Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci Historii": tak zwyciężała husaria

18.05.2017

Sprawdź, co znajdziesz w najnowszym numerze najlepszego miesięcznika o polskiej historii!

W nowym numerze miesięcznika „wSieci Historii” – Tak zwyciężała husaria

W czerwcowym numerze miesięcznika „wSieci Historii” redakcja przypomina jedną z największych bitew lądowych XVII-wiecznej Europy – bitwę pod Beresteczkiem. Na łamach miesięcznika także o fenomenie polskiej emigracji skupionej w Hôtelu Lambert oraz o Adamie J. Czartoryskim, nazywanym królem Polski na emigracji.

W nowym wydaniu „wSieci Historii” Zbigniew Hundert w artykule „Pod Beresteczkiem” przybliża przebieg i kulisy największej bitwy okresu powstania Chmielnickiego. Pisze o trwających od 1648 r. wystąpieniach Kozaczyzny przeciwko polskiej władzy na Zadnieprzu oraz o sukcesach militarnych, a także sojuszach Bohdana Chmielnickiego. Przedstawia również układ sił w przeddzień tej jednej największych bitew lądowych XVII-wiecznej Europy, oraz jej przebieg i konsekwencje.

Jarosław Czubaty w materiale „Król de facto” pisze o księciu Adamie Czartoryskim. Ten niegdysiejszy minister spraw zagranicznych Rosji, znał najwyższych przedstawicieli ówczesnych elit i liczyli się z nim tacy ludzie, jak cesarz Napoleon III czy brytyjski premier. Autor zwraca uwagę także, że największym zmartwieniem księcia okazały się pieniądze. Większość jego dóbr została skonfiskowane za „zdradę Rosji”, czyli udział w powstaniu listopadowym. Wyraźnym sygnałem opanowania kryzysu finansowego był dokonany w 1843 r. zakup położonego na paryskiej wyspie św. Ludwika Hôtelu Lambert – nieco podupadłej, ale okazałej rezydencji, która stała się domem rodzinnym Czartoryskich, siedzibą minidworu księcia, centrum życia kulturalnego Wielkiej Emigracji i politycznym ośrodkiem, od którego nazwę wzięło jedno z emigracyjnych stronnictw – czytamy w artykule Czubatego.

Na łamach miesięcznika „wSieci Historii” Mateusz Kosiński w artykule „Szef komendanta” przybliża czytelnikom sylwetkę Kazimierza Sosnkowskiego, bliskiego towarzysza Józefa Piłsudskiego, który odegrał ogromną rolę w XX-wiecznej historii Polski. Podobnie jak Piłsudski twierdził, że bez czynu zbrojnego nie będzie wolnej Polski, a tylko socjaliści ten czyn gwarantowali. Sosnkowski rozpoczął studia i równolegle pracę partyjną. Młody bojowiec dzięki talentowi organizacyjnemu szybko uzyskiwał kolejne awanse. Od czerwca 1906 r. był już komendantem oddziałów bojowych PPS Okręgu Warszawskiego. Niechętny akcjom terrorystycznym uważał, że oddziały rewolucyjne powinny być zalążkiem przyszłej armii polskiej – pisze o początkach wojskowej kariery Sosnkowskiego autor.

Z kolei w artykule „Iść pod prąd” Krzysztof Tarka pisze o sprzecznościach w twórczości wybitnego felietonisty Stanisława Cata-Mackiewicza. Autor przytacza co bardziej kontrowersyjne fragmenty tekstów Mackiewicza opatrując je trafnym komentarzem historycznym. Porównując politykę i postawę Zachodu oraz Polski podczas wojny, stwierdził: „Oni wychodzą na oszustów, my – na durniów”. Już po wojnie, dopominając się o podmiotowe traktowanie Polski, ze smutkiem konstatował: „Ameryka nie chce mieć polskich kontrahentów, a chce mieć tylko polskich agentów”. Te historyczne już dziś boje Cata mają nadspodziewanie aktualny charakter – zauważa autor artykułu.

Grzegorz Majchrzak, historyk IPN w tekście „Transfer »Dziekana« z Gwardii Warszawa do Widzewa Łódź” pokazuje, jak faktycznie wyglądała piłkarska Polska w latach PRL-u. Kto miał do powiedzenia najwięcej, i kto zarabiał na piłkarskich gwiazdach. Piłkarze w okresie Polski Ludowej nie byli panami swego losu. O tym, w którym klubie krajowym (o zagranicznym do osiągnięcia określonego wieku nie mogli nawet pomarzyć) będą grali, często nie oni decydowali. Więcej do powiedzenia w tej sprawie mieli nie tylko włodarze poszczególnych zespołów, lecz również – w niejednym przypadku – władze – zwraca uwagę historyk.

Więcej artykułów w nowym numerze miesięcznika „wSieci Historii” w sprzedaży od 18 kwietnia br., także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji miesięcznika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook