Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

„wSieci”: Gliński i Śpiewak o dwóch największych partiach

14.07.2015

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” dwie rozmowy z socjologami. Z Piotrem Glińskim, szefem Rady Programowej PiS, rozmawia Piotr Zaremba, natomiast z profesorem Pawłem Śpiewakiem Anna Wojciechowska.

„Ludzie będą traktowani poważnie. Demokracja będzie pod naszymi rządami naprawdę dla wszystkich. Także dla Platformy, chociaż na to nie zasługuje, bo to partia antydemokratyczna” – zapowiada Piotr Gliński. Co ciekawe, optymistą jest również Paweł Śpiewak: - „Pobyt w opozycji dobrze Platformie Obywatelskiej zrobi. To dla niej naprawdę szansa”.

„Mamy do czynienia z propagandą, która nie tylko uderza w opozycję, lecz niszczy także debatę, więc demokrację. Słyszę np., że nie powiedzieliśmy, jak uszczelnić system podatkowy. A chociażby prof. Konrad Raczkowski przedstawił mechanizm split paymentu będący lekiem na przeciekający system pobierania VAT. Ale powtarza się, że pod naszymi rządami izby skarbowe będą biegać i kontrolować przedsiębiorców. Przeciwnie: przesuniemy kontrolę ze zwykłych obywateli i uczciwych przedsiębiorców w stronę mafii VAT-owskich, którym pod rządami PO jest bardzo wygodnie” – tak prof. Gliński odnosi się do zarzutu Ewy Kopacz, która mówiła, że PiS chce zafundować Polsce drugą Grecję.

W kampanii prezydenckiej mówiono, że chcemy wydać 300 mld zł. Teraz słyszymy już „tylko” o 90 mld. Tak naprawdę jest dużo mniej, a w debatach telewizyjnych, gdy ja z kolei domagam się wyliczeń, nie mogę się ich doczekać. Ale owszem jakiś strumień pieniędzy jest potrzebny, bez przesunięcia korzyści transformacyjnych do niższych i średnich warstw społecznych Polska nie ruszy. Popyt wewnętrzny, konsumpcja muszą być kołem zamachowym gospodarki – mówi prof. Gliński odpowiadając na zarzut mnożenia wydatków i powiększania zadłużenia.

W czasie gdy jedna partia myśli przede wszystkim o pomysłach na Polskę, druga zastanawia się przede wszystkim nad tym, jak przetrwać na scenie politycznej po ostatnim tsunami: - PO jest bardzo osłabiona. Jej bardzo poważnym problemem jest przywództwo. Elita tej partii wyczerpała się w szerokim tego słowa sensie.

Część wykruszyła się z powodu afery taśmowej, część się po prostu zmęczyła, a niektórzy, w tym silne osobowości, zostali już wcześniej w wyniku polityki Donalda Tuska zmarginalizowani lub po prostu wyrzuceni, jak Paweł Piskorski czy Jan Rokita. Dziś można powiedzieć, że Platforma ma takiego lidera zastępczego w osobie Ewy Kopacz. Problem w tym, że ona nie zaspokaja potrzeb przywódczych – mówi prof. Paweł Śpiewak.

Więcej o tym, jaki jest plan dwóch największych partii w Polsce na trzy miesiące przed wyborami, mówią prof. P. Gliński i prof. P. Śpiewak w najnowszym  numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 13 lipca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

 

Warto poczytać

 1. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 2. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 3. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

 4. Zrzut-ekranu-2016-10-20-o-164757 20.10.2016

  Sędzia Muszyński: Zdanie prezesa TK jest dla mnie drugorzędne

  "Andrzej Rzepliński nie posiada żadnych uprawnień do tego, by traktować mnie inaczej niż innych sędziów TK”.

 5. spie-st 20.10.2016

  Śpiewak: Zależy nam na wyjaśnieniu patologii

  Śpiewak dodał, że będzie bacznie przyglądał się zapowiadanemu przez PiS projektowi powołania komisji weryfikacyjnej w sprawie afery reprywatyzacyjnej.

 6. mat-st 20.10.2016

  Potrzebny audyt w KNF?

  Rozmowa z Rafałem Matusiakiem, prezesem Krajowej SKOK, członkiem Rady Dyrektorów WOCCU.

 7. wsiecipiesiewicz1910 19.10.2016

  „wSieci”: Kulisy procesu Piesiewicza

  „Już sama sentencja wyroku przyprawia karnistów o ból głowy”.

 8. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook