Jedynie prawda jest ciekawa


„wSieci”: Gliński i Śpiewak o dwóch największych partiach

14.07.2015

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” dwie rozmowy z socjologami. Z Piotrem Glińskim, szefem Rady Programowej PiS, rozmawia Piotr Zaremba, natomiast z profesorem Pawłem Śpiewakiem Anna Wojciechowska.

„Ludzie będą traktowani poważnie. Demokracja będzie pod naszymi rządami naprawdę dla wszystkich. Także dla Platformy, chociaż na to nie zasługuje, bo to partia antydemokratyczna” – zapowiada Piotr Gliński. Co ciekawe, optymistą jest również Paweł Śpiewak: - „Pobyt w opozycji dobrze Platformie Obywatelskiej zrobi. To dla niej naprawdę szansa”.

„Mamy do czynienia z propagandą, która nie tylko uderza w opozycję, lecz niszczy także debatę, więc demokrację. Słyszę np., że nie powiedzieliśmy, jak uszczelnić system podatkowy. A chociażby prof. Konrad Raczkowski przedstawił mechanizm split paymentu będący lekiem na przeciekający system pobierania VAT. Ale powtarza się, że pod naszymi rządami izby skarbowe będą biegać i kontrolować przedsiębiorców. Przeciwnie: przesuniemy kontrolę ze zwykłych obywateli i uczciwych przedsiębiorców w stronę mafii VAT-owskich, którym pod rządami PO jest bardzo wygodnie” – tak prof. Gliński odnosi się do zarzutu Ewy Kopacz, która mówiła, że PiS chce zafundować Polsce drugą Grecję.

W kampanii prezydenckiej mówiono, że chcemy wydać 300 mld zł. Teraz słyszymy już „tylko” o 90 mld. Tak naprawdę jest dużo mniej, a w debatach telewizyjnych, gdy ja z kolei domagam się wyliczeń, nie mogę się ich doczekać. Ale owszem jakiś strumień pieniędzy jest potrzebny, bez przesunięcia korzyści transformacyjnych do niższych i średnich warstw społecznych Polska nie ruszy. Popyt wewnętrzny, konsumpcja muszą być kołem zamachowym gospodarki – mówi prof. Gliński odpowiadając na zarzut mnożenia wydatków i powiększania zadłużenia.

W czasie gdy jedna partia myśli przede wszystkim o pomysłach na Polskę, druga zastanawia się przede wszystkim nad tym, jak przetrwać na scenie politycznej po ostatnim tsunami: - PO jest bardzo osłabiona. Jej bardzo poważnym problemem jest przywództwo. Elita tej partii wyczerpała się w szerokim tego słowa sensie.

Część wykruszyła się z powodu afery taśmowej, część się po prostu zmęczyła, a niektórzy, w tym silne osobowości, zostali już wcześniej w wyniku polityki Donalda Tuska zmarginalizowani lub po prostu wyrzuceni, jak Paweł Piskorski czy Jan Rokita. Dziś można powiedzieć, że Platforma ma takiego lidera zastępczego w osobie Ewy Kopacz. Problem w tym, że ona nie zaspokaja potrzeb przywódczych – mówi prof. Paweł Śpiewak.

Więcej o tym, jaki jest plan dwóch największych partii w Polsce na trzy miesiące przed wyborami, mówią prof. P. Gliński i prof. P. Śpiewak w najnowszym  numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 13 lipca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

 

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook