Jedynie prawda jest ciekawa


Ryszard Czarnecki na łamach „wSieci”: Byłem przy wygranej Trumpa

22.11.2016

Nie czyńmy z Trumpa na siłę kumpla Putina. I unikajmy też cielęcego zachwytu. Żadnemu amerykańskiemu prezydentowi nie należy dawać carte blanche. Nasza polityka jest polityką polską – Z Ryszardem Czarneckim, europosłem Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego, rozmawia Piotr Zaremba.

"Amerykańskie wybory obserwuję od ćwierć wieku, kiedy to pierwszą zwycięską kampanię Billa Clintona obserwowałem przez trzy tygodnie w wielu stanach. A mimo to na konwencję w Cleveland w Ohio patrzyłem jako na coś nowego. Byłem pełen podziwu, jak Donald Trump przebił swój szklany sufit. Śledziłem to od początku do końca" – mówi Ryszard Czarnecki. 

Europoseł PiS-u opowiada o swoich doświadczeniach związanych z wyborem Donalda Trumpa: "W lutym 2015 r. byłem na konferencji CPAC, prawego skrzydła Partii Republikańskiej, taki parodniowy „event” na kilka tysięcy osób. Wtedy na Trumpa machano tam powszechnie ręką, lekceważono go. W grze byli Jeb Bush, Mark Rubio, jeszcze nawet nie Ted Cruz. Trump miał jeden procent poparcia. A półtora roku później były już tylko protesty części Sali na samej konwencji, na co jego zwolennicy odpowiadali skandowaniem „USA! USA!”. Trump szedł jak czołg, nie zrażał się przeciwnościami, ale też umiał naprawiać swoje błędy czy odpierać zagrożenia". 

O amerykańskich wyborach w nowym numerze tygodnika „wSieci” pisze również Jan Rokita, który zastanawia się, co już dzisiaj możemy powiedzieć o przyszłej polityce zagranicznej USA pod rządami Donalda Trumpa: "Polskie obawy wobec Trumpa mają także po części swe źródło w przedwyborczej propagandzie Hillary Clinton, której celem było zbudowanie konkurentowi reputacji „marionetki Putina” (to określenie padło wprost w jednej z debat). To sztab Clinton postawił mocną, acz nigdy niedowiedzioną tezę, że Moskwa wprost zaangażowała się w amerykańskie wybory po stronie Trumpa, hakując sławetne maile kandydatki Partii Demokratycznej w celu jej kompromitacji. Ale tak naprawdę obraz Trumpa jako zatrważającego zagrożenia dla Polski (i generalnie — naszej części świata) powstał przede wszystkim jako rezultat ostrego sporu ideologicznego, coraz bardziej dzielącego cały zachodni świat". 

Więcej o amerykańskich wyborach i ich konsekwencjach, także dla Polski, w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Już 21 listopada, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

kk

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook