Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Janecki o przemianach polityków polskiej lewicy

06.12.2016

„Jakubowska, Miller, Kik, Legierski, Kalita dowodzą, że kop od życia pozwala się wyzwolić z dogmatów, uwolnić od pychy i buty, od politycznego zaślepienia” - Stanisław Janecki w nowym „wSieci” pisze o przemianie jaka dokonała się w politykach lewicy.

Od pewnego czasu jesteśmy świadkami dość nietypowego zjawiska na polskiej scenie politycznej. Oto prominentni politycy lewicy zaczynają otwarcie popierać rząd Prawa i Sprawiedliwości, partii od zawsze uważanej za mocno zakorzenioną na prawicy. Stanisław Janecki w swoim artykule pt. „Misjonarze lewicy” stara się wyjaśnić co doprowadziło do takiego stanu rzeczy, a także w czym leży przyczyna tego zjawiska.

"Dla jednych to dowód na to, że PiS jest partią lewicową, dla innych – że lewicy najbliżej jest do partii Jarosława Kaczyńskiego. To łatwe i w gruncie rzeczy marksistowskie tłumaczenie wyraźnej wolty, a przynajmniej dezynwoltury ludzi przez lata, a nawet dekady uważanych za lewicowców. Nie jest to oczywiście wolta od marksizmu czy wręcz komunizmu do ich przeciwieństwa, [...]. To raczej przemiana wynikająca z życiowych doświadczeń, często dramatycznych" – tłumaczy dziennikarz.

Stanisław Janecki zwraca uwagę, że (teraz już byli) politycy lewicy zmienili swoje nastawienie do polityki, gdy doświadczyli trudów życia, jakich nierzadko doświadczają przeciętni obywatele. Okazuje się, że życie poza parlamentem jest zgoła odmienne od wyobrażeń posłów, a władza zdaje się wcale nie zwracać na to uwagi, gdyż zajęta jest swoimi sprawami. Z kolei rząd PiS zachowuje się inaczej.

"Nie mogę pogodzić się z sytuacją, że w walce politycznej naraża się na szwank interes własnego państwa. Bo wszystkie te działania prowadzone ostatnio na arenie międzynarodowej są skierowane przeciwko Polsce, szkodzą jej. […] Jeżeli prawicowym poglądem jest obrona interesów państwa, jeżeli prawicowym jest sprzeciw wobec wyprzedaży majątku na takich zasadach, jak to było do tej pory dokonywane, sprzeciw wobec złodziejstwa, jakie miało miejsce przy zaniżaniu różnych wycen, to tak, moje poglądy są prawicowe" – czytamy słowa Aleksandry Jakubowskiej przytoczone w artykule.

Nawet Leszek Miller, po którym chyba nikt nie spodziewał się, że będzie w ciepłych słowach wypowiadał się o rządzie Beaty Szydło, po doświadczeniu politycznej porażki w ostatnich wyborach parlamentarnych postanowił rewidować swoje poglądy.

"To polityk po wielu przejściach, mający na koncie i trudne dzieciństwo, i walkę o byt, i karierę aparatczyka z PZPR. To polityk, który z pozycji premiera spadł do roli petenta Andrzeja Leppera, żeby ten przyjął go na swoją listę wyborczą. Miller nauczył się pokory i tego, żeby nie używać określeń mających moc bomby atomowej, gdy chodzi o komara" – pisze o byłym premierze Stanisław Janecki.

Ogrom przemiany jaka może dokonać się w człowieku w obliczu zderzenia z rzeczywistością pokazuje przypadek byłego rzecznika SLD Tomasza Kality, którego do refleksji skłoniła straszna choroba. Jego wypowiedź jest chyba najlepszym świadectwem tego jak głęboka przemiana może dokonać się w człowieku.

"Rano w szpitalu słuchałem Radia Maryja. […] Zrozumiałem fenomen tego radia i naprawdę je doceniłem. Zwłaszcza o tej porze dzięki Radiu Maryja ludzie mogą kogoś posłuchać, mogą się wspólnie pomodlić, nie są sami, opuszczeni. To wielka rola ewangelizacyjna" – mówi Kalita.

Stanisław Janecki pokazując przykłady „nawróconych” polityków próbuje obudzić w czytelnikach nadzieję, że ich świat nie jest do końca zepsuty i istnieje szansa na normalizację życia publicznego w Polsce.

"Polityka może się kierować zdrowym rozsądkiem. Czasem jest tylko potrzebny bodziec, żeby ten rozsądek wziął górę. Takim bodźcem najczęściej jest poznanie prawdziwego życia. Pozostawanie w kokonie establishmentu, odcięcie się od prawdziwego życia i rzeczywistych problemów tylko pogłębia podziały i agresję. Trudności uczą pokory i realizmu" – stwierdza dziennikarz.

Więcej o tym, jak dokonuje się przemiana poglądów oraz czego trzeba politykom, aby zrozumieli obywateli w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”. W sprzedaży już od 5 grudnia, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

kk/wSieci

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook