Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Hillary się słania

20.09.2016

Jan Rokita we "wSieci" o kampanii prezydenckiej w USA.

Już od wielu miesięcy nietrudno było spostrzec, że ofensywny kandydat republikanów ma za sobą rosnący antyelitarny trend w społeczeństwie amerykańskim, a będąca uosobieniem owej elity była pierwsza dama jest skazana na ustawiczną obronę swojej wyjściowej przewagi, która z czasem musi topnieć – pisze w swoim artykule w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Jan Rokita.

 

Publicysta tygodnika przekonuje, że kandydat republikanów, niedoceniany w Europie, w Stanach Zjednoczonych cieszy się coraz większym poparciem i ma coraz większe szanse żeby zamieszkać w Białym Domu.

- Niezaprzeczalnym sukcesem sztabu wyborczego Trumpa – pisze Rokita - jest to, że udało mu się zogniskować tematykę kampanii prezydenckiej wokół największych wad i słabości kandydatki demokratów. O ile więc w Europie, której wpływ na wynik amerykańskich wyborów jest żaden, można niemal z każdej gazety się dowiedzieć, jak głupim i niebezpiecznym kandydatem jest Donald Trump, o tyle w centrum uwagi Ameryki nieustannie znajdują się przywary Hillary Clinton.

 

Za sprawcę sukcesów Trumpa publicysta uznaje Steva Bannona, szefa kampanii republikanów. - Znany z drapieżności spin doktor, opisywany swego czasu na portalu Bloomberga jako „najbardziej niebezpieczny człowiek działający w amerykańskiej polityce”, doprowadził do wyprodukowania i umieszczenia w lipcu na YouTube filmu o małżeństwie Clintonów, opartego na demaskatorskiej książce „Clinton Cash” Petera Schweizera, przedstawiającej ich jako bezwzględną parę wykorzystującą swoje wpływy do pozyskiwania wielkich pieniędzy nawet od wrogów Ameryki – zaznacza Rokita.

Były minister zwraca jednak uwagę, że i Trump musi bronić się przed oskarżeniami o współpracę z wrogami Stanów Zjednoczonych.

 

- Dwa kolejne włamania hakerskie — pierwsze do serwera Partii Demokratycznej w poszukiwaniu e-maili Hillary Clinton, drugie do spisów amerykańskich wyborców — a także coraz bardziej otwarcie pobudzana w Moskwie „trumpomania” każą uznać za bardzo realistyczne przypuszczenie o zaangażowaniu w kampanię Trumpa rosyjskich służb specjalnych. Ostatnio nawet najpopularniejszy rosyjski showman Filip Kirkorow, noszący na palcu sygnet ze świecącą główką Putina, zwierzył się BBC, że modli się o zwycięstwo Trumpa, gdyż ten „często bywa w Rosji, uwielbia nasz kraj i jego mieszkańców” – przypomina Rokita.

Jednocześnie publicysta „wSieci” przekonuje, że polskie władze, już dziś powinny nawiązać kontakty ze sztabem Trumpa, aby w razie jego zwycięstwa nie zostać z przysłowiową ręką w nocniku.

 

Więcej o kampanii prezydenckiej w USA w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Już 19 września, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook