Jedynie prawda jest ciekawa

„wSieci Historii” o tajemnicach stanu wojennego

25.11.2015

W nowym wydaniu miesięcznika „wSieci Historii” publicyści odkrywają tajemnice stanu wojennego - „wymiar sprawiedliwości” do dzisiaj nie został rozliczony z działalności po 13 grudnia 1981 roku - o jednym z filarów stanu wojennego pisze Grzegorz Majchrzak, Mateusz Kosiński przywołuje postać Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, a Krzysztof Tarka opisuje jak komuniści w 1957 roku nie wpuścili na Jasną Górę gen. Józefa Hallera.

W grudniowym numerze ponadto: o roli Hitlerjugend pisze Wojciech Osiński, a także bitwa pod Samosierrą - to była najsłynniejsza szarża w dziejach – zauważa Michał Karpowicz. Najnowszy numer miesięcznikawSieci Historii” w sprzedaży od 26 listopada br. także w formie e-wydania dostępnego na urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android w bezpłatnej aplikacji wSieci.

Temat miesiąca – tajemnice stanu wojennego - podejmuje na łamach „wSieci Historii” Grzegorz Majchrzak. Przypomina, że  - Po 13 grudnia 1981 roku „Wymiar sprawiedliwości” był jednym z filarów stanu wojennego. Do dzisiaj nie został z tego powodu w żaden sposób rozliczony – pisze Majchrzak, zauważając, że instytucja ta nie stała na straży prawa, a służyła do rozprawy z przeciwnikiem politycznym.

„Jak został zapamiętany Bolesław Wieniawa-Długoszowski?” - na to pytanie odpowiada Mateusz Kosiński w artykule „Pan prezydent szwoleżer”.

Polacy zapamiętali Wieniawę jako stereotypowego ułana (…), głębokiego patriotę, wzorowego żołnierza, ale i bawidamka.

„Jak komuniści nie wpuścili gen. Józefa Hallera na Jasną Górę” pisze z kolei Krzysztof Tarka. Autor przypomina, że na początku maja 1957 roku generał, po blisko 18 latach pobytu na emigracji wybierał się w podróż do Polski. „Wizytę w kraju Haller chciał rozpocząć od spotkania z prymasem Stefanem Wyszyńskim. (…) Wizyta miała mieć wyłącznie prywatny charakter. Podczas pobytu w Polsce Haller nie chciał składać żadnych oficjalnych wizyt przedstawicielom władz krajowych” - przypomina Tarka.

Młodzieżówka Hitlerjugend nie jeździła jedynie na obozy, lecz była skrajnie omamiona wizją Führera, wspierając go do samego końca - o roli utożsamianej z harcerstwem hitlerowskiej młodzieżówki pisze w miesięczniku Wojciech Osiński. Przypomina przy tym, że dzięki szeptanej propagandzie liczba członków HJ wzrosła do 1938 roku do niemal 7 mln.

Temat Samosierry - najsłynniejszej szarży w dziejach podejmuje Michał Karpowicz.

„Jednym z licznych zagadnień do rozstrzygnięcia narosłych wokół bitwy jest pytanie, jak Napoleon wpadł na pomysł posłania na przełęcz kawalerii i dlaczego właśnie Polaków” - pisze Michał Karpowicz analizując bitwę pod Somosierrą.

Miesięcznik „wSieci Historii” to najchętniej kupowany magazyn historyczny w Polsce, kolportowany jest w kioskach w całym kraju w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 7,90 zł. Dostępny jest także w formie e-wydania - szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook