Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Gen samozagłady Kukiza

26.04.2016

Piotr Zaremba na łamach "wSieci" analizuje ruch Pawła Kukiza.

Istnienie Ruchu Kukiza jest dziś dla PiS wręcz korzystne, nawet jeśli jego posłowie będą głosować przeważnie przeciw rządowi. Cóż z tego, skoro w naturze tej formacji widać gen samozagłady – pisze na łamach tygodnika „wSieci” Piotr Zaremba.

W artykule Piotr Zaremba analizuje, czym jest tak naprawdę klub Kukiz’15 i jakie jest jego znaczenie w polityce. Zastanawia się również nad motywami działania lidera tej grupy i stawia tezę, że natura przywództwa Kukiza wyklucza systematyczną pracę z kimkolwiek.

Autor zauważa, iż wiele konfliktów wzięło się właśnie z tego stylu. Kornel Morawiecki napracował się nad partyjną strategią, ale na konwencji kandydatów Ruchu w Katowicach we wrześniu 2015 r. dowiedział się, że podstawą dyskusji będzie inny, dużo krótszy program napisany przez Stanisława Tyszkę i lidera narodowców Roberta Winnickiego. Było to arbitralne, nieprzyjemne, acz samego Kukiza nie było na sali. Spóźnił się na konwencję kilka godzin – zauważa dziennikarz i dalej wylicza osoby, które opuściły Ruch Kukiza: prezydent Lubina Robert Raczyński, który pierwszy domagał się ułożenia programu, Miłosz Lodowski, twórca jego strategii PR-owskiej, Jacek Hałaczkiewicz, już po wyborach do czasu wpływowy poseł Janusz Sanocki wywodzący się z ruchu na rzecz JOW. Dziś podobno najbardziej znaczący są wicemarszałek Stanisław Tyszka oraz biznesmen o narodowych sympatiach Marek Jakubiak, ale na czym te wpływy polegają, trudno powiedzieć.

Piotr Zaremba pisze także: Taka niespójna formacja była skazana na zygzakowatą linię, choć może nie powinna być ona aż tak przypadkowa. Stąd wściekłość zwolenników PiS jest na wyrost. To oni powinni chuchać i dmuchać na tę formację, bo, powtórzmy, buduje ona szerszy, jednak prawicowy konsensus. Dla PiS jest też nadzieją na koalicjanta w razie następnych wyborów. To Kukiz zdaje się wciąż autorytetem dla nielewicowej, ale wolnościowej młodzieży. […] Tyle że nadzieja na zachowanie jedności Ruchu jest coraz mniejsza. Nie trzeba nacisków wielkiego brata, choć niektórzy posłowie zerkają ku PiS. – Dawni ludzie Kornela mówią, to znamienne: na dziś jesteśmy z Kukizem. Ale jeśli np. narodowcy podejmą własny marsz, wyjdą i oni – prorokuje poseł Ruchu. Można nawoływać i jednych, i drugich, aby zostali, pytanie w imię czego. Niewątpliwej charyzmy Pawła Kukiza? Cóż po niej, skoro nie wiąże się z nią całościowy pomysł na Polskę? Wyborcy to wyczują – prędzej czy później.

Więcej o chaosie Ruchu Kukiza i słabych rokowaniach dla jego lidera w polityce we „wSieci”, w sprzedaży od 25 kwietnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook