Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Kowalczyk miała rację

27.10.2016

Cezary Kowalski we "wSieci" o aferze dopingowej w norweskiej kadrze narciarek.

Cezary Kowalski w najnowszym „wSieci” pisze o aferze dopingowej w Norwegii: „Cyrk, a nie sport”. „Parada oszustów”. „Jedna wielka mistyfikacja”. Określenia tego, jak w ostatnich latach budują swoją potęgę norwescy biegacze i biegaczki narciarscy, stają się coraz bardziej wymyślne.

O dopingu wśród norweskich sportowców na nowo zrobiło się głośno, kiedy wielokrotna mistrzyni w biegach narciarskich Therese Johaug została przyłapana na stosowaniu sterydu o nazwie clostebol – zakazanej substancji anabolicznej. Joahug tłumaczyła się, że steryd pochodził z kremu na oparzenia, który otrzymała od swojego lekarza.

 

Na pytanie, jak można wsmarować sobie w usta aż tyle kremu, aby próba była pozytywna, nikt logicznie nie był w stanie odpowiedzieć. Tak jak dać wiary temu, że zawodniczka, stosując specyfik, nie zauważyła ulotki z wybitym na czerwono wielkim napisem, iż preparat zawiera niedozwolony środek – pisze na łamach „wSieci” komentator Polsatu Sport.

 

Dziennikarz przypomina także o wcześniejszych kłopotach norweskich sportowców, którzy masowo stosowali sterydowe leki na astmę. Fakt, że dopuszczono ich stosowanie przez osoby faktycznie chore na astmę, zbiegł się w czasie z masową epidemią tego schorzenia wśród norweskich sportowców.
Żeby nie było wątpliwości, w norweskiej ekipie astmę zdiagnozowano właściwie u wszystkich. Oprócz Bjørgen chorują na nią pozostałe wielkie rywalki Justyny Kowalczyk — Flugstad Østberg, Heidi Weng i Maiken Caspersen Falla. Mężczyźni tak samo – zauważa Cezary Kowalczyk.

Nie wszyscy sportowcy znad fiordów mają astmę, ale wcale nie oznacza to, że jej nie leczą. – Nie mam astmy, ale czasem brałam dozwolone leki przeciwastmatyczne, gdy byłam przeziębiona. Nie robimy w norweskiej kadrze nic złego, nie mamy nic do ukrycia – przyznała Johaug dosłownie kilka tygodni przed skandalem dopingowym z nią w roli głównej – czytamy w nowym numerze tygodnika.

 

Cezary Kowalczyk w swoim artykule zastanawia się także nad dalszym losem norweskiego sportu. Przytacza różne skrajne rozwiązania. Pisze o możliwości zamiecenia sprawy pod dywan, jak to było w przypadku leków na astmę, ale przytacza również bardziej kategoryczne rozwiązania.

Propozycje płynące z Norwegii są drastyczne. Felietoniści piszą, że zgnilizna sięgnęła tak daleko, iż zbawienne dla wyczyszczenia obecnej atmosfery byłoby wykluczenie wszystkich norweskich sportowców w tej dyscyplinie na najbliższe dwa lata. W środowisku biegaczy panuje bowiem przekonanie, że z oszustami na narciarskiej trasie wygrać się po prostu nie da – kwituje dziennikarz.

 

Do najbliższych Zimowych Igrzysk Olimpijskich pozostały jeszcze dwa lata, a z aferami dopingowymi mamy do czynienia coraz częściej. Jeżeli w najbliższym czasie nie uda się rozwiązać tego problemu, może okazać się, że ta wielka impreza ucierpi przez kolejne skandale z nieuczciwymi sportowcami.

Więcej na temat dopingu w norweskim sporcie w nowym numerze „wSieci”, w sprzedaży już od 24 października br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook