Jedynie prawda jest ciekawa


„wSieci”: Informacja kontra agitacja!

24.04.2016

Opinią publiczną co chwilę wstrząsają informacje, z którymi nie zawsze wiadomo, co począć. W najnowszym numerze tygodnika publicyści analizują rolę mediów i wpływ, jaki wywierają na odbiorców. Widać to szczególnie, kiedy uczciwie porówna się dwie konkurujące ze sobą stacje i ich serwisy informacyjne „Wiadomości” w TVP i „Fakty” w TVN.

W nowym wydaniu „wSieci” Stanisław Janecki w artykule „»Wiadomości« nokautują »Fakty«” zajął się wnikliwą analizą dwóch zantagonizowanych programów informacyjnych: „Wiadomości” w TVP 1 oraz „Faktów” w TVN. Już na wstępnie zauważa: - Tylko w bardzo niewielkim stopniu „Fakty” są programem informacyjnym, zaś „Wiadomości” w bardzo nielicznych materiałach nim nie są. Łatwo się o tym przekonać, analizując oba programy (główne wydania), co zrobiłem między 10 a 20 kwietnia 2016 r. […] Żaden materiał polityczny „Faktów” nie był przekazem zrównoważonym, gdy chodzi o przedstawienie racji stron, podczas gdy w „Wiadomościach” czasem głosów stron było aż za dużo, przez co niektóre się powtarzały.

W numerze tygodnika Kornel Morawiecki w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi („Wzywam Kukiza: Pawle, opamiętaj się”) mówi m.in. o swoich relacjach z Pawłem Kukizem, o swoim rozczarowaniu względem lidera ruchu oraz o planach stworzenia własnej partii. Odnosi się też do głosownia „na cztery ręce”: - Źle się stało, ale nie mieliśmy poczucia, i nadal nie mamy, że dokonaliśmy jakiegoś straszliwego przestępstwa. Trzeba znać jakąś miarę w osądzie. Odnoszę wrażenie, że ten krzyk, ta atmosfera, ta siła ataku na posłankę Zwiercan i na mnie wynikała z próby przykrycia wstydliwego faktu, że oto antysystemowy Paweł Kukiz został przez całą Polskę złapany na tajnym układzie z panami Petru i Schetyną. Pawła Kukiza i jego ruch opisuje również Piotr Zaremba w artykule „Teoria chaosu”.  Zastanawia się nad motywami działania lidera tej grupy i stawia tezę, że natura przywództwa Kukiza wyklucza systematyczną pracę z kimkolwiek  […] wiele konfliktów wzięło się właśnie z tego stylu.

Marek Pyza i Marcin Wikło w materiale „Pan prezes robi politykę” zastanawiają się nad tym czy rzeczywiście prezes Trybunału Konstytucyjnego jest tylko sędzią: - Pierwsza, druga czy trzecia władza? W której z nich widzi dla siebie miejsce prezes Trybunału Konstytucyjnego? Prof. Andrzej Rzepliński już dawno wyszedł z roli sędziego, robi politykę w coraz mniej zawoalowany sposób. I jest bliżej PO, niż komukolwiek może się wydawać – piszą autorzy tekstu. Natomiast Piotr Skwieciński komentuje temat wyimaginowanego nieco konfliktu miedzy Jarosławem Kaczyńskim i Andrzejem Dudą. Temat bardzo często poruszany przez media, a w ubiegłym tygodniu przywołany również przez „wSieci” w  wywiadzie, jakiego udzielił prezes PiS.

- Banki powinny oddać pieniądze już wyciągnięte od nieszczęsnych właścicieli produktów frankowych, powinny też się pogodzić z tym, że więcej z nich nie wycisną. Nazywanie tego stratami banków jest nieporozumieniem – mówi senator Grzegorz Bierecki poruszając m.in. temat toksycznych produktów bankowych w wywiadzie „Budżet może zyskać miliardy”, którego udzielił dziennikarzom portalu wPolityce.pl. W tygodniku również wywiad z Michałem Krupińskim, prezesem PZU SA, który przeprowadził Wojciech Surmacz („Tożsamość PZU”).

O sytuacji na Ukrainie pisze Jan Rokita w tekście „Karkołomna misja”: - Przed nowym premierem Ukrainy stoją niezwykle trudne zadania. Kraj ma coraz mniej czasu na zdecydowaną naprawę.

 „wSieci” także o zbliżających się pierwszych komuniach pisze Ewa Wesołowska („Wiosenne żniwa”). – Pierwsze komunie to czas wyjątkowy nie tylko dla dzieci i rodziców. W maju i czerwcu obroty restauracji, sklepów z elektroniką i biżuterią rosną nawet o 40–50 proc. Z szacunków firm badających konsumpcję wynika, że wartość rynku komunijnego w Polsce to ok. 4 mld zł.

Autorka artykułu rozmawia również na ten temat z dr. hab. Piotrem Wróblewskim, socjologiem kultury z Uniwersytetu Śląskiego („Pierwsza komunia to nie Gwiazdka”).

W nowym numerze tygodnika dużo miejsca poświecono kulturze – książkom i filmowi. Poza tym Piotr Zaremba rozmawia z członkami kabaretu Mumio, którzy zapraszają na nowe spektakle. Adam Ciesielski w tekście „Wielki mały książę” przypomina zmarłego w ubiegłym tygodniu Prince. Z aktorką Agnieszką Krukówną rozmawia Jolanta Gajda-Zadworna („Czekając na więcej”).

Ponadto na łamach nowego numeru „wSieci” o zakupach, jedzeniu czy pierwszych krokach w zakładaniu firmy. Także o bieżących wydarzeniach piszą w felietonach m.in.: Andrzej Zybertowicz, Wiktor Świetlik, Robert Mazurek, Aleksander Nalaskowski, Krystyna Grzybowska, Dariusz Karłowicz, Wojciech Wencel, Krzysztof Feusette, Marta Kaczyńska czy Bronisław Wildstein.

Więcej artykułów w nowym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 25 kwietnia br., także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

[fot. wSieci]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook