Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci". Kornhauser: Żałuję tylko jednego zdania

19.06.2016

Szwagier Andrzeja Dudy w rozmowie z Piotrem Zarembą.

Szwagier prezydenta nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej wdał się w krytykę Andrzeja Dudy. Nagrodę dostał, na co wielu komentatorów zareagowało podejrzeniami. W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” z Jakubem Kornhauserem, poetą i krytykiem literackim, rozmawia Piotr Zaremba.

Brat Pierwszej Damy odnosi się do wywiadu, którego udzielił „Gazecie Wyborczej”: - Chciałbym zaznaczyć, że czuję się zażenowany wysuwaniem na plan pierwszy moich wypowiedzi na temat urzędującego prezydenta. Jak mniemam, czytał pan cały wywiad w „Dużym Formacie”, w którym ten temat pojawia się jedynie w około pięciu pytaniach na 75 (!) zadanych, nie jest to nawet dziesięć procent tekstu. Zupełnie nie rozumiem wrzawy dotyczącej kilkunastu zdań wyrwanych z kontekstu całości. Epatowanie w przestrzeni publicznej nagłówkiem „Jakub Kornhauser o prezydencie” jest nie tylko niesmaczne, lecz zwyczajnie nie ma uzasadnienia w zawartości wywiadu. Dlatego odpowiadam na te pytania nie dlatego, że uważam je za szczególnie ważne, ale dla wyjaśnienia klarowności moich intencji.

Oczywiście mam poczucie dyskomfortu. Wynika ono ze świadomego lub nieświadomego przeinaczenia moich intencji, a nawet słów, przynajmniej w tych komentarzach, które znam — a sądzę, że nie znam wszystkich, bo przestrzeń internetowa jest mi obca. Ma pan rację: osoby spoza polityki, a za taką się uważam, nie mają obowiązku komentowania bieżących wydarzeń. Tego typu pytania pojawiły się w wywiadzie z intencji dziennikarki, nie mojej: wywiad był przeprowadzany na początku maja, po mojej nominacji do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i punktem przewodnim uczyniliśmy z dziennikarką próbę nakreślenia mojego pełnego portretu. W związku z tym zgodziłem się odpowiedzieć na kilka z kilkunastu przygotowanych pytań (część uległa zmianom w procesie autoryzacji) dotyczących prezydenta RP. Wypowiadałem się o nim krytycznie jako o urzędującej głowie państwa (jako obywatel mam do tego prawo) oraz pochlebnie jako o mężu mojej siostry (bowiem bardzo go cenię i lubię jako człowieka) – mówi szwagier prezydenta Andrzeja Dudy.

Poeta mówi również o otrzymanej niedawno nagrodzie, wykluczając jej polityczny kontekst: - Odrzucam taki tok rozumowania, który zakłada, że nagrody literackie (artystyczne) przyznaje się w efekcie pozaestetycznych ingerencji. Sam przez pięć lat byłem członkiem jury międzynarodowej nagrody literackiej (Angelus) i doskonale znam mechanizmy prac tego typu kapituły. Nigdy nie zetknąłem się z tym, by jakikolwiek juror sugerował się w podejmowaniu decyzji przesłankami innymi niż tekstowe. Kwestie poglądów autora i jego koneksji nie są brane pod uwag podczas obrad – mówi Piotrowi Zarembie.

Więcej o poecie wciągniętym w świat wielkiej polityki i o rozmowie z gazetą znaną z wrogości wobec prezydenta Dudy w komentarzu Piotra Zaremby, w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 20 czerwca br., także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook