Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Historia znajomości Wałęsy i Wachowskiego

05.04.2017

Maja Narbutt we "wSieci" o roli jaką w polskiej polityce odegrał Mieczysław Wachowski.

Kapciowy, szara eminencja czy cień Lecha Wałęsy. Mieczysław Wachowski odegrał niemałą rolę w polskiej polityce, a mimo to w dalszym ciągu pozostaje postacią tajemniczą. Podobno był jedyną osobą, z którą Lech Wałęsa utrzymywał przyjazne kontakty od lat 70., ale pewne fakty zdają się temu przeczyć. Na czym tak naprawdę polegała relacja Wałęsy z Wachowskim i dlaczego była taka burzliwa?

Na te i inne pytania o szarą eminencję polskiej polityki stara się odpowiedzieć na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Maja Narbutt w swoim artykule pt.: „Historia pewnej znajomości”. Więź między Wałęsą a Wachowskim zawsze umacniały pieniądze. Sojusz trwał, póki przynosił zyski. Kiedy źródełko finansowania wyschło, lojalność przestała obowiązywać. Sprawniejszy z tego tandemu zadbał o swoje interesy. A Wałęsa musiał odebrać to jako sygnał, że ostatni szczur ucieka z tonącego okrętu – uważa Krzysztof Wyszkowski,były opozycjonista. To brutalna diagnoza, lecz nie dziwi w ustach jednego z najzaciętszych krytyków Lecha Wałęsy¬¬ – czytamy w nowym numerze tygodnika.

O Wachowskim zrobiło się głośniej kiedy zrezygnował ze stanowiska szefa Instytutu Lecha Wałęsy i okazało się, że pozostawił go w, delikatnie mówiąc, kiepskiej sytuacji finansowej: Szczegóły finansowe związane z kierowaniem przez Wachowskiego Instytutem Lecha Wałęsy nie są oczywiście upublicznione. Wiadomo jednak, że choć miał sprawować swoją funkcję społecznie, to wypłacił sobie nagrodę w wysokości 150 tys. zł. Kłopoty Instytutu Lecha Wałęsy są jednak znacznie poważniejsze, a straty zapewne dużo większe.

Cała ta sytuacja odbiła się także bezpośrednio na, skąd inąd już nienajlepszym, wizerunku samego Lecha Wałęsy, którego rozliczne wyjazdy organizuje Instytut.

Jeśli jednak popatrzy się na spotkania Wałęsy w ciągu ostatnich miesięcy, to trudno się oprzeć wrażeniu, że także tu dobre czasy się skończyły. Odkąd grafolodzy potwierdzili, że był TW o pseudonimie Bolek, jego wojaże to Łomża, Białystok czy otwarcie centrum handlowego pod Łodzią. Nie ma porównania z nie tak dawnym okresem, gdy zachwycony Wałęsa wrzucał na portale społecznościowe zdjęcia wnętrz hoteli w krajach arabskich, chwaląc się, że pławi się w luksusie i jeszcze mu płacą¬ – zauważa Maja Narbutt.

Publicystka przypomina też o dość mglistej przeszłości w relacjach między Wachowskim a Wałęsą, które od samego początku były co najmniej nietypowe. Otóż zdawałoby się najbliższy współpracownik Wałęsy w latach 80. Opuścił go w kluczowym momencie:

Na prawie siedem lat ślad po Wachowskim przepadł. Zajął się w swoim warsztacie bieżnikowaniem opon, potem jako bosman opłynął świat na harcerskim jachcie „Zawisza Czarny”. W życiu Wałęsy pojawił się znów już po okrągłym stole. Po prostu przyszedł do gdańskiej siedziby „Solidarności”. – Wałęsa spytał go: co, chciałbyś się podłączyć? A on odpowiedział, że aktualnie nie ma nic do roboty. I już został przy Wałęsie, najpierw w kampanii prezydenckiej, a potem w Belwederze.

Postać Mieczysława Wachowskiego jest tym bardziej tajemnicza, że niewiele osób chce się wypowiadać na jego temat, zupełnie jakby wisiała nad nim jakaś zasłona milczenia…

Nawet po latach, które upłynęły od politycznej kariery Wachowskiego, trudno znaleźć rozmówcę, który zechciałby wypowiadać się o nim pod nazwiskiem. – Wyraźne powiedzenie pewnych rzeczy, to otwarta droga do procesu sądowego – przyznaje Krzysztof Wyszkowski. Jak do tej pory wszystkie procesy – karne i cywilne – Wachowski wygrał. A prokuratura nie zdołała mu udowodnić żadnego z zarzutów – ani o płatną protekcję, ani udział w narkobiznesie. Zawsze spada na cztery łapy i zapewneporadzi sobie nawet bez patronatu Wałęsy ¬– pisze dziennikarka tygodnika „wSieci”.

Więcej na temat losów znajomości, współpracy i nieporozumień na linii Wałęsa – Wachowski w nowym numerze tygodnika „wSieci”. W sprzedaży już od 3 kwietnia. Dostępny także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół www.SiećPrzyjaciół.pl.

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook