Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Kijowski skończył epokę

03.02.2017

"Możliwe, że historycy przyszłości uznają klęskę KOD i kompromitację lidera tej organizacji za punkt wyznaczający ostateczny zmierzch III RP" – pisze w tygodniku „wSieci” Piotr Skwieciński.

Znawca polityki międzynarodowej i komentator polityczny tym razem wziął pod lupę nasze krajowe podwórko. W swojej analizie Piotr Skwieciński wyjaśnia, dlaczego upadek lidera KOD i Mateusza Kijowskiego jest tak dotkliwy dla całej opozycji.

W ostatnich tygodniach z opozycyjnych firmamentów spadły dwie gwiazdy pierwszej wielkości: Ryszard Petru i Mateusz Kijowski. Okoliczności obu upadków mówią wiele o owej opozycji. Przy czym ten drugi upadek jest wbrew pozorom bardziej dotkliwy. Bardziej dotkliwy dlatego, że ktoś, komu chciałoby się udawać filozofa, mógłby zapytać: „Kto to jest Petru?”. I wbrew pozorom byłoby to pytanie sensowne. Szef Nowoczesnej to bowiem po prostu lider partyjny. Oczywiście część opozycji (rozumianej szerzej –  jako całość obozu III RP) wiązała z nim i z jego partią pewne nadzieje. Ale bez przesady. Nadzieja ta była ograniczona, tak jak ograniczona do bardzo określonego w sensie zarówno społecznym, jak i ideologicznym elektoratu była oferta Nowoczesnej. Dlatego upadek Petru jest dla opozycji przykry. Ale właśnie tylko przykry. To porażka taktyczna, a nie klęska strategiczna. Z Kijowskim zaś jest inaczej. Ato dlatego, że i on sam, i jego formacja uosabiali nadzieje znacznie szersze – pisze Piotr Skwieciński.

O jakie nadzieje chodzi? Autor „wSieci” nie ma wątpliwości, że Kijowski i jego ruch mieli być dla dzisiejszej opozycji czymś w rodzaju nowej Solidarności. 

Przypomnijmy sobie złoty dla KOD czas, czyli pierwsze kilka miesięcy jego istnienia. Po antypisowskiej stronie barykady nierzadko spotykało się porównywanie tego ruchu do „Solidarności” z lat 1980– –1981. Tak jak ona miał on być zarazem zjawiskiem ponadpolitycznym i bardzo politycznym. Miał łączyć wszystkich demokratów (tak w tych kręgach definiuje się wrogów PiS), ale zarazem stworzyć jakąś niesprecyzowaną nową jakość. KOD miał być odpowiedzią na zgranie się rządzącej przez osiem lat i zdepopularyzowanej Platformy. Ale też czymś szerszym. Jakimś uosobieniem rozumianego pozytywnie etosu III RP. (…)Miał być też dla większości tych, którzy go wsparli, powtórzeniem ich przeżycia pokoleniowego, czyli czasów pierwszej „Solidarności” i stanu wojennego  – ocenia publicysta. 

Skwieciński zauważa, że Mateusz Kijowski był  swoistą emanacją tego zjawiska i reprezentuje on typ ludzi, który podoba się niektórym Polakom. Dla nich lider KOD to po prostu Mateusz, swój chłopak z kitką. 

Kucyk. Modna broda. Otoczony elektronicznymi gadżetami. W modnych ciuchach. W zaje…stych okularach. Ktoś, kto kojarzyć się może z jakąś zaklętą przestrzenią między pracownią informatyczną, planem filmu reklamowego a biurem marketingu. Czyli pokrótce ktoś dysponujący atrybutami pozwalającymi przedstawicielom tej grupy uznać go za swojego. Bo albo jest dla nich naprawdę swojski, sami tacy są i takie typy ich na co dzień otaczają, albo też jego wizerunek może być dla nich symbolem aspiracji. Stał się emanacją „Polski III RP” również ze względów pokoleniowych. Bo kodowcy i ci, którzy chodzą na demonstracje antypisowskie, mają silną tożsamość generacyjną w tym sensie, że są ludźmi, którzy byli młodzi u narodzin III RP, uwierzyli w nią i bardzo zainwestowali psychicznie – podkreśla autor.

Tyle tylko, że  w związku ze skandalem związanym z nadużyciami, których miał dopuścić się Kijowski, ten ideał upada. I ludzie zaczynają zadawać sobie pytanie. Skoro on jest taki, jak my, to kim jesteśmy my sami? 

Gdy masa ludzi zadaje sobie takie pytanie i popada w tego rodzaju frustrację, ma to poważne skutki. I często oznacza moment przełomowy. Dlatego nie wykluczam, że historycy przyszłości uznają klęskę KOD i kompromitację Kijowskiego za symboliczny albo i faktyczny ostateczny koniec pewnej epoki. Epoki III RP i utożsamiającej się z nią formacji – konkluduje publicysta.

Obszerna analiza upadku KOD w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 30 stycznia, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.

kk

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook