Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Historia znajomości Wałęsy i Wachowskiego

05.04.2017

Maja Narbutt we "wSieci" o roli jaką w polskiej polityce odegrał Mieczysław Wachowski.

Kapciowy, szara eminencja czy cień Lecha Wałęsy. Mieczysław Wachowski odegrał niemałą rolę w polskiej polityce, a mimo to w dalszym ciągu pozostaje postacią tajemniczą. Podobno był jedyną osobą, z którą Lech Wałęsa utrzymywał przyjazne kontakty od lat 70., ale pewne fakty zdają się temu przeczyć. Na czym tak naprawdę polegała relacja Wałęsy z Wachowskim i dlaczego była taka burzliwa?

Na te i inne pytania o szarą eminencję polskiej polityki stara się odpowiedzieć na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Maja Narbutt w swoim artykule pt.: „Historia pewnej znajomości”. Więź między Wałęsą a Wachowskim zawsze umacniały pieniądze. Sojusz trwał, póki przynosił zyski. Kiedy źródełko finansowania wyschło, lojalność przestała obowiązywać. Sprawniejszy z tego tandemu zadbał o swoje interesy. A Wałęsa musiał odebrać to jako sygnał, że ostatni szczur ucieka z tonącego okrętu – uważa Krzysztof Wyszkowski,były opozycjonista. To brutalna diagnoza, lecz nie dziwi w ustach jednego z najzaciętszych krytyków Lecha Wałęsy¬¬ – czytamy w nowym numerze tygodnika.

O Wachowskim zrobiło się głośniej kiedy zrezygnował ze stanowiska szefa Instytutu Lecha Wałęsy i okazało się, że pozostawił go w, delikatnie mówiąc, kiepskiej sytuacji finansowej: Szczegóły finansowe związane z kierowaniem przez Wachowskiego Instytutem Lecha Wałęsy nie są oczywiście upublicznione. Wiadomo jednak, że choć miał sprawować swoją funkcję społecznie, to wypłacił sobie nagrodę w wysokości 150 tys. zł. Kłopoty Instytutu Lecha Wałęsy są jednak znacznie poważniejsze, a straty zapewne dużo większe.

Cała ta sytuacja odbiła się także bezpośrednio na, skąd inąd już nienajlepszym, wizerunku samego Lecha Wałęsy, którego rozliczne wyjazdy organizuje Instytut.

Jeśli jednak popatrzy się na spotkania Wałęsy w ciągu ostatnich miesięcy, to trudno się oprzeć wrażeniu, że także tu dobre czasy się skończyły. Odkąd grafolodzy potwierdzili, że był TW o pseudonimie Bolek, jego wojaże to Łomża, Białystok czy otwarcie centrum handlowego pod Łodzią. Nie ma porównania z nie tak dawnym okresem, gdy zachwycony Wałęsa wrzucał na portale społecznościowe zdjęcia wnętrz hoteli w krajach arabskich, chwaląc się, że pławi się w luksusie i jeszcze mu płacą¬ – zauważa Maja Narbutt.

Publicystka przypomina też o dość mglistej przeszłości w relacjach między Wachowskim a Wałęsą, które od samego początku były co najmniej nietypowe. Otóż zdawałoby się najbliższy współpracownik Wałęsy w latach 80. Opuścił go w kluczowym momencie:

Na prawie siedem lat ślad po Wachowskim przepadł. Zajął się w swoim warsztacie bieżnikowaniem opon, potem jako bosman opłynął świat na harcerskim jachcie „Zawisza Czarny”. W życiu Wałęsy pojawił się znów już po okrągłym stole. Po prostu przyszedł do gdańskiej siedziby „Solidarności”. – Wałęsa spytał go: co, chciałbyś się podłączyć? A on odpowiedział, że aktualnie nie ma nic do roboty. I już został przy Wałęsie, najpierw w kampanii prezydenckiej, a potem w Belwederze.

Postać Mieczysława Wachowskiego jest tym bardziej tajemnicza, że niewiele osób chce się wypowiadać na jego temat, zupełnie jakby wisiała nad nim jakaś zasłona milczenia…

Nawet po latach, które upłynęły od politycznej kariery Wachowskiego, trudno znaleźć rozmówcę, który zechciałby wypowiadać się o nim pod nazwiskiem. – Wyraźne powiedzenie pewnych rzeczy, to otwarta droga do procesu sądowego – przyznaje Krzysztof Wyszkowski. Jak do tej pory wszystkie procesy – karne i cywilne – Wachowski wygrał. A prokuratura nie zdołała mu udowodnić żadnego z zarzutów – ani o płatną protekcję, ani udział w narkobiznesie. Zawsze spada na cztery łapy i zapewneporadzi sobie nawet bez patronatu Wałęsy ¬– pisze dziennikarka tygodnika „wSieci”.

Więcej na temat losów znajomości, współpracy i nieporozumień na linii Wałęsa – Wachowski w nowym numerze tygodnika „wSieci”. W sprzedaży już od 3 kwietnia. Dostępny także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół www.SiećPrzyjaciół.pl.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook