Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Historia "Bolka" nie do podrobienia

10.03.2016

Piotr Gontarczyk pisze o autentyczności teczki TW "Bolka".

Nie ma wątpliwości, że teczki odnalezione w domu gen. Kiszczaka są autentyczne i opisują prawdziwą historię „Bolka”. Wprawdzie już kilka lat później bohater tych akt podniesie się z upadku i odegra wielką rolę w polskiej historii, ale donosy z pierwszej połowy lat 70. kładą się cieniem na jego zasługach – pisze historyk i politolog Piotr Gontarczyk w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

Autor rozprawia się z sugestiami mówiącymi, że teczka przechowywana w domu generała Kiszczaka może zawierać fałszywe materiały: – Wiele już powiedziano i napisano w sprawie autentyczności oraz wiarygodności dwóch tomów (teczka personalna i teczka pracy) akt TW „Bolek” odnalezionych w mieszkaniu Czesława Kiszczaka. Istotnie, zarówno sama teczka, jak i podstawowe elementy dotyczące znajdujących się w niej dokumentów — pieczątki, podpisy, numery kancelaryjne, układ i paginacja — nie budzą istotnych wątpliwości. Także treść, sposób prowadzenia i układ dokumentacji wiernie odzwierciedlają obowiązujące w tym zakresie kanony oraz realia epoki. Wszystkie dokumenty w teczkach „Bolka” są oryginałami, z wyjątkiem jednego, który jest kserokopią. Jego oryginał, datowany na 12 stycznia 1971 r., został w latach 80. wyjęty z teczki i użyty w operacji krypt. „Ambasador”, polegającej na próbach skompromitowania Wałęsy wcześniejszą współpracą z SB. Można przypuszczać, że dziś leży on w archiwum Komitetu Noblowskiego, do którego wysłano go w celu zablokowania przyznania przywódcy „Solidarności” Pokojowej Nagrody Nobla – czytamy.

Historia współpracy TW „Bolek” opisana w odnalezionych dokumentach ma swoją chronologię, rytm i dynamikę. Setki znajdujących się w niej szczegółów — obszar zainteresowań SB, informacje przekazywane przez TW, podejmowane na ich podstawie decyzje, polecenia wydawane agentowi itd. — tworzą obraz czytelny, spójny i logiczny. Nie budzi wątpliwości, po co pozyskano „Bolka”: jako były członek Komitetu Strajkowego z grudnia 1970 r. miał autorytet, wiedzę i możliwości zbierania kolejnych informacji. TW otrzymywał następne polecenia zdobywania informacji i realizował inne wyznaczone mu zadania – pisze Piotr Gontarczyk.

Są też inne argumenty przemawiające za autentycznością teczki przyniesionej do IPN-u przez wdowę po generale Kiszczaku: - TW „Bolek” pozyskał kpt. Edward Graczyk z olsztyńskiej SB, który przyjechał na Wybrzeże jako jeden z funkcjonariuszy wzmacniających przez kilka miesięcy gdańską SB pacyfikującą nastroje po protestach grudnia 1970 r. To jeden z wielu powodów, dla których nie mógł on sobie pozwolić na niesolidność ani na naciąganie rzeczywistości. Było oczywiste, że za chwilę wróci do domu i będzie musiał przekazać pozyskane źródła oraz ich dokumentację.

Autor zauważa, że obraz TW Bolka, jaki wyłania się z teczek to obraz bardzo niejednorodny: - „Bolek” to postać barwna, człowiek z krwi i kości. Żywy, dynamiczny, ciągle biega po stoczni w najprzeróżniejszych sprawach. Kiedy opowiada o swoich działaniach, nawet w sąsiednich zdaniach donosu dwukrotnie pada słowo „szybko”. Poza TW jest urodzonym przywódcą: wie, jak można wszystko poprowadzić, ma także mir u kolegów robotników. Dobrze wyczuwa nastroje. Wie, kto przemawia za krótko, a kto za długo, i zdaje sobie sprawę, że — aby panować nad masami — trzeba często sięgać po szczyptę (nie bójmy się tego słowa) demagogii. „Bolek” ma receptę na wszystko: wie, jak lepiej kierować zakładem, rozstawiać partyjne kadry, a nawet jak prowadzić politykę w kraju. Niemal nad każdym doniesieniem unosi się duch nieodkrytego jeszcze geniuszu – pisze Gontarczyk.

Więcej o teczce TW Bolka w najnowszym numerze „wSieci”, w sprzedaży od 7 marca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook