Jedynie prawda jest ciekawa


wSieci: Helikopterowe pendolino

17.08.2015

"Sprawa zakupu śmigłowców nie jest zamknięta. To będzie przedmiot decyzji nowej ekipy rządowej. Tym bardziej że stawka jest wysoka. Kupując caracale, wysyłamy całemu światu sygnał, że nie warto u nas lokować produkcji" – w najnowszym numerze „wSieci” Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z Jerzym Polaczkiem, posłem Prawa i Sprawiedliwości, byłym ministrem transportu.

Poseł PiS w rozmowie z braćmi Karnowskimi wyjaśnia m.in. dlaczego zajął się zupełnie nową dla siebie dziedziną – armią i zbrojeniami. Jak wyjaśnia Polaczek – w jednej z kadencji byłem członkiem sejmowej komisji obrony. I pewnie na tym by się skończyło, gdyby nie głośna sprawa przetargu na śmigłowce wielozadaniowe i wybór caracala. To mnie zainspirowało, by kompleksowo się przyjrzeć programowi modernizacji sił zbrojnych. Dodaje dalej, że zajął się tą sprawą, aby  - sprawdzić, czy te wszystkie przetargi układają się w jakiś sensowny plan, czy są przemyślane. Stawka jest naprawdę olbrzymia. Przede wszystkim bezpieczeństwo państwa. Ale olbrzymie są także pieniądze. W najbliższych latach państwo polskie ma wydać na ten cel 130 mld zł. To kwota porównywalna z pieniędzmi wydanymi na pierwszy projekt modernizacji i budowy dróg z lat 2007–2013, który miałem zaszczyt przygotowywać jako minister transportu.

Polaczek uważa, że przetarg na śmigłowce wielozadaniowe - można nazwać „helikopterowym Pendolino”. Za 13 mld zł kupimy 50 śmigłowców, które będą co prawda w Polsce składane, ale produkowane — już za granicą. I co najważniejsze: nie będziemy mieli nieograniczonej zdolności eksportowej. A co do miejsc pracy: czy ma to polegać na zamykaniu fabryki na Podkarpaciu tylko po to, by mogła powstać inna w Łodzi?

Poseł PiS pytany  - Czy nowy rząd PiS anuluje przetarg na śmigłowce wielozadaniowe? To da się jeszcze zrobić? – wyjaśnia - moim zdaniem trzeba myśleć o stworzeniu we współpracy z Amerykanami potężnej „doliny lotniczej” w Polsce. To lepsze rozwiązanie, także ze względu na szersze rozumienie bezpieczeństwa.

Polaczek podkreśla w rozmowie, że sprawa śmigłowców nie jest zamknięta.  - To będzie przedmiot decyzji nowej ekipy rządowej. Tym bardziej że stawka jest wysoka.

Cała rozmowa z posłem Prawa i Sprawiedliwości w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od w sprzedaży od 17 sierpnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

 


Warto poczytać

 1. 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook