Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Igranie z życiem prezydenta

15.03.2016

Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają skalę patologii w BOR.

Wypadek prezydenckiej limuzyny trzeba potraktować niezwykle poważnie. Czy wreszcie ruszy konieczna lawina zmian w sposobie ochraniania najważniejszych ludzi w państwie? Po latach degrengolady są oni naprawdę w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Ujawniamy skalę patologii w BOR -  piszą Marek Pyza i Marcin Wikło w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

Piątek, 4 marca. Kolumna samochodów Biura Ochrony Rządu z prezydencką limuzyną jedzie z Karpacza do Wisły. Andrzej Duda ma być gościem podczas Pucharu Świata w skokach narciarskich. Dochodzi godzina 17.00. Na autostradzie A4 ruch nie jest wielki, ale co chwilę trzeba mijać kolejne samochody. Nagle w potężnym, opancerzonym BMW 760, który wiezie głowę państwa, słychać huk. Wybucha prawa tylna opona. Pojazdem zarzuca, kierowca kontruje, samochód lekko się obraca, ale udaje się uniknąć zderzenia z innymi wozami z kolumny. Wyhamowuje i już powoli stacza się do przydrożnego rowu – relacjonują dziennikarze „wSieci”.

Kolejne chwile to oczywiście strach o  prezydenta: —Duda wysiada o własnych siłach, przy nim natychmiast pojawia się wianuszek oficerów BOR. Nikt nie lekceważy zdarzenia. — Ani przez chwilę nie było zagrożenia życia prezydenta, bo to są jednak bardzo bezpieczne samochody, ale zagrożenie zdrowia… było realne — ocenia w rozmowie z tygodnikiem „wSieci” szef ochrony osobistej Andrzeja Dudy Bartłomiej Hebda – piszą dziennikarze „wSieci”.

Na szczęście zimną krew zachował prezydencki kierowca: - Wpadliśmy w poślizg, ale bardzo przytomnie i superfachowo zachował się pan kierowca z Biura Ochrony Rządu. Oficer zdołał opanować to auto i nie uderzyliśmy ani w bariery, ani w samochody jadące na pasie obok” — relacjonował tuż po zdarzeniu prezydent w rozmowie z TVN – czytamy.

Kilka dni później, spotkanie w Pałacu Prezydenckim. Rozmowy, chcąc niechcąc, dotyczą także drogowego zdarzenia z Opolszczyzny. Pytamy Andrzeja Dudę o to, czy czuje się bezpieczny i czy z wypadku zostaną wyciągnięte jakieś wnioski. — Proszę mi wierzyć, że nie zlekceważymy tego, co się wydarzyło na A4 — odpowiada nam nieco enigmatycznie prezydent. Do swojej osobistej ochrony ma pełne zaufanie, które jest konieczne przy tak aktywnym stylu prezydentury. — U Komorowskiego było jasne, że niedziela to praktycznie dzień wolny. Przychodziliśmy później do pracy, był całkowity luz. A Duda podróżuje bardzo dużo. Każdy weekend jest wyjazdowy, chyba że prezydent ma obowiązki w Warszawie albo jest zagranicą — mówi nam jeden z oficerów – relacjonują Marek Pyza i Marcin Wikło.

Do tak intensywnej pracy Biuro potrzebuje niezawodnego sprzętu, a z tym jest problem. Jak się okazuje, poprzednicy pozostawili po sobie flotę w opłakanym stanie. Opona, która wybuchła w prezydenckim samochodzie, była wyprodukowana sześć lat temu. Jeszcze bardziej szokujące jest nasze ustalenie, że miała ona przebieg aż 18 tys. km. Przy takim rodzaju ogumienia (specjalistyczny system PAX) i ważącym ponad cztery tony pancernym samochodzie to bardzo dużo, ale… normy BOR nie zostały złamane. Jak to możliwe? Poprzednie kierownictwo, nie zważając na zalecenia producenta, podniosło limity dwukrotnie. Michelin w latach 2009—2010 (wtedy zakupiono limuzynę i ogumienie) zalecał przejechanie 10 tys.km w ciągu maksymalnie dwóch lat. Generał Marian Janicki jednym podpisem zaryzykował bezpieczeństwo ochranianych przez siebie VIP-ów – piszą autorzy.

Więcej o wypadku na A4, jego powodach i konsekwencjach w najnowszym numerze „wSieci”, w sprzedaży od 14 marca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook