Jedynie prawda jest ciekawa


„wSieci”: Informacja kontra agitacja!

24.04.2016

Opinią publiczną co chwilę wstrząsają informacje, z którymi nie zawsze wiadomo, co począć. W najnowszym numerze tygodnika publicyści analizują rolę mediów i wpływ, jaki wywierają na odbiorców. Widać to szczególnie, kiedy uczciwie porówna się dwie konkurujące ze sobą stacje i ich serwisy informacyjne „Wiadomości” w TVP i „Fakty” w TVN.

W nowym wydaniu „wSieci” Stanisław Janecki w artykule „»Wiadomości« nokautują »Fakty«” zajął się wnikliwą analizą dwóch zantagonizowanych programów informacyjnych: „Wiadomości” w TVP 1 oraz „Faktów” w TVN. Już na wstępnie zauważa: - Tylko w bardzo niewielkim stopniu „Fakty” są programem informacyjnym, zaś „Wiadomości” w bardzo nielicznych materiałach nim nie są. Łatwo się o tym przekonać, analizując oba programy (główne wydania), co zrobiłem między 10 a 20 kwietnia 2016 r. […] Żaden materiał polityczny „Faktów” nie był przekazem zrównoważonym, gdy chodzi o przedstawienie racji stron, podczas gdy w „Wiadomościach” czasem głosów stron było aż za dużo, przez co niektóre się powtarzały.

W numerze tygodnika Kornel Morawiecki w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi („Wzywam Kukiza: Pawle, opamiętaj się”) mówi m.in. o swoich relacjach z Pawłem Kukizem, o swoim rozczarowaniu względem lidera ruchu oraz o planach stworzenia własnej partii. Odnosi się też do głosownia „na cztery ręce”: - Źle się stało, ale nie mieliśmy poczucia, i nadal nie mamy, że dokonaliśmy jakiegoś straszliwego przestępstwa. Trzeba znać jakąś miarę w osądzie. Odnoszę wrażenie, że ten krzyk, ta atmosfera, ta siła ataku na posłankę Zwiercan i na mnie wynikała z próby przykrycia wstydliwego faktu, że oto antysystemowy Paweł Kukiz został przez całą Polskę złapany na tajnym układzie z panami Petru i Schetyną. Pawła Kukiza i jego ruch opisuje również Piotr Zaremba w artykule „Teoria chaosu”.  Zastanawia się nad motywami działania lidera tej grupy i stawia tezę, że natura przywództwa Kukiza wyklucza systematyczną pracę z kimkolwiek  […] wiele konfliktów wzięło się właśnie z tego stylu.

Marek Pyza i Marcin Wikło w materiale „Pan prezes robi politykę” zastanawiają się nad tym czy rzeczywiście prezes Trybunału Konstytucyjnego jest tylko sędzią: - Pierwsza, druga czy trzecia władza? W której z nich widzi dla siebie miejsce prezes Trybunału Konstytucyjnego? Prof. Andrzej Rzepliński już dawno wyszedł z roli sędziego, robi politykę w coraz mniej zawoalowany sposób. I jest bliżej PO, niż komukolwiek może się wydawać – piszą autorzy tekstu. Natomiast Piotr Skwieciński komentuje temat wyimaginowanego nieco konfliktu miedzy Jarosławem Kaczyńskim i Andrzejem Dudą. Temat bardzo często poruszany przez media, a w ubiegłym tygodniu przywołany również przez „wSieci” w  wywiadzie, jakiego udzielił prezes PiS.

- Banki powinny oddać pieniądze już wyciągnięte od nieszczęsnych właścicieli produktów frankowych, powinny też się pogodzić z tym, że więcej z nich nie wycisną. Nazywanie tego stratami banków jest nieporozumieniem – mówi senator Grzegorz Bierecki poruszając m.in. temat toksycznych produktów bankowych w wywiadzie „Budżet może zyskać miliardy”, którego udzielił dziennikarzom portalu wPolityce.pl. W tygodniku również wywiad z Michałem Krupińskim, prezesem PZU SA, który przeprowadził Wojciech Surmacz („Tożsamość PZU”).

O sytuacji na Ukrainie pisze Jan Rokita w tekście „Karkołomna misja”: - Przed nowym premierem Ukrainy stoją niezwykle trudne zadania. Kraj ma coraz mniej czasu na zdecydowaną naprawę.

 „wSieci” także o zbliżających się pierwszych komuniach pisze Ewa Wesołowska („Wiosenne żniwa”). – Pierwsze komunie to czas wyjątkowy nie tylko dla dzieci i rodziców. W maju i czerwcu obroty restauracji, sklepów z elektroniką i biżuterią rosną nawet o 40–50 proc. Z szacunków firm badających konsumpcję wynika, że wartość rynku komunijnego w Polsce to ok. 4 mld zł.

Autorka artykułu rozmawia również na ten temat z dr. hab. Piotrem Wróblewskim, socjologiem kultury z Uniwersytetu Śląskiego („Pierwsza komunia to nie Gwiazdka”).

W nowym numerze tygodnika dużo miejsca poświecono kulturze – książkom i filmowi. Poza tym Piotr Zaremba rozmawia z członkami kabaretu Mumio, którzy zapraszają na nowe spektakle. Adam Ciesielski w tekście „Wielki mały książę” przypomina zmarłego w ubiegłym tygodniu Prince. Z aktorką Agnieszką Krukówną rozmawia Jolanta Gajda-Zadworna („Czekając na więcej”).

Ponadto na łamach nowego numeru „wSieci” o zakupach, jedzeniu czy pierwszych krokach w zakładaniu firmy. Także o bieżących wydarzeniach piszą w felietonach m.in.: Andrzej Zybertowicz, Wiktor Świetlik, Robert Mazurek, Aleksander Nalaskowski, Krystyna Grzybowska, Dariusz Karłowicz, Wojciech Wencel, Krzysztof Feusette, Marta Kaczyńska czy Bronisław Wildstein.

Więcej artykułów w nowym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 25 kwietnia br., także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

[fot. wSieci]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook