Jedynie prawda jest ciekawa


„wSieci Historii” o tajemnicach stanu wojennego

25.11.2015

W nowym wydaniu miesięcznika „wSieci Historii” publicyści odkrywają tajemnice stanu wojennego - „wymiar sprawiedliwości” do dzisiaj nie został rozliczony z działalności po 13 grudnia 1981 roku - o jednym z filarów stanu wojennego pisze Grzegorz Majchrzak, Mateusz Kosiński przywołuje postać Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, a Krzysztof Tarka opisuje jak komuniści w 1957 roku nie wpuścili na Jasną Górę gen. Józefa Hallera.

W grudniowym numerze ponadto: o roli Hitlerjugend pisze Wojciech Osiński, a także bitwa pod Samosierrą - to była najsłynniejsza szarża w dziejach – zauważa Michał Karpowicz. Najnowszy numer miesięcznikawSieci Historii” w sprzedaży od 26 listopada br. także w formie e-wydania dostępnego na urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android w bezpłatnej aplikacji wSieci.

Temat miesiąca – tajemnice stanu wojennego - podejmuje na łamach „wSieci Historii” Grzegorz Majchrzak. Przypomina, że  - Po 13 grudnia 1981 roku „Wymiar sprawiedliwości” był jednym z filarów stanu wojennego. Do dzisiaj nie został z tego powodu w żaden sposób rozliczony – pisze Majchrzak, zauważając, że instytucja ta nie stała na straży prawa, a służyła do rozprawy z przeciwnikiem politycznym.

„Jak został zapamiętany Bolesław Wieniawa-Długoszowski?” - na to pytanie odpowiada Mateusz Kosiński w artykule „Pan prezydent szwoleżer”.

Polacy zapamiętali Wieniawę jako stereotypowego ułana (…), głębokiego patriotę, wzorowego żołnierza, ale i bawidamka.

„Jak komuniści nie wpuścili gen. Józefa Hallera na Jasną Górę” pisze z kolei Krzysztof Tarka. Autor przypomina, że na początku maja 1957 roku generał, po blisko 18 latach pobytu na emigracji wybierał się w podróż do Polski. „Wizytę w kraju Haller chciał rozpocząć od spotkania z prymasem Stefanem Wyszyńskim. (…) Wizyta miała mieć wyłącznie prywatny charakter. Podczas pobytu w Polsce Haller nie chciał składać żadnych oficjalnych wizyt przedstawicielom władz krajowych” - przypomina Tarka.

Młodzieżówka Hitlerjugend nie jeździła jedynie na obozy, lecz była skrajnie omamiona wizją Führera, wspierając go do samego końca - o roli utożsamianej z harcerstwem hitlerowskiej młodzieżówki pisze w miesięczniku Wojciech Osiński. Przypomina przy tym, że dzięki szeptanej propagandzie liczba członków HJ wzrosła do 1938 roku do niemal 7 mln.

Temat Samosierry - najsłynniejszej szarży w dziejach podejmuje Michał Karpowicz.

„Jednym z licznych zagadnień do rozstrzygnięcia narosłych wokół bitwy jest pytanie, jak Napoleon wpadł na pomysł posłania na przełęcz kawalerii i dlaczego właśnie Polaków” - pisze Michał Karpowicz analizując bitwę pod Somosierrą.

Miesięcznik „wSieci Historii” to najchętniej kupowany magazyn historyczny w Polsce, kolportowany jest w kioskach w całym kraju w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 7,90 zł. Dostępny jest także w formie e-wydania - szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook