z pamiętnym dialogiem. Na aroganckie polecenie lekarki: „Niech się rozbierze i położy” odpowiada: „Niech się pocałuje w d…”. I jest w tej kwestii zarazem przewrotna i rozbrajająca. Na dodatek nie traci nic ze swojej klasy.

Autorka artykułu przypomina drogę do kariery: – Po śmierci ojca zamieszkała z mamą i bratem w Nowym Sączu. Stamtąd — na studia w… Wyższej Szkole Handlowej — trafiła do Krakowa, by po przerwie spowodowanej tyfusem zdawać do Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie. Po obronie dyplomu w 1939 r. dostała etat w wileńskim Teatrze na Pohulance. Wojnę i powstanie już jako żona (pianisty Jana Ekiera) i matka malutkiej Marysi przeżyła w stolicy. Warszawianką jest do dziś. Ale z góralskim temperamentem i prostolinijnością.

– Filmową karierę Danuty Szaflarskiej można rozpiąć pomiędzy dwoma biegunami — spektakularnym, pierwszoplanowym debiutem w „Zakazanych piosenkach” (1946) a równie spektakularnym powrotem do grona kinowych gwiazd w filmie „Pora umierać” (2007) – pisze autorka. – Jednak na naprawdę znaczącą skalę przywróciła Danutę Szaflarską kinu Dorota Kędzierzawska. Reżyserka wielkiej wrażliwości i empatii, które pomagają tworzyć poruszające filmy z małoletnimi bohaterami, umożliwiła aktorce zagranie koncertu w wysmakowanym plastycznie czarno-białym „Pora umierać” (2007). Posypały się nagrody za pierwszoplanową kreację: w Gdyni, Polska Nagroda Filmowa Orzeł, Złota Kaczka…

– Danuta Szaflarska znosi szum wokół siebie cierpliwie i z królewską wyrozumiałością – pisze autorka. – Jak przystało na artystkę uhonorowaną przed rokiem Złotym Berłem Fundacji Kultury Polskiej. Zasiadając wtedy na specjalnym tronie, podziękowania rozpoczęła z przymrużeniem oka: „Ja, Danuta I” – na koniec autorka cytuje motto pani Danuty: – „Cieszyć się życiem. To wielki dar. Odrzucić zazdrość. W każdej sytuacji szukać tego, co dobre. To najlepszy sposób”.

Więcej o Danucie Szaflarskiej w tygodniku „wSieci”, w sprzedaży od 16 lutego 2015 r., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.       

[fot. PAP/ Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook