Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Janecki o przemianach polityków polskiej lewicy

06.12.2016

„Jakubowska, Miller, Kik, Legierski, Kalita dowodzą, że kop od życia pozwala się wyzwolić z dogmatów, uwolnić od pychy i buty, od politycznego zaślepienia” - Stanisław Janecki w nowym „wSieci” pisze o przemianie jaka dokonała się w politykach lewicy.

Od pewnego czasu jesteśmy świadkami dość nietypowego zjawiska na polskiej scenie politycznej. Oto prominentni politycy lewicy zaczynają otwarcie popierać rząd Prawa i Sprawiedliwości, partii od zawsze uważanej za mocno zakorzenioną na prawicy. Stanisław Janecki w swoim artykule pt. „Misjonarze lewicy” stara się wyjaśnić co doprowadziło do takiego stanu rzeczy, a także w czym leży przyczyna tego zjawiska.

"Dla jednych to dowód na to, że PiS jest partią lewicową, dla innych – że lewicy najbliżej jest do partii Jarosława Kaczyńskiego. To łatwe i w gruncie rzeczy marksistowskie tłumaczenie wyraźnej wolty, a przynajmniej dezynwoltury ludzi przez lata, a nawet dekady uważanych za lewicowców. Nie jest to oczywiście wolta od marksizmu czy wręcz komunizmu do ich przeciwieństwa, [...]. To raczej przemiana wynikająca z życiowych doświadczeń, często dramatycznych" – tłumaczy dziennikarz.

Stanisław Janecki zwraca uwagę, że (teraz już byli) politycy lewicy zmienili swoje nastawienie do polityki, gdy doświadczyli trudów życia, jakich nierzadko doświadczają przeciętni obywatele. Okazuje się, że życie poza parlamentem jest zgoła odmienne od wyobrażeń posłów, a władza zdaje się wcale nie zwracać na to uwagi, gdyż zajęta jest swoimi sprawami. Z kolei rząd PiS zachowuje się inaczej.

"Nie mogę pogodzić się z sytuacją, że w walce politycznej naraża się na szwank interes własnego państwa. Bo wszystkie te działania prowadzone ostatnio na arenie międzynarodowej są skierowane przeciwko Polsce, szkodzą jej. […] Jeżeli prawicowym poglądem jest obrona interesów państwa, jeżeli prawicowym jest sprzeciw wobec wyprzedaży majątku na takich zasadach, jak to było do tej pory dokonywane, sprzeciw wobec złodziejstwa, jakie miało miejsce przy zaniżaniu różnych wycen, to tak, moje poglądy są prawicowe" – czytamy słowa Aleksandry Jakubowskiej przytoczone w artykule.

Nawet Leszek Miller, po którym chyba nikt nie spodziewał się, że będzie w ciepłych słowach wypowiadał się o rządzie Beaty Szydło, po doświadczeniu politycznej porażki w ostatnich wyborach parlamentarnych postanowił rewidować swoje poglądy.

"To polityk po wielu przejściach, mający na koncie i trudne dzieciństwo, i walkę o byt, i karierę aparatczyka z PZPR. To polityk, który z pozycji premiera spadł do roli petenta Andrzeja Leppera, żeby ten przyjął go na swoją listę wyborczą. Miller nauczył się pokory i tego, żeby nie używać określeń mających moc bomby atomowej, gdy chodzi o komara" – pisze o byłym premierze Stanisław Janecki.

Ogrom przemiany jaka może dokonać się w człowieku w obliczu zderzenia z rzeczywistością pokazuje przypadek byłego rzecznika SLD Tomasza Kality, którego do refleksji skłoniła straszna choroba. Jego wypowiedź jest chyba najlepszym świadectwem tego jak głęboka przemiana może dokonać się w człowieku.

"Rano w szpitalu słuchałem Radia Maryja. […] Zrozumiałem fenomen tego radia i naprawdę je doceniłem. Zwłaszcza o tej porze dzięki Radiu Maryja ludzie mogą kogoś posłuchać, mogą się wspólnie pomodlić, nie są sami, opuszczeni. To wielka rola ewangelizacyjna" – mówi Kalita.

Stanisław Janecki pokazując przykłady „nawróconych” polityków próbuje obudzić w czytelnikach nadzieję, że ich świat nie jest do końca zepsuty i istnieje szansa na normalizację życia publicznego w Polsce.

"Polityka może się kierować zdrowym rozsądkiem. Czasem jest tylko potrzebny bodziec, żeby ten rozsądek wziął górę. Takim bodźcem najczęściej jest poznanie prawdziwego życia. Pozostawanie w kokonie establishmentu, odcięcie się od prawdziwego życia i rzeczywistych problemów tylko pogłębia podziały i agresję. Trudności uczą pokory i realizmu" – stwierdza dziennikarz.

Więcej o tym, jak dokonuje się przemiana poglądów oraz czego trzeba politykom, aby zrozumieli obywateli w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”. W sprzedaży już od 5 grudnia, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

kk/wSieci

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook