Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Kelner podsłuchał system

30.03.2016

Czytelnicy zajrzą za kulisy największej afery rządów PO-PSL.

To będzie jedna z najgorętszych wiosennych pozycji na rynku wydawniczym. W kwietniu czytelnicy zajrzą za kulisy największej afery rządów PO-PSL, która zachwiała gabinetem Donalda Tuska i miała znaczny wpływ na odsunięcie od władzy skompromitowanej, aroganckiej ekipy – na łamach nowego numeru „wSieci” fragmenty książki Konrada Lassoty, sommeliera z warszawskiej restauracji Amber Room, zatytułowanej „Jak podsłuchałem system. Ośmiorniczki, czyli elita na widelcu”.

 

„Nazywam się Konrad Lassota. Mam niespełna 29 lat i uwielbiam swoją pracę. Od przeszło dziesięciu zajmuję się wspaniałymi winami i wyjątkowym jedzeniem. Pracowałem w najbardziej prestiżowych restauracjach i hotelach w Polsce. Dokładnie w dniu 27. urodzin usłyszałem zarzuty z paragrafu 267 pkt 3 kodeksu karnego. (…) Nagrywałem rozmowy czołowych polskich polityków i biznesmenów w Pałacu Sobańskich — w siedzibie restauracji Amber Room oraz Klubu Polskiej Rady Biznesu, gdzie pracowałem jako osoba zajmująca się winem, czyli sommelier. Przez kilkanaście miesięcy, które minęły od wybuchu afery, najczęściej stawianym mi pytaniem było: „Dlaczego to zrobiłeś, dlaczego się na to zgodziłeś?”. Odpowiedź była zawsze taka sama. Zrobiłem to — bo mogłem. Złość na bezkarność elit i brak perspektywy zmiany tej sytuacji sprawiły, że przystałem na propozycję kolegi, Łukasza” – czytamy m.in. w książce, która 13 kwietnia ukaże się nakładem wydawnictwa The Facto.

Jak oceniają na łamach tygodnika Marek Pyza i Marcin Wikło - to pozycja wyjątkowo cenna. Niewielu zbliżyło się tak bardzo do tego zabagnionego świata, a tylko Lassota zdecydował się go opisać

Dziennikarze przypominają kto stał za podsłuchami - Było ich dwóch. Łukasz N., szef saloników VIP w warszawskiej restauracji Sowa & Przyjaciele, i Konrad Lassota, sommelier z restauracji Amber Room i Klubu Polskiej Rady Biznesu. Zarejestrowali setki godzin rozmów najbardziej wpływowych ludzi w Polsce. Przez długie miesiące za pomocą najprostszych metod — ukrytych pod komodami czy w kwiatkach pendrive’ów — nagrywali wierchuszkę polityków i świata biznesu. Opublikowane w mediach treści zaledwie kilkunastu rozmów były szokujące. Wystarczyły, by pozbyć się złudzeń co do prawdziwych intencji władzy. Państwo — istniejące „tylko teoretycznie”… — miało im służyć wyłącznie do załatwiania własnych interesów.

Wikło i Pyza zwracają uwagę, iż w swojej książce sommelier szczegółowo opisuje, jak z kolegą zdobywali zaufanie wpływowych klientów, jak instalowali urządzenia do podsłuchów, jak je potem analizowali. Spodziewał się dotknięcia ciemnej strony polityki, ale skala tego, co odkrył, przerosła go. Zszokowało go też postępowanie śledczych. „Prokuratura po pobieżnym rozpoznaniu umarzała kolejne sprawy – czytamy.

 

Kulisy afery taśmowej w nowym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 29 marca br., także w formie e-wydania na  www.wsieci.pl/e-wydanie.

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook