Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Kowalczyk miała rację

27.10.2016

Cezary Kowalski we "wSieci" o aferze dopingowej w norweskiej kadrze narciarek.

Cezary Kowalski w najnowszym „wSieci” pisze o aferze dopingowej w Norwegii: „Cyrk, a nie sport”. „Parada oszustów”. „Jedna wielka mistyfikacja”. Określenia tego, jak w ostatnich latach budują swoją potęgę norwescy biegacze i biegaczki narciarscy, stają się coraz bardziej wymyślne.

O dopingu wśród norweskich sportowców na nowo zrobiło się głośno, kiedy wielokrotna mistrzyni w biegach narciarskich Therese Johaug została przyłapana na stosowaniu sterydu o nazwie clostebol – zakazanej substancji anabolicznej. Joahug tłumaczyła się, że steryd pochodził z kremu na oparzenia, który otrzymała od swojego lekarza.

 

Na pytanie, jak można wsmarować sobie w usta aż tyle kremu, aby próba była pozytywna, nikt logicznie nie był w stanie odpowiedzieć. Tak jak dać wiary temu, że zawodniczka, stosując specyfik, nie zauważyła ulotki z wybitym na czerwono wielkim napisem, iż preparat zawiera niedozwolony środek – pisze na łamach „wSieci” komentator Polsatu Sport.

 

Dziennikarz przypomina także o wcześniejszych kłopotach norweskich sportowców, którzy masowo stosowali sterydowe leki na astmę. Fakt, że dopuszczono ich stosowanie przez osoby faktycznie chore na astmę, zbiegł się w czasie z masową epidemią tego schorzenia wśród norweskich sportowców.
Żeby nie było wątpliwości, w norweskiej ekipie astmę zdiagnozowano właściwie u wszystkich. Oprócz Bjørgen chorują na nią pozostałe wielkie rywalki Justyny Kowalczyk — Flugstad Østberg, Heidi Weng i Maiken Caspersen Falla. Mężczyźni tak samo – zauważa Cezary Kowalczyk.

Nie wszyscy sportowcy znad fiordów mają astmę, ale wcale nie oznacza to, że jej nie leczą. – Nie mam astmy, ale czasem brałam dozwolone leki przeciwastmatyczne, gdy byłam przeziębiona. Nie robimy w norweskiej kadrze nic złego, nie mamy nic do ukrycia – przyznała Johaug dosłownie kilka tygodni przed skandalem dopingowym z nią w roli głównej – czytamy w nowym numerze tygodnika.

 

Cezary Kowalczyk w swoim artykule zastanawia się także nad dalszym losem norweskiego sportu. Przytacza różne skrajne rozwiązania. Pisze o możliwości zamiecenia sprawy pod dywan, jak to było w przypadku leków na astmę, ale przytacza również bardziej kategoryczne rozwiązania.

Propozycje płynące z Norwegii są drastyczne. Felietoniści piszą, że zgnilizna sięgnęła tak daleko, iż zbawienne dla wyczyszczenia obecnej atmosfery byłoby wykluczenie wszystkich norweskich sportowców w tej dyscyplinie na najbliższe dwa lata. W środowisku biegaczy panuje bowiem przekonanie, że z oszustami na narciarskiej trasie wygrać się po prostu nie da – kwituje dziennikarz.

 

Do najbliższych Zimowych Igrzysk Olimpijskich pozostały jeszcze dwa lata, a z aferami dopingowymi mamy do czynienia coraz częściej. Jeżeli w najbliższym czasie nie uda się rozwiązać tego problemu, może okazać się, że ta wielka impreza ucierpi przez kolejne skandale z nieuczciwymi sportowcami.

Więcej na temat dopingu w norweskim sporcie w nowym numerze „wSieci”, w sprzedaży już od 24 października br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook