Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"wSieci": Królowej portret podwójny

18.02.2015

Była pierwszą ikoną odradzającego się po wojnie kina, ale z przedwojennym szykiem. Dziś jest gwiazdą nowego stylu — łączy pokolenia nie tylko z okazji 100. urodzin – tak o Danucie Szaflarskiej pisze autorka artykułu w tygodniku „wSieci” Jolanta Gajda‑Zadworna.

Przy okazji 100. urodzin Danuty Szaflarskiej tygodnik przypomina karierę gwiazdy i przybliża jej sylwetkę: – Na pozór łagodna i krucha starsza pani. Ale z jakim temperamentem i charakterem. W filmie „Pora umierać” (2007), który Dorota Kędzierzawska stworzyła z myślą o niej i który stał się wielkim sukcesem aktorki, zagrała m.in. scenę z pamiętnym dialogiem. Na aroganckie polecenie lekarki: „Niech się rozbierze i położy” odpowiada: „Niech się pocałuje w d…”. I jest w tej kwestii zarazem przewrotna i rozbrajająca. Na dodatek nie traci nic ze swojej klasy.

Autorka artykułu przypomina drogę do kariery: – Po śmierci ojca zamieszkała z mamą i bratem w Nowym Sączu. Stamtąd — na studia w… Wyższej Szkole Handlowej — trafiła do Krakowa, by po przerwie spowodowanej tyfusem zdawać do Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie. Po obronie dyplomu w 1939 r. dostała etat w wileńskim Teatrze na Pohulance. Wojnę i powstanie już jako żona (pianisty Jana Ekiera) i matka malutkiej Marysi przeżyła w stolicy. Warszawianką jest do dziś. Ale z góralskim temperamentem i prostolinijnością.

– Filmową karierę Danuty Szaflarskiej można rozpiąć pomiędzy dwoma biegunami — spektakularnym, pierwszoplanowym debiutem w „Zakazanych piosenkach” (1946) a równie spektakularnym powrotem do grona kinowych gwiazd w filmie „Pora umierać” (2007) – pisze autorka. – Jednak na naprawdę znaczącą skalę przywróciła Danutę Szaflarską kinu Dorota Kędzierzawska. Reżyserka wielkiej wrażliwości i empatii, które pomagają tworzyć poruszające filmy z małoletnimi bohaterami, umożliwiła aktorce zagranie koncertu w wysmakowanym plastycznie czarno-białym „Pora umierać” (2007). Posypały się nagrody za pierwszoplanową kreację: w Gdyni, Polska Nagroda Filmowa Orzeł, Złota Kaczka…

– Danuta Szaflarska znosi szum wokół siebie cierpliwie i z królewską wyrozumiałością – pisze autorka. – Jak przystało na artystkę uhonorowaną przed rokiem Złotym Berłem Fundacji Kultury Polskiej. Zasiadając wtedy na specjalnym tronie, podziękowania rozpoczęła z przymrużeniem oka: „Ja, Danuta I” – na koniec autorka cytuje motto pani Danuty: – „Cieszyć się życiem. To wielki dar. Odrzucić zazdrość. W każdej sytuacji szukać tego, co dobre. To najlepszy sposób”.

Więcej o Danucie Szaflarskiej w tygodniku „wSieci”, w sprzedaży od 16 lutego 2015 r., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.       

[fot. PAP/ Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. siwsieci 28.05.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  Tygodnik „wSieci” ujawnia, że za atakiem na festiwal w Opolu stoją wielkie interesy prywatnych telewizji i kolejna próba uderzenia w Prawo i Sprawiedliwość.

 2. sasekk 28.05.2017

  Sasin: Dzięki Bogu Komorowski nie jest prezydentem

  Poseł Prawa i Sprawiedliwości o wypowiedzi byłego prezydenta.

 3. jachnikSI 28.05.2017

  Kukiz'15 do PO: Przyjmijcie uchodźców do własnego domu

  "Jeśli PO i N uważa, że powinno się przyjmować uchodźców, to zacznijcie od siebie. Przyjmijcie do własnego domu" - powiedział w programie "Woronicza 17" Jerzy Jachnik z Kukiz’15.

 4. woronicza17SI 28.05.2017

  Min. Kownacki mocno do opozycji

  "Jaką trzeba być opozycją, by co roku osłabiać pozycję polskiego rządu?" - pytał wiceminister obrony narodowej na antenie TVP Info w programie "Woronicza 17".

 5. rybafratriaSI 28.05.2017

  Prof. Ryba: Trump nie bawi się w gierki

  "Donald Trump jest kimś w rodzaju kowboja, czyli nie bawi się w pewne procedury dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości".

 6. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 7. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 8. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook