Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Kieliszek chianti w Berlinie

23.04.2016

Krzysztof Logan Tomaszewski o imigrantach w stolicy Niemiec.

Jadę skoro świt do Berlina pociągiem EuroCity. Z Małgorzatą, towarzyszką życia, i z moim psem Solomonem.

Gdy za szybą restauracyjnego wagonu o siódmej rano znika ukryta pod płachtami banalnych reklam Warszawa, zamawiam u kelnera dwa klasyczne śniadania. Pociąg nabiera tempa, a ja wpadam w tradycyjne zamyślenie. Od mojego powrotu z Kanady minęło już 25 lat. Mój kraj ma podwyższoną temperaturę. Ta gorączka to nigdy niekończące się tematy zastępcze oraz walka na śmierć i życie o władzę i lepszą, sprawiedliwą Polskę. Nie wszyscy to rozumieją, bo niewielu grzeszy mądrością i przenikliwym spojrzeniem. Przeglądam prasę. Robert Tekieli trafnie stwierdza : „III RP nie jest niepodległym polskim państwem. Można dyskutować, czy pod rządami Mazowieckiego, Suchockiej, Kwaśniewskiego, Pawlaka, Millera, Bieleckiego, Kopacz, czy Tuska była ćwierć — czy pół suwerenna. Byt środowisk politycznych, które przejęły pełnię władzy w 2015 r., zależy od tego, czy będą potrafiły zabezpieczyć Polaków przed antypolską presją imperialną oraz panoszącą się już na całym świecie antyreligijną i antyrodzinną rewolucją”. Niespełna dwie i pół godziny potem wjeżdżamy na imponujący wielkością berliński dworzec Hauptbahnhof. Ogromna, kilkupiętrowa konstrukcja opiera się na gigantycznych betonowych słupach. Wsiadamy do naziemnego metra i udajemy się trzy przystanki dalej, w okolicę spalonej katedry, gdzie zawsze odwiedzam sklep Music Man przy Kurfürstendamm (w eleganckiej dzielnicy Ku’damm). Prowadzi go od lat Polka.

W sklepie już mnie znają. Po trzech kwadransach przeglądania półek z płytami z lat 60. znajduję kilka rarytasów. Są wśród nich Sam Cooke, P. J. Proby, Roy Orbison, The Moody Blues i… King Crimson. Powracamy z zakupów metrem do naszego hotelu. Rozglądam się. Po drugiej stronie wagonu afrykańska głowa. Pozwijane w paciorki gęste, ciemne włosy, wydatny nos i grube, mięsiste wargi. „Skąd jesteś, człowieku?” — przemyka mi przez głowę pytanie, którego jednak nie zadaję. Z Ugandy, Zairu, z nieznanych wysp archipelagu Moa albo Fidżi? Jaką musiałeś odbyć drogę, aby się dostać do Europy? W jaki sposób dostałeś pracę? Czy masz w Berlinie rodzinę, czy jesteś tu sam? A może właśnie straciłeś zasiłek i grozi ci deportacja? Nikt nie odgadnie. I czy w ogóle kogoś obchodzisz? Patrzę na buty Afrykanina. Lewy jest dziurawy. Buty, byle jakie buty z cholewką do kostek. A może jedziesz na budowę? Będziesz nosił wapno, cegły, rozbierał płot. Zrobisz wiele — zrobisz wszystko, byle utrzymać swoją pozycję. Obcokrajowcy w Berlinie — widać ich na każdym kroku — ciężko pracują. A już nadciągają następni. Z Syrii, Afganistanu i obozów przejściowych w Grecji, we Włoszech i w Turcji.

Do Europy w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy przybyło milion osób. Ci, którzy żyją tu od lat, pracują w barach, sklepach, na budowach. Zamiatają, podają do stołu, zmywają, wycierają, gotują, dźwigają. We wszystkich pracach wyręczając Niemców. Są wśród nich Polacy. Prawie nigdy nie dostają pracy w hotelach, aptekach, nie mówiąc o bankach. Za to prowadzą taksówki. Przesiadka. Nowy wagonik. Siadamy, a naprzeciwko mnie czterej chłopcy. Śniada skóra, kruczoczarne włosy postawione na żel, rasowe rysy, piękne długie palce. Są szczupli, przystojni, rozbawieni rozmową.

Cały tekst Krzysztof Logana Tomaszewskiego do przeczytania na łamach tygodnika "wSieci".

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook