Jedynie prawda jest ciekawa


„wSieci Historii” o tajemnicach stanu wojennego

25.11.2015

W nowym wydaniu miesięcznika „wSieci Historii” publicyści odkrywają tajemnice stanu wojennego - „wymiar sprawiedliwości” do dzisiaj nie został rozliczony z działalności po 13 grudnia 1981 roku - o jednym z filarów stanu wojennego pisze Grzegorz Majchrzak, Mateusz Kosiński przywołuje postać Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, a Krzysztof Tarka opisuje jak komuniści w 1957 roku nie wpuścili na Jasną Górę gen. Józefa Hallera.

W grudniowym numerze ponadto: o roli Hitlerjugend pisze Wojciech Osiński, a także bitwa pod Samosierrą - to była najsłynniejsza szarża w dziejach – zauważa Michał Karpowicz. Najnowszy numer miesięcznikawSieci Historii” w sprzedaży od 26 listopada br. także w formie e-wydania dostępnego na urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android w bezpłatnej aplikacji wSieci.

Temat miesiąca – tajemnice stanu wojennego - podejmuje na łamach „wSieci Historii” Grzegorz Majchrzak. Przypomina, że  - Po 13 grudnia 1981 roku „Wymiar sprawiedliwości” był jednym z filarów stanu wojennego. Do dzisiaj nie został z tego powodu w żaden sposób rozliczony – pisze Majchrzak, zauważając, że instytucja ta nie stała na straży prawa, a służyła do rozprawy z przeciwnikiem politycznym.

„Jak został zapamiętany Bolesław Wieniawa-Długoszowski?” - na to pytanie odpowiada Mateusz Kosiński w artykule „Pan prezydent szwoleżer”.

Polacy zapamiętali Wieniawę jako stereotypowego ułana (…), głębokiego patriotę, wzorowego żołnierza, ale i bawidamka.

„Jak komuniści nie wpuścili gen. Józefa Hallera na Jasną Górę” pisze z kolei Krzysztof Tarka. Autor przypomina, że na początku maja 1957 roku generał, po blisko 18 latach pobytu na emigracji wybierał się w podróż do Polski. „Wizytę w kraju Haller chciał rozpocząć od spotkania z prymasem Stefanem Wyszyńskim. (…) Wizyta miała mieć wyłącznie prywatny charakter. Podczas pobytu w Polsce Haller nie chciał składać żadnych oficjalnych wizyt przedstawicielom władz krajowych” - przypomina Tarka.

Młodzieżówka Hitlerjugend nie jeździła jedynie na obozy, lecz była skrajnie omamiona wizją Führera, wspierając go do samego końca - o roli utożsamianej z harcerstwem hitlerowskiej młodzieżówki pisze w miesięczniku Wojciech Osiński. Przypomina przy tym, że dzięki szeptanej propagandzie liczba członków HJ wzrosła do 1938 roku do niemal 7 mln.

Temat Samosierry - najsłynniejszej szarży w dziejach podejmuje Michał Karpowicz.

„Jednym z licznych zagadnień do rozstrzygnięcia narosłych wokół bitwy jest pytanie, jak Napoleon wpadł na pomysł posłania na przełęcz kawalerii i dlaczego właśnie Polaków” - pisze Michał Karpowicz analizując bitwę pod Somosierrą.

Miesięcznik „wSieci Historii” to najchętniej kupowany magazyn historyczny w Polsce, kolportowany jest w kioskach w całym kraju w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 7,90 zł. Dostępny jest także w formie e-wydania - szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook