Jedynie prawda jest ciekawa

"wSieci": Królowej portret podwójny

18.02.2015

Była pierwszą ikoną odradzającego się po wojnie kina, ale z przedwojennym szykiem. Dziś jest gwiazdą nowego stylu — łączy pokolenia nie tylko z okazji 100. urodzin – tak o Danucie Szaflarskiej pisze autorka artykułu w tygodniku „wSieci” Jolanta Gajda‑Zadworna.

Przy okazji 100. urodzin Danuty Szaflarskiej tygodnik przypomina karierę gwiazdy i przybliża jej sylwetkę: – Na pozór łagodna i krucha starsza pani. Ale z jakim temperamentem i charakterem. W filmie „Pora umierać” (2007), który Dorota Kędzierzawska stworzyła z myślą o niej i który stał się wielkim sukcesem aktorki, zagrała m.in. scenę z pamiętnym dialogiem. Na aroganckie polecenie lekarki: „Niech się rozbierze i położy” odpowiada: „Niech się pocałuje w d…”. I jest w tej kwestii zarazem przewrotna i rozbrajająca. Na dodatek nie traci nic ze swojej klasy.

Autorka artykułu przypomina drogę do kariery: – Po śmierci ojca zamieszkała z mamą i bratem w Nowym Sączu. Stamtąd — na studia w… Wyższej Szkole Handlowej — trafiła do Krakowa, by po przerwie spowodowanej tyfusem zdawać do Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie. Po obronie dyplomu w 1939 r. dostała etat w wileńskim Teatrze na Pohulance. Wojnę i powstanie już jako żona (pianisty Jana Ekiera) i matka malutkiej Marysi przeżyła w stolicy. Warszawianką jest do dziś. Ale z góralskim temperamentem i prostolinijnością.

– Filmową karierę Danuty Szaflarskiej można rozpiąć pomiędzy dwoma biegunami — spektakularnym, pierwszoplanowym debiutem w „Zakazanych piosenkach” (1946) a równie spektakularnym powrotem do grona kinowych gwiazd w filmie „Pora umierać” (2007) – pisze autorka. – Jednak na naprawdę znaczącą skalę przywróciła Danutę Szaflarską kinu Dorota Kędzierzawska. Reżyserka wielkiej wrażliwości i empatii, które pomagają tworzyć poruszające filmy z małoletnimi bohaterami, umożliwiła aktorce zagranie koncertu w wysmakowanym plastycznie czarno-białym „Pora umierać” (2007). Posypały się nagrody za pierwszoplanową kreację: w Gdyni, Polska Nagroda Filmowa Orzeł, Złota Kaczka…

– Danuta Szaflarska znosi szum wokół siebie cierpliwie i z królewską wyrozumiałością – pisze autorka. – Jak przystało na artystkę uhonorowaną przed rokiem Złotym Berłem Fundacji Kultury Polskiej. Zasiadając wtedy na specjalnym tronie, podziękowania rozpoczęła z przymrużeniem oka: „Ja, Danuta I” – na koniec autorka cytuje motto pani Danuty: – „Cieszyć się życiem. To wielki dar. Odrzucić zazdrość. W każdej sytuacji szukać tego, co dobre. To najlepszy sposób”.

Więcej o Danucie Szaflarskiej w tygodniku „wSieci”, w sprzedaży od 16 lutego 2015 r., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.       

[fot. PAP/ Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook